Ezeket látta már?

Gyermekkori száraz köhögés

2011.03.09. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!

A 8 éves lányom közel 3 éve ősztől tavaszig folyamatosan szárazon köhög. Bármilyen front jön előjön nála .Általában hajnalban jelentkezik,de gyógyszer szedése nélkül folyamatos.Szedett gyógyszerek,Cetirizin és Pulmicorn.Voltunk vele bőrteszten de negatív lett, a terheléses vizsgálatnál pedig nem tudott akkorát fújni,hogy értékelni tudják.Nehezebb mozgásnál hamar elfárad és nehezen veszi a levegőt. Az arca mindíg olyan mintha belenne dagadva és olyan piros mint akinek melege van. Az orvos azt mondta,hogy tüdejében lévő csillók nem megfelelően mozognak ,és ezt tüdőtükrözéssel lehet megállapítani.Szeretném ha segítenének,hogy pontosan mi baja lehet a lányomnak ,mert ezek miatt nagyon sokat hiányzik az iskolából.

Köszönön válaszát.

Tisztelettel:

Válasz:

Tisztelt Édesanya!

Köszönettel vettük kérdését kislánya ügyében.

A köhögés alapvetően egy beépített védekezési mechanizmus: az alsóbb légutakba kerülő idegen természetű anyag (legyen az szilárd, illékony vagy éppen folyadék halmazállapotú) reflexes izommunkát vált ki, mellyel az ágens eltávolítására tesz a szervezet kísérletet.

A legtöbb légúti betegségben előbb-utóbb érintődnek az alsó légutak: a légcső, a hörgők, stb. - az eleinte észlelt szárazabb köhögés a gyógyulással egyre produktívabbá, azaz hurutosabbá válik, majd a teljes felépüléssel el is múlik.

Elhúzódó esetekben keresni kell az okokat: a melléküregek felől folyó váladék? refluxbetegség? allergia? légúti idegentest? krónikus hörgőgyulladás? tüdőgyulladás - specifikus betegség? a tüdőt vagy a gátor képleteit érintő onkológiai folyamat? kardiológiai veleszületett vagy szerzett betegség? ritka idegrendszeri folyamat? anyagcsere / enzimbetegség?

Ön a kislányánál elvégzett vizsgálatok közül először az allergiás bőrtesztet említi, mely negatív eredményt adott, mégis antihisztamint (Cetirizint) kap - kevés haszonnal - a gyermek. Másodikként ott a tüdőgyógyászati terheléses vizsgálat, melyet nem tudtak elvégezni, de a klinikai kép alapján a csillók rendellenes működésének lehetősége merült fel.

A gyermeket nem látva és nem vizsgálva én mindenképpen a további alapos pulmonológiai kivizsgálást forszíroznám: nem ír róla, de nyilván történtek képalkotó vizsgálatok (mellkas röntgen, CT esetleg), ezek alapján kellene tovább lépni: van-e például hörgőtágulat? A köhögésen kívül van-e visszatérő légúti fertőzése, gyakori tüdőgyulladás, asztma, stb.? Valóban felmerül, hogy el kellene végezni a bronchoscopiát, mikorra tervezik?

Tisztázni kell a fülészeti státuszt is és érdemes a már említett reflux irányában is gondolkodni.

A laboroknak ki kellene térnie az immunstátuszra, esetleg verejtékvizsgálatra is.

Mindezekben a pulmonológus, aki a házi gyermekorvoshoz képest speciálisabb vizsgálatokat is tud kérni, nagy segítségére lesz.

Mihamarabbi jobbulást kívánok,

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához