Ezeket látta már?

Agyat, szívet, vesét, májsejteket állítottak elő kutatók

Orvosi lexikon
2017. július 13. 12:11
Módosítva: 2017. július 13. 12:11
magzat

Májsejteket nehéz laborban előállítani, de sikerült. A májkutatás Szent Gráljaként is emlegethető eljárás óriási eredmény. Vajon mire jó az, hogy mesterségesen, laborban is sikerül miniszerveket előállítani?

A hiányzó végtag újranövesztése az állatvilágban nem olyan nagy dolog, a tengeri csillag és a szalamandra is képes erre, a zebradánió nevű hal a szívét tudja újrakreálni, a laposférgek pedig a fejüket képesek könnyedén pótolni. Az emberek számára azonban egy-egy testrész elvesztése végleges – volt eddig.

A testben lévő egyedi sejtek folyamatosan cserélődnek amint elhasználódtak. Ez a folyamat ugyan az öregedéssel lassul, de életünk végéig folytatódik. Az egyik legjobban látható jele ennek bőrünk, amelyből évente körülbelül 510 grammnyi mennyiség cserélődik le. A teljes szervek regenerálódása ugyanakkor a sci-fiket leszámítva a biológia határain kívülre esik még manapság.

Az utóbbi években a tudósok létrehoztak az emberi test szerkezetéhez hasonló struktúrákat és sikerrel tesztelték ezeket az ún. "organoid"-okon. Ezek olyan kisméretű emberi szervezetek, amelyeket kifejezetten a szerkezetek tanulmányozására tudnak hasznosítani a kutatók.

Mini agy

A ceruza-radír méretű laboratóriumi agyat az Ohio-i Egyetem tudósai olyan bőrsejtekből hozták létre, amelyek szerkezetileg és genetikailag hasonlóak egy 5 hetes humán magzat agyához. Ez a szerv már neuronokkal és jelátviteli kiterjesztésekkel (axionok és dendritek) is rendelkezik.

Képünk illusztráció - csak a kísérletek során létrejött szervek méretére utal

Képünk illusztráció - csak a kísérletek során létrejött szervek méretére utal

Forrás: EgészségKalauz


Mini szív

Kutatók arra késztettek őssejteket, hogy szívizom és kötőszövet képződjön belőlük, majd apró kamrákba helyezték őket. Ez a technika a jövőben sokat segítene a gyógyszerek gyors tesztelésében és megjelenítésében. Azonnal láthatóvá válnának ugyanis, hogy melyik pirula okozhat például mellékhatásokat a terhesség során, milyen kardiális születési rendellenességre kell számítani adott készítménynél.

Mini vese

Ausztrál tudósok egy csoportja olyan mini vesét fejlesztett ki, amely megkülönbözteti az őssejteket a vese létrejöttének folyamatában. Az organoidok tehát egy normális vesefejlődési ciklusban képződhettek.

Mesterséges szervek előállításával régóta foglalkozik a tudomány. Olvasson tovább!

Májsejtek

Az emberi testben található legnagyobb szerv a máj, amely képes helyreállítani önmagát és megújulni. Ezért is jelentett nagy kihívást a testen kívül hozni létre valami hasonlót. Először Németországban és Izraelben készítettek sikeresen hepatocitákat (=májsejtek). Jóllehet, ez még nem egy teljes értékű szerv vagy organoid, de maga a kutatás is ígéretes eredménynek számít további klinikai vizsgálathoz, amely a felfedezést egyenesen a májkutatás Szent Gráljának nevezi.

Forrás:https://www.livescience.com/59675-body-parts-grown-in-lab.html

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kutatás # mesterséges szervek # őssejtterápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés