Ezeket látta már?

Őseink nyomában járva: miről tájékoztat a múmia-CT?

Orvosi lexikon
2012. január 17. 08:39
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kétezer éves thébai múmia titkait fedték fel az Edinburghi Egyetemen elvégzett CT-vizsgálatok.

A múmiát 1857-ben adományozta a Skót Nemzeti Múzeumnak Alexander Rhind fiatal egyiptológus, aki az ősi Thébában, mai Luxorban végzett feltárásokat.

Őseink nyomában járva: miről tájékoztat a múmia-CT?

Forrás: MTI


Korábbi vizsgálatok során már kiderítették, hogy a múmiát borító pólyákat nem kátránnyal, hanem méhviasz és gyanta keverékével itatták át - olvasható a The Archaeology News Network (http://archaeologynewsnetwork.blogspot.com) régészeti hírportálon.

A Kr.e. 10-ből származó Rhind-múmia CT-vizsgálatát az Edinburghi Egyetem radiológusai végezték el. A szakemberek 0,5 milliméteres szeletekre "bontották" fel a kétezer éve élt thébai asszonyt, aki fiatalon, 25-29 éves korában távozott az élők sorából. A koponyájára egy kiterjesztett szárnyú arany szkarabeuszt helyeztek a balzsamozók, a gyomrába pedig egy másik fémlemezt.

Az elhunyt jobb kezében egy tekercset szorongat, amely esetleg a Halottak Könyve lehet, felkészítve az asszonyt a túlvilági megpróbáltatásokra, de előfordulhat, hogy a papiruszon fel van tüntetve a neve és családfája. A pólyák alatt több amulett is rejtőzik.

A komputeres tomográfia során nem sikerült viszont megállapítani a halál okát.

"Ha nem halottról lenne szó, azt mondhatnánk, hogy tökéletes egészségi állapotnak örvendett - semmilyen betegségre, vagy sérülésre, csonttörésre utaló jelet sem sikerült felfedezni. Még a fogai is feltűnően egészségesek, bár vannak arra utaló apró jelek, hogy esetleg fogfájás kínozhatta" - hangsúlyozta Jim Tate, a Skót Nemzeti Múzeum kutatási és konzerválási osztályának vezetője.

Nagy valószínűséggel valamilyen banális fertőzés végezhetett az asszonnyal, például tüdőgyulladás - vélekedett a szakember, aki kizárta a tébécét vagy a szifiliszt, amelyek csontelváltozásokat okoznak.

A Rhind-múmiát bemutatják a Skót Nemzeti Múzeum nagyszabású nemzetközi kiállításán, amelynek anyagát részben a Leideni Múzeum egyiptológiai gyűjteményéből kölcsönzik. A Lenyűgöző múmiák című tárlat látogatói megismerhetik az ókori egyiptomiak halotti rítusait, a túlvilággal kapcsolatos hiedelmeiket és a holttestek tartósításának módszereit is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# fertőző betegség # képalkotó vizsgálat # kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés