Ezeket látta már?

Hirdetés

Megfázás, influenza? Hogyan gyógyuljunk gyorsabban?

Pr
2025. január 13. 00:00
Megfázás, influenza? Hogyan gyógyuljunk gyorsabban?

A téli hónapok beköszöntével a megfázásos megbetegedések gyakorisága jelentősen megnő. Ahhoz, hogy ezeket a betegségeket elkerüljük vagy könnyebben vészeljük át, fontos a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektetni. A megfelelő, kiegyensúlyozott étkezés és a vitaminbevitel fontos szerepet játszanak az immunrendszer erősítésében és abban, hogy fokozzuk a betegségekkel szembeni ellenállóképességünket.

Hol szerezzük be a tablettákat, készítményeket? Elsőre valószínűleg mindannyiunknak a gyógyszertár jut eszébe, de manapság már a szupermarketekben is kapni ezt-azt. Így, ha az Aldi pénztáránál állunk sorba, a várakozási időt kihasználhatjuk arra, hogy egy pillantást vessünk az ottani kínálatra. Persze szakvéleményt és komoly készítményeket ne várjunk.

Ismerjük a vitaminok különböző fajtáit és szerepüket a megfázás leküzdésében? A megnövekedett folyadékbevitelen és a „komolyan vett” pihenésen túl ezekkel tudjuk még szervezetünket támogatni.

Kezdjük a C-vitaminnal! A magyar tudósról, Szentgyörgyi Albertről sokan tudják, hogy az ő felfedezése volt: a paprika tele van C-vitaminnal. Ez az immunrendszer egyik leghatékonyabb támogatója. Az antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően a C-vitamin segíti a szervezetet a szabadgyökök elleni küzdelemben, ezáltal növeli az immunrendszer hatékonyságát. A C-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a citrusfélék, a brokkoli és a sárgabarack. Naponta egy 500 mg-os tablettát szedve valószínűleg nem lesz semmi bajunk, ugyanakkor vigyázni kell, nehogy túladagoljuk.

Folytassuk a felsorolást ABC sorrendben!

A B-vitaminnak rengeteg fajtája van, és mindegyik más, különösen fontos feladatot lát el. Ezek közül a B6-, B9- (folsav) és B12-vitaminok fontosak az immunrendszer szempontjából. Ezek a vitaminok részt vesznek a fehérje- és DNS-szintézisben, amelyek kulcsszerepet játszanak az immunsejtek működésében és a sejtosztódásban. Húsok, tojás, gabonafélék és zöldségek fogyasztásával biztosíthatjuk ezeknek a vitaminoknak a megfelelő bevitelét.

A D-vitamin szintén kulcsfontosságú a megfázás elleni védelemben. A D-vitamin segít a kalcium felszívódásában, ami elengedhetetlen az egészséges csontok és az immunrendszer megfelelő működése szempontjából. A szervezet számára szükséges mennyiséget napfényből vagy D-vitaminban gazdag élelmiszerekből, mint például a lazac és a gomba, szerezhetjük be. Leginkább a téli időszakban érdemes kiegészítőt szedni belőle, mert ebben az időszakban nem ér minket annyi napfény, mint az év többi szakaszában.

Az E-vitamin antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek védeni a sejteket a káros szabadgyökök ellen. Legfőképp az egyes sejtek sejthártyáját védi, hozzájárul az öregedési folyamatok gátlásához. A magvak, diófélék, olajos magvak és zöld leveles zöldségek kiváló E-vitamin-források, amelyek segíthetnek erősíteni az immunrendszert. Az E-vitamin a sportolásnál is hasznos, mert ilyenkor a testünk intenzívebb anyagcserét folytat, a nagyobb oxigénfelhasználás miatt több szabad gyök keletkezik, melyek károsíthatják az izomszöveteket is, fáradtságot és fájdalmat okozva. Antioxidáns hatása miatt épp ezeket a negatív mellékhatásokat fogja csökkenteni.

Nem feltétlen a vitaminok közé tartozik, de fontos kiemelni a cink hasznos tulajdonságait is a megfázás elleni küzdelemben. A cink részt vesz a sejtosztódási folyamatokban és az immunsejtek működésében. Húsok, tejtermékek, diófélék és hüvelyesek fogyasztásával biztosíthatjuk a megfelelő cinkbevitelt.

Kiemelten fontos az immunrendszer erősítése érdekében a változatos és kiegyensúlyozott étrend. A vitaminok és ásványi anyagok szerepe elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez, különösen a megfázásos időszakokban. Az egészséges táplálkozás és a vitaminokban gazdag élelmiszerek fogyasztása segíthet abban, hogy a szervezet ellenállóbb legyen a betegségekkel szemben, és hatékonyabban küzdjön meg a megfázással.

A fent említett vitaminok és ásványi anyagok rendszeres bevitelével elősegíthetjük az immunrendszer optimális működését, és hozzájárulhatunk a megfázásos időszakok könnyebb átvészeléséhez. Természetesen nemcsak ezek a vitaminok léteznek, ezek a megfázós, „betegesebb” időszak miatt lettek kiemelve. Fontos felhívni a figyelmet, hogy amikor komolyabb panaszaink vannak, nem mindig elegendő az étrendkiegészítők fogyasztása. A gyógyszerek bevételével is legyünk óvatosak! Komoly hatóanyag-összetételük miatt sok problémát is okozhatnak, ha nem figyelünk oda. Súlyosabb panaszok esetén mindig keressük fel háziorvosunkat! Ő tudni fogja, hogy a panaszaink alapján mit érdemes szednünk.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: pixabay

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés