Ezeket látta már?

Hirdetés

Milyen látásjavító eljárások léteznek? A lézeres szemműtéttől a látásjavító műlencse beültetésig

2023.11.28.
Milyen látásjavító eljárások léteznek? A lézeres szemműtéttől a látásjavító műlencse beültetésig

Néhány évtizeddel ezelőtt, ha valakinek rossz volt a látása, beletörődött, hogy élete végéig szemüveget kell viselnie. Azonban ma már a lézeres szemműtéttel vagy látásjavító lencse beültetéssel visszakaphatja az éles látását. A sok millió sikeres kezelés után nem is az kérdés, hogy belevágjon-e, hanem hogy melyik típusú eljárást válassza. Cikkünkben sorra vesszük a látásjavító eljárások típusait, előnyeit és hátrányait, hogy segítsünk a döntésben.

Azt hihetnénk, hogy a lézeres szemműtét a 20. század találmánya, de ez nem igaz. Már 1896-ban felmerült, hogy a szaruhártya alakjának módosításával tartósan javíthatóak a fénytörési hibák okozta látásproblémák (rövidlátás, távollátás, asztigmia/cylinder). A megoldásra azonban várni kellett. Végül a fordulatot az excimer lézer felfedezése és orvosi térhódítása hozta el. Rájöttek ugyanis, hogy ez a fajta lézer UV-nyalábot állít elő, és az így kapott nagy fotonenergia segítségével precízen és biztonságosan korrigálja a szem szaruhártyájának egyenetlenségét, vagyis a dioptriát. Az első valódi lézeres szemműtétre 1983-ban került sor és azóta a látásjavító kezelések technológiája robbanásszerű fejlődésnek indult.

A nagy tapasztalattal rendelkező

hazai szemészeti lézerklinika holnapja alapján manapság végzett lézerkezelések közötti legfontosabb különbség a kényelem, a felépülése idő, illetve az, hogy az adott eljárás mennyire kíméletes a szemhez. A magasabb árú kezelések extra kényelmet, nagyobb komfortérzetet és rövidebb kiesést ígérnek az aktív hétköznapokból, míg az alacsonyabb árú lézeres szemműtétek alacsonyabb árért kicsit hosszabb regenerálódási idővel járnak. Azonban mindegyik látásjavító lézerkezelésre igaz, hogy nagy biztonsággal és tapasztalattal végzik és kiváló látásélességet nyújtanak. Vegyük sorra ezeket az eljárásokat!

PRK lézeres szemműtét (felszíni kezelés): a gazdaságos lehetőség

Az első lézeres szemműtét úgynevezett PRK kezelés volt. A kezelés első lépésében eltávolítják a szaruhártya védőrétegét alkotó hámsejteket, majd az excimer lézer a szaruhártya felszínének átalakításával korrigálja a fénytörési hibákat. Ezt a kezeléstípust éppen ezért felszíni kezelésnek hívjuk. Maga a műtét teljesen fájdalommentesen zajlik, de a gyógyulás első szakasza, amíg újrahámosodik a szaruhártya felszíne (ez általában 3 nap), kellemetlenséggel járhat. Gyakori a fényérzékenyég, a szúró idegentest érzés, a könnyezés. Egy hét után általában már lehet dolgozni, autót vezetni, és olyan sportok is megengedettek, mint a futás, a kerékpározás és az aerobic.

A PRK lézeres szemműtét teljesen biztonságos, eredményes és gazdaságos opció. Szemenként 169 ezer forintnál kezdődik az ára, ami azt jelenti, hogy a szemüveg és/vagy kontaktlencse költségeihez képest 3-4 éven belül megtérül.

https://www.youtube.com/watch?v=R4orZL0xhg8&t=74s

FEMTO lézeres szemműtét (lebenyes kezelés): két lézer, gyors regenerálódás, már két óra után tisztul a látás

A lézeres szemműtétek másik nagy csoportját a lebenyes eljárások adják, ide tartoznak a különböző FEMTO lézeres szemműtétek, amelyek a 2000-es években jelentek meg. Ezeknél egy femtoszekundumos lézer védőlebenyt alakít ki a szaruhártya felszínén, majd ezt felhajtva, a második, excimer lézer a szaruhártya érzéketlen belsejében elvégzi a fénytörési hiba korrekcióját. Ez elsőre talán komplikáltabb megoldásnak tűnik, mégis gyorsabb beavatkozást, és gyorsabb gyógyulást tesz lehetővé. A műtét és a lábadozás is fájdalommentes, így a FEMTO kezelés esetében nem kell számolni a felszíni kezelések után tapasztalható kellemetlenségekkel.

Tévét nézni, olvasni és számítógépezni már a műtét napján lehet, 1 nap pihenés után akár munkába is visszatérhet, és autót is vezethet. 3 nap után lehet könnyebb kardio edzést végezni (pl. futás, kerékpározás, torna), 1 hét után a megerőltetőbb edzéseket is folytathatja. A FEMTO lézeres szemműtétek egyetlen hátránya, hogy a felszíni (PRK) kezeléshez képest picit magasabb az áruk, vagyis szemenként kb. 299 000Ft-nál kezdődnek.

Visumax Robotic lézeres szemműtét, az egyik legmodernebb technológia

Magyarországon

A német Zeiss cég mindig is élen járt az orvosi lézerkészülékek fejlesztésében, és mérnökeinek köszönhetően nemrég a lézeres szemműtétek terén is beköszöntött a robotkorszak. A VISUMAX® 800 lézerkészülék intelligens robot-asszisztense ugyanis a beavatkozás közben videókamerákkal figyeli a páciens pozícióját, és folyamatosan tájékoztatja, támogatja a műtőorvost. A robot-asszisztens nem veszi át a műtőorvos munkáját, csak segíti. Az új csúcstechnológiás lézer másik előnye, hogy vákuummentes. A lebeny képzése során maximálisan kíméletes a szemhez ugyanis a klasszikus FEMTO eljárásokkal ellentétben a Visumax technológiánál csak minimálisan növekszik meg a szemnyomás, így a bevérzés kockázata is gyakorlatilag nullára csökkent.

A páciens szempontjából a legfontosabb előny, hogy a Visumax Robotic lézeres szemműtétnél a lézer kezelési ideje rendkívül gyors, így maga a műtét kevesebb stresszel jár.

https://www.youtube.com/watch?v=zsjJTSDBCfM

Olvasószemüveget visel? Erre is van megoldás

A lézeres szemműtétek speciális típusa az olvasószemüveg-kezelés, amelyet kifejezetten az öregszeműség kezelésére fejlesztettek ki 50 év feletti pácienseknek. Az életkor előrehaladtával ugyanis a szemlencse fokozatosan veszít a rugalmasságából, és emiatt egyre kevésbé képes közelre fókuszálni. Nem véletlen, hogy sokan az öregedés első jeleként tekintenek arra, hogy olvasószemüveget kénytelenek használni, mivel nem látják rendesen a betűket. De ma már az öregszeműség, vagyis orvosi néven presbyopia állapotába sem kell beletörődni! Az olvasószemüveg-kezelés lényege, hogy a lézer az egyik szemet úgy állítja be, hogy a távoli és a közepes, a másik szemet pedig, hogy a közeli és közepes távolságban lévő tárgyakat lássa élesen. Ezután az agy összeállítja a képet, és ennek köszönhetően mindhárom távolságra (távoli, közepes, közeli) élesen láthatunk műtét után.

Látásjavító lencseműtét (látásjavító lencsebeültetés): ha a lézeres szemműtét nem opció

A fentiekből már látható, hogy az elmúlt négy évtizedben óriási fejlődésen ment keresztül a lézeres szemműtét technológiája. Nemcsak gyorsabb és kíméletesebb eljárások jelentek meg, hanem azoknak a köre is bővült, akik alkalmasak a lézeres szemműtétre. Ugyanakkor továbbra is vannak bizonyos korlátok, elsősorban a páciensek biztonságának érdekében. Ilyen például, ha szürkehályog betegség alakult ki, vagy elmúlt 65 éves.

A látásjavító lencseműtétet tökéletesen alkalmas a fénytörési hibák korrekciójára. Fontos tudni, hogy itt nem a lézer korrigálja a látásproblémát, hanem a saját szemlencsét egy új, modern lencsére cserélik. A fejlett technikának hála fájdalommentesen és gyorsan zajlik a beavatkozás. A látásjavító lencseműtétet követően a gyógyulás általában 1 hónapig tart, és ez idő alatt kerülni kell, hogy nagyobb mennyiségű víz érje a szemet, emellett pedig tilos nehezet emelni. A gyógyulási idő letelte után viszont szabadon visszatérhet mindennapi szokásaihoz, tevékenységeihez.

És hogyan fog látni műlencsével? Szüksége lesz még szemüvegre? Ezekre a kérdésekre nem adható általánosan igen vagy nem válasz, mivel attól függ, milyen törőerejű műlencsét ültetnek be.

Léteznek ugyanis monofokális, vagyis egyfókuszú műlencsék, amelyek egy tartományban biztosítanak éles látást. Ha tehát például ilyet választ, és távolra állítják be a fókuszt, olvasáshoz szemüveget kell felvennie. Egy trifokális műlencsével azonban közelre, távolra és középtávolságra is jó látás érhető el, vagyis az okulárét akár ki is dobhatja. Egy harmadik opció a nyújtott fókuszú (EDOF) műlencse, ami a fókusztartomány kiterjesztésével kitűnő távoli, kiváló középtávolsági és jó funkcionális közeli látást ad. Ez különösen akkor jó megoldás, ha fontos, hogy sötétedés után is zavartalanul lásson, mivel az EDOF műlencsével gyenge fényviszonyoknál sem tapasztalhatók olyan vizuális mellékhatások (fényszóródás például), mint a multifokális lencséknél. A műlencse kiválasztásánál tehát nemcsak a szemüvegmentességet, a dioptriáját, hanem életmódját is érdemes figyelembe venni, hogy élete végéig élvezhesse a lencseműtét eredményét.

Akár lézeres szemműtét, akár lencseműtét, mindenképp nagy elhatározásról van szó, és teljesen természetes, ha a cikk elolvasása után is úgy érzi, egyedül nem tudja eldönteni, melyik lehetőség volna a legjobb megoldás.

Jelentkezzen alkalmassági vizsgálatra a nagy tapasztalattal rendelkező hazai szemészeti lézerklinikára!

Forrás: K-Med Kft.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához