Ezeket látta már?

Az internet a gyerekszobába viszi az erőszakot

Szépségápolás
2016. május 09. 16:24
Módosítva: 2016. május 17. 12:28

Ami régen bunkóság, durvaság, rosszízű tréfa volt, az az interneten online erőszakká válhat. A megbántott gyerekek különösen kiszolgáltatottak, mert a net nemcsak a bántás dimenzióit, de a gyermeki bizonytalanságot is felerősíti. A kérdéssel ma már minden szülőnek foglalkoznia kell.

Folyosón futkorászás, rágózás, zajongás, szemetelés -- ezek voltak az 1950-es évek jellemző iskolai magatartási problémái az Egyesült Államokban. A 2000-es években már a kábítószer-használat, alkoholfogyasztás, lopás, rablás, testi sértés került a toplista élére. Az internet az utóbbi években újra átrajzolta a képet. A srácok egyre inkább a virtuális térben élik közösségi életüket, de a suliudvarról visszahúzódó erőszak is csak a szemünk elől tűnt el.

Angol haladó: stalking, flaming, bullying

Ha a szakkifejezésekkel nem is, az online erőszak formáival sajnos hamar megismerkednek a gyerekek. Kutatások szerint a kamaszok, tinik 71%-át érte már bántalmazás a neten, 19,6%-uk rendszeresen áldozata ilyen zaklatásnak. Vagyis átéltek már időszakot, amikor pletykákat terjesztettek, vagy megalázó fotót posztoltak róluk, valaki belépett a profiljukba az engedélyük nélkül, láthatták, ahogy dühös, támadó, trágár hozzászólások áradnak szét egy nyilvános bejegyzésük alatt (flaming), fenyegető, megfélemlítő üzeneteket kaptak (stalking), vagy ismétlődően, hosszabb ideig, szándékosan bántották őket társaik a virtuális térben (bullying).

Mindenki rajtam röhög

Az online, közösségi média a gyerekszobába, a biztonságosnak hitt otthoni térbe viszi be az erőszakot, az áldozatok ettől még kiszolgáltatottabbnak, bizonytalanabbnak érzik magukat. Minden gyorsan történik, ismeretlenek is bekapcsolódnak, a bántalmazott úgy érezheti, az egész világ ellene fordult. A virtuális térben nem érvényesülnek a személyes kommunikáció gátlásai, a zaklatók így nem érzékelik tetteik, szavaik hatását, és azt is képzelhetik, maguk is "arctalanná" váltak, itt ők is következmények nélkül cselekedhetnek.

Help!

A gyerekközösségek maguktól ritkán találnak megoldást ezekre a helyzetekre, felnőtt segítségre szorulnak és számítanak is ránk. Ha olyan felnőtt vagy, akinek van hatása gyerekek életére, csendben válaszold meg magadban ezeket a kérdéseket: Ha szülő vagy, tudod, mit csinál a gyereked a neten? Tudod, hogy biztonságosak-e a jelszavai, személyes beállításai? Ha bántják, el meri mondani neked?

Ha tanár vagy, beszéltél már a diákjaiddal ezekről a problémákról? Tudod, mit tehetsz, ha segítenél megelőzni, vagy kezelni ilyen helyzeteket?

Cikkünk adatai, információi a Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központ oldaláról ingyenesen letölthető kiadványból, A médiáról – neked című munkafüzetből származnak. A füzet feladatai otthon, vagy az osztályban is jó kiindulópontokat adnak a problémák megbeszéléséhez.

Töltsd le a kiadványt itt:

httpp://buvosvolgy.hu/cikk/117/A_mediarol_neked_13

Tölts le kapcsolódó szakkönyveket ingyen itt:

http://buvosvolgy.hu/cikk/118/Kiadvanyok

Nézd meg a problémákhoz kapcsolódó kisfilmeket itt:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés