Ezeket látta már?

Ezért jó, ha néha kisírjuk magunkat

Szépségápolás
2018. augusztus 14. 17:49
Módosítva: 2018. augusztus 15. 09:24
shutterstock_543898222

Szerelmi csalódás, egy megrendítő film, esetleg egy szívhez szóló reklám? Jó néhányan vannak, akiknek könnyen kicsordul a könnye. Miért tesz kifejezetten jót az egészségünknek, ha elsírjuk magunkat?

A szemünk szinte folyamatosan könnyezik, hiszen a könny tartja megfelelően nedvesen a szaruhártyát, megakadályozza annak kiszáradását, védi a külső hatásoktól, sőt még a fertőzésektől is (így a könny tulajdonképpen az immunrendszerünknek is része). Emellett a folyamatosan termelődő könny mellett van olyan könnytípus, mely a külső, irritáló hatásoktól óvja a szemünket, például a szembe kerülő porszemektől, a hagyma erős "illatától" vagy az erős fénytől. Ez a könnytípus híg és bőséges mennyiségű, feladata pedig az, hogy "kiöblítse" az irritáló anyagokat a szemünkből. Ez utóbbit reflexkönnynek hívjuk.

A harmadik típusú könny – mellyel a sírás során találkozunk – akkor termelődik a szervezetünkben, amikor valamilyen erős fizikai fájdalommal, vagy érzelmi megrázkódtatással nézünk szembe. Nemcsak negatív érzelmek hatására sírhatja el magát valaki: a nagy öröm, boldogság, izgatottság miatt is kicsordulhat a könnyünk, és talán mindenki emlékszik olyan pillanatokra is, amikor annyira nevetett valamin, hogy még a könnye is kicsordult. Meglepő módon, az érzelmek által kiváltott könnynek még a kémiai összetétele is eltér a reflexkönnyekétől.

Méregtelenít, fájdalmat csillapít - nem szégyen a sírás

Méregtelenít, fájdalmat csillapít - nem szégyen a sírás

Forrás: EgészségKalauz


Méregtelenít és javítja a hangulatunkat

Bár sokan – főleg a férfiak – úgy gondolják, hogy a sírás a gyengeség jele, és sokkal jobb, ha egyszerűen visszatartjuk a könnyeinket, valójában a sírásnak komoly lelki és fizikai előnyei vannak. A könnyezéssel ugyanis azoktól a felhalmozódott hormonoktól is megszabadulunk, melyek az erős érzelmi stressz hatására szabadultak fel a szervezetünkben.

A könny a fájdalmat is csillapítja, ugyanis a sírás során olyan vegyületek is termelődnek a szervezetünkben, melyek természetes fájdalomcsillapítóként hatnak, jobb kedvre derítenek és megnyugtatnak – ezért lehet, hogy sírás után gyakran sokkal jobban alszunk.

Vajon miért sírunk? Olvasson tovább!

A sírás tehát, méregtelenítő hatásainak köszönhetően, nagyon jó módszer arra, hogy a felhalmozódott stresszhormonoktól megszabaduljunk, ez pedig segíthet abban is, hogy megbirkózzunk azokkal a negatív hatásokkal, melyek a mindennapokban érnek minket. Több kutatás is bizonyította, hogy a sírás (bár főként a negatív érzelmekhez kötődik) képes javítani a hangulatunkon.

Még az elfojtott érzelmekkel is könnyebben szembenézünk, ha alaposan kisírjuk magunkat, és a könnyek nyugtató hatásának köszönhetően jobban meg is tudjuk fogalmazni, amit érzünk (a sírás ráadásul metakommunikációs eszköz is, vagyis a könnyeinkkel még akkor is egyértelműen jelezni tudjuk a másik felé, hogy nem érezzük jól magunkat, ha szavakkal nem tudjuk azt kifejezni).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fájdalom2 # könnycsatorna # Stressz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés