Ezeket látta már?

Felkészülés az allergiaszezonra

Szépségápolás
2016. március 03. 10:30
Módosítva: 2016. március 16. 12:23
allergies_navigation_pic_0

Hamarosan vége a télnek és nyílik a természet, a korán virágzó fák közül a mogyoró, éger és a barkás fák pollenjeivel köszönt be a tavasz. Ez az év első pollenszezonja.

Hazánkban jelentősebb az április végétől júliusig tartó fűpollenszezon, már tartósabb és klinikailag súlyosabb tüneteket okoz. Kiemelten súlyos problémát jelent augusztustól késő őszig a gyomnövény parlagfű, mely a harmadik fő pollenszezon. Parlagfűvel szinte az egész ország nagymértékben fertőzött, irtására gondot fordítanak, de nem megoldott a probléma. A szezonális és az egész éven át tartó allergiák száma az utóbbi időben ugrásszerűen megnövekedett. Egész évben panaszokat okozó allergének: házi poratka, lisztatka, toll, állati szőrök és a penészgomba. Az allergiás reakció eredményeként légzőszervi tünetek jelennek meg: tüsszögés, orrfolyás, orrviszketés, orrdugulás, valamint szemtünetek. Ezeket a tüneteket fáradtság és koncentrációcsökkenés egészítheti ki.

Ha hatékonyan szeretnénk szembeszállni az allergiával, a tüneti kezelésen túl kivizsgálásra is szükség van, mely kórtörténetből, fizikális vizsgálatból, mellette bőrtesztből, esetleg vérből végzett speciális allergénspecifikus antitest-vizsgálatból (IgE, az allergiák szűrésére és a pontos allergiák kimutatására szolgál) és légzésfunkcióból áll. Bőrtesztet csak tünetmentesen és pollenszezonon kívül (télen) 3-60 év között végzünk. Minden betegünkkel közöljük, hogy fontos lenne a tünetek megjelenése előtt 1-2 héttel elkezdeni a megfelelő gyógyszeres kezelést, így a panaszok javulására, megszűnésére nagyobb esélye van. Az allergiás betegség legegyszerűbb kezelése az lenne, ha a beteg elkerülné a tüneteket kiváltó allergéneket, azonban ez sajnos nem minden esetben megoldható. Megfelelően, jól kiválasztott terápia mellett szükséges jól érthetően, meggyőzően és türelmesen elmondani mindazt, amit tudni kell a szénanátháról, allergénekről és a terápiás eszközökről.

A szakdolgozók az eszközök betanításán kívül hasznos tanácsokkal és ismertetőanyaggal látják el a betegeket. A tájékozott beteg jobb együttműködésével a terápia sikeresebbé, a beteg életminősége jobbá válhat. Néhány hasznos tanács háziporatka-érzékeny betegnek: érdemes néhány változtatást a lakásban, elsősorban a hálószobában elvégezni – a szőnyegek, kárpitozott bútorok, tollpárna eltávolítása; rendszeres porszívózás mellett nedves takarítást, portalanítást ajánlunk; gyakori szellőztetés mellett a megfelelő páratartalomra törekedjünk. Továbbá tanács pollenérzékeny betegnek: naponta többször mosson kezet; esténként öblítse le a haját; ne aludjon és ne utazzon nyitott ablaknál; pollencsúcs idején minél kevesebb időt töltsön a szabadban; utcai ruhában a hálószobába ne menjen be.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
# pollenallergia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés