Ezeket látta már?

Már Magyarországon is okozott haláleset szúnyogcsípés

Szépségápolás
2018. szeptember 24. 16:13
Módosítva: 2018. szeptember 24. 16:31
szunyog_2

A szúnyogcsípéssel számos vírus bejuthat a szervezetbe. Ilyen a Nyugat-nílusi lázat okozó vírus is, ami korábban csak Afrikában fertőzött, napjainkban azonban – elsősorban a klímaváltozásra visszavezethetően - egyre inkább északra nyomul, és Európa-szerte is egyre nagyobb számban szedi áldozatait.

Évről évre több fertőzés és haláleset

Míg pár évvel korábban csak Európa déli területein jelentkezett a Nyugat-nílusi vírus okozta fertőzés, napjainkban Európa keleti és középső területein is egyre nagyobb számban regisztrálnak fertőzéseket. A megbetegedések száma az elmúlt években tapasztalt esetszámnak mintegy 2-3-szorosára nőtt 2018-ra. A dél-európai országokban sok halálos áldozatot szedett a vírus, Görögországban - a legfrissebb adatok szerint - 22 személy vesztette életét, és jelenleg is 24

embert ápolnak kórházakban, köztük 12 személyt intenzív osztályokon.

2018. augusztus elejéig Magyarországon 23 fertőzéses esetet regisztráltak. A vírus azonban továbbra is jelen van, és sajnálatos módon azóta már hazánkban is okozott halálos kimenetelű fertőzést.

Bivalyerős immunrendszert szeretne télire? Csak 3 lépés - kattintson tovább!

A "magyar" szúnyogok csípése is terjesztheti a Nyugat-nílusi lázat

A Nyugat-nílusi lázat ugyanabba a családba tartozó vírus okozza, mint a sárgalázat vagy a Dengue-lázat. A Nyugat-nílusi lázat okozó vírus általában a madarak és a lovak szervezetében képes nagy számban elszaporodni, és az a szúnyogok csípése révén kerül az emberi szervezetbe. Vírusokat Európa-szerte, a viszonylag északra fekvő Németországban is, mutattak ki a madarak szervezetéből.

Nem kell tehát Afrikába utazni, elég lehet csupán egy itthon szerzett, ártalmatlannak ítélt szúnyogcsípés ahhoz, hogy valaki megfertőződjön. Emellett, szervtranszplantációval vagy vérátömlesztéssel is átvihető a kórokozó, illetve terhesség alatt vagy szoptatás során is átjuthat a vírus az anya szervezetéből a gyermekébe.

szunyog_2

Forrás: EgészségKalauz


Milyen tünetekkel jár a Nyugat-nílusi láz?

A fertőzések jelentős része tünetmentesen zajlik, azaz jellegzetes tünetek és következmények nélkül. Az esetek mintegy 20 százalékában influenzaszerű panaszok tapasztalhatók. A vírusfertőzés jelentette életveszélyes állapot a fertőzött betegek körülbelül 1 százalékánál jelentkezik – elsősorban az időskorúaknál és a gyenge immunrendszerűeknél –, akiknél a betegség súlyos, életveszélyes, idegrendszert érintő, akár agyhártyagyulladással járó formája lép fel.

Milyen óvintézkedéseket tettek az európai hatóságok?

szúnyogcsípéses szezon, illetve a Nyugat-nílusi láz terjedésének időszaka júniustól októberig tart. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (European Centre for Disease Prevention and Control; ECDC) mindenkinek, kiemelten az időskorúak és a gyenge immunrendszerűek számára javasolja a szúnyogcsípésektől védő, hosszú ujjú ruházat viselését és a szúnyogriasztó készítmények, az úgynevezett repellensek használatát. A lakások, házak ajtóit, ablakait célszerű szúnyoghálóval felszerelni. A betegeknek influenzaszerű tünetek jelentkezésekor javasolt minél hamarabb orvoshoz fordulni!

Pusztulnak a hazai állatok: vessünk véget a Nyugat-nílusi láz terjedésének! Kattintson tovább!

A kórházakat és klinikákat illetően – a fertőzés terjedésének megakadályozása céljából - az Európai Unió országaiban előírásokat foganatosítottak a donorok által adott vér, szövetek, szervek esetleges nyugat-nílusi vírus okozta fertőzöttségének a vizsgálatára.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szúnyogcsípés # influenza

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés