Ezeket látta már?

Tarol a szájrák - mi a megoldás?

Szépségápolás
2016. április 29. 15:19
Módosítva: 2016. május 06. 12:56

Európa-szerte Magyarországon halnak meg a legtöbben szájüregi rák következtében. Az adatok szerint drámai a foghelyzet, pedig a szájhigiéné elhanyagolásának nagyon súlyos következményei lehetnek.

Félelmetes adatok

Egy 2011-es reprezentatív vizsgálat alapján egy átlagos magyar felnőttnek 10 ép, 10 hiányzó foga van, a hiányzók közül csak 4 van pótolva. Szuvas fogak átlagos száma 1,5, a tömött 2,7. Azonban e fogak alacsonyabb száma nem az egészséges fogazatnak, hanem annak a jele, hogy a szuvas fogak terápiája a foghúzás volt. A felnőtt lakosság 8 százaléka teljesen fogatlan, ép fogazattal 0,5 százalék rendelkezik. A vizsgált személyek 12 százaléka rendelkezett ép fogággyal, a vizsgáltak 30 százaléka szenvedett közepesen súlyos vagy súlyos fogágy betegségben. Hazánkban fejenként 2,4 tubus fogkrém és fél fogkefe fogy 1 év alatt.

A száj higiéné elhanyagolása súlyos következményeket vonhat maga után, így a tudatosság és az aktív szájápolás kulcskérdés a betegségek megelőzése, korai felismerése, illetve a halálozások csökkentése érdekében. Fogorvoshoz a magyar lakosság egyharmada jár rendszeresen, kétharmaduk csak panaszok esetén keres föl szakembert, miközben a fogszuvasodás, illetve a fogínygyulladás népbetegségnek számít. A magyar tárdalom egészsége, megbetegedései, illetve vezető halálokainak vizsgálata kapcsán leginkább a keringési-, illetve daganatos betegségek okozta halálozásokról van szó. Ugyanakkor a daganatos betegségek esetében nem kap kellő publicitást a szájüreg rákos megbetegedése, pedig egyáltalán nem elhanyagolható kórról van szó. Magyarországon az emelkedő, majd megtorpanó tendencia ellenére 2011-ben megközelítőleg 2300 új megbetegedést, illetve 1500 halálesetet regisztráltak. Európai összehasonlításban is drámai a helyzet: mindkét nem tekintetében Európa-szerte hazánkban halnak meg a legtöbben szájüregi rák következtében. Noha az elmúlt évtizedben e betegségcsoport 55-60 év felett volt jellemző, jelenleg egyre nagyobb arányban mutatják ki a betegséget a 40 év alatti korosztályban is, a nők megbetegedési arányának növekedésével. Hazánkban 2010-ben a férfi/nő arány 3:1 volt, mind a gyakoriság, mind a halálozás tekintetében.

Aki figyel magára, az életet nyer

Sunyi betegségről van szó, hiszen a szájüregi rákok csak előrehaladott állapotban okoznak panaszokat, így a betegek később fordulnak szakemberhez is. Viszont a késői felismerés miatt a túlélési arány mindössze hatvan százalékos, holott ha sikerül korai stádiumban felismerni a kórt, a gyógyulási esélyek elérhetik a hetven-nyolcvan százalékot is. Áttétek kialakulása esetén drasztikusan csökken, mindössze húsz százalékos a túlélési arány. A szájüregi rák kialakulásában számos tényező együttesen játszik szerepet. Jól ismert rizikófaktor a túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, amelyek együttes megléte a rák kialakulásának kockázatát sokszorosára emeli. Az ajakrákok esetében a fokozott UV besugárzás jelent kockázatot. Ezen alapvetően az életmóddal összefüggő tényezők mellett az immunrendszer működése, vírusok okozta fertőzések, különböző baktériumok, táplálkozási tényezők, illetve a szociális helyzet katalizátora lehet a betegségek kialakulásának. Viszont nemdohányzó és alkoholt nem fogyasztó fiatalabb korosztályban egyre több betegnél azonosítanak szájüregi rákot. E változásért a legújabb kutatások szerint alapvetően a humán papilloma vírus (HPV) egyes típusait teszik felelőssé, melyek megegyeznek a méhnyakrák kiváltásában szerepet játszó HPV 16-18 törzsekkel.

Amire figyelni kell

A nyálkahártyán észlelt piros vagy fehér folt, két héten túl sem gyógyuló seb, fekély, mely fájdalmatlan és más nyilvánvaló okkal nem magyarázható, rosszindulatú szájüregi elváltozásra utalhatnak. Rekedtség, nyelési nehézségek és fájdalom, a fülbe tartósan kisugárzó fül-orr-gégészeti okkal nem magyarázható egyoldali fájdalom is jelentkezhet. A szájüregben, nyakon kitapintható csomókra is figyelni kell. Bármelyik tünet észlelése esetén azonnal szakorvoshoz kell fordulni. A szájüregi rákszűrés mindenkinek ajánlott, aki kockázati tényezőknek van kitéve, vagy tüneteket észlel magán. 18 éves kor felett konkrét szájüregi probléma megléte nélkül is kérjék a szűrővizsgálat elvégzését fogorvosuktól. A vizsgálat öt perc és teljesen fájdalommentes, évente érdemes megismételni panaszmentesség esetén is.

(Forrás: egeszseg.hu)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szájüregi rák

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés