Ezeket látta már?

Semmelweis: bölcsészből lett az anyák megmentője

Egeszsegkalauz
2022. július 01. 21:04
semmelweis ignác, anyák megmentője, kiállítás, fertőtlenítés

Semmelweis Ignác korát megelőzve ismerte fel a láthatatlan kórokozókban rejlő veszélyforrásokat.

Bár életében sokan kétkedéssel fogadták tanait, 2013-ban az UNESCO a Világemlékezet Program részévé nyilvánította gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezéseit és dokumentumait.

Semmelweis bölcsészet is hallgatott

Az anyák megmentője, az első hazai petefészekműtét és második császármetszés elvégzője 1818. július elsején látta meg a napvilágot Budán, születésnapja 1992. óta az egészségügyi dolgozók napja. Ebből az alkalomból a Millenárison látható Álmok Álmodói 20 kiállítás – amely Semmelweis mellett számos magyar vonatkozású orvosi felfedezésnek is emléket állít – egész hétvégén félárú belépőt kínál az egészségügyben dolgozóknak.

A gyermek-ágyi láz legnagyobbrészt akkint származik, hogy tanulók és tanulónők szétbomlott állati anyaggal bemocskolt ujjal vizsgálják a szülőnőket. Az ujjak ilyetén bemocskolása történik, ha a vizsgálók rohadt hullával, bomlott állati anyagot termő gyerek-ágyasokkal foglalkoznak vagy az orvos-sebészi küteg, nő-gyógyászati kórodákon hason-terményű kóreseteket kezelnek. Ennek következtében oly orvosok, kik hullával, vagy a fennemlített kóresetekkel foglalkoznak, a gyakorlati szülészetre fel nem vehetők…A gyakorlati szülészet-tanulói és tanulónői köteleztetnek minden, vizsgálat előtt és után, kezeiket a szülteremben kihelyezett chlor-alvadékban addig mosni, míg azok sikamlossá nem váltak.” Ez Semmelweis Ignác 1861. május 27-én kelt utasítványában olvasható, amelyet a pesti egyetemi szülészet kórodán tanulók részére küldött, hogy lecsökkentse a szülések magas halálozási arányát.

Az ifjú Semmelweis a gimnázium után kétéves bölcsészeti alapkurzust hallgatott a pesti egyetemen, majd 1837-ben az utolsó pillanatban a jog helyett a bécsi orvosi kart választotta. Bécs és Pest között ingázva szerezte meg diplomáját, szülészmesteri oklevelét, majd sebészorvosi képesítését.

Fertőtlenítés: az orvosok és a kórházi ápolók körében nem volt népszerű

Bár a gyermekágyi lázzal kapcsolatban Oliver Wendell Holmes amerikai orvos már 1843-ban leírta, hogy orvosok terjesztik a betegséget, a szepsishez vezető fertőzés valódi okát Semmelweis Ignác derítette ki. A felfedezéshez nagy lökést adott Jakob Kolletschka, a kórbonctan tanárának halála, hiszen boncolási jegyzőkönyvéből kiderült, hogy a barátja végzetéét okozó betegség voltaképpen a gyermekágyi láz. Azt már korábban is megfigyelte, hogy a bábák és bábanövendékek által kezelt szülő nők körében jóval alacsonyabb volt a betegség előfordulása, mint az orvosok és orvostanhallgatók által levezetett szülések esetében.

Akkor azonban arra is rájött, hogy a gyermekágyi lázat valóban az orvosok okozzák, ha a boncolások után fertőtlenítés nélküli kézzel vizsgálják a nőket. A probléma megoldására több vegyszert is kipróbált, végül 1847 tavaszán a klórmész bizonyult a leghatékonyabbnak. Alapos kézmosásra kötelezte osztályán az orvosokat és a kórházi ápolószemélyzetet, de a bizonyítékok ellenére az intézkedés nem bizonyult népszerűnek.

Az 1848-as forradalomban Semmelweis a bécsi forradalmi gárda tagja volt, majd visszatért Pestre és 1851-ben átvette a Szent Rókus Kórház szülészeti osztályának vezetését, 1855-ben pedig egyetemi tanárrá is kinevezték.

Semmelweis német nyelvű könyvet is írt a gyermekágyi lázról

Felfedezését és a kézfertőtlenítéssel elért eredményeit 1858-ban publikálta, két évvel később német nyelvű tankönyvet írt a gyermekágyi lázról, és szenvedélyesen szorgalmazta az általa bevezetett alapelvek széleskörű alkalmazását – amelyet főként a fiatalabb orvosok fogadtak el. 1865-ben érte a halál egy döblingi elmegyógyintézetben.

A hagyományos szappanon megélnek a kórokozók? Vakcinainfó - Az orvos válaszol - olvasson tovább!

Semmelweis életműve is megtekinthető az Álmok Álmodói 20 kiállításon, ahol olyan további magyar tudósok is megismerhetőek, mint például a „szike Paganinije”-nek nevezett Hültl Hümér vagy a Nobel-díjas fülész, Bárány Róbert. És ugyanitt bejárható egy emberi agy, valamint bárki tesztelheti a precíziós sebészethez szükséges képességeit.

További információ: www.almokalmodoi.hu oldalon.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# semmelweis ignác # fertőtlenítés # gyermekágyi láz # szülés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés