Ezeket látta már?

TBC, kanyaró, vérhas: nagy a járványveszély Ukrajnában a WHO szerint

Ukrajna, háború, járvány, WHO

Ukrajnában eddig 43 kórházat ért támadás, nem mindenki jut ivóvízhez, és egyre nagyobb a járványveszély.

A WHO jelentése szerint eddig 43 kórházat, klinikát és mentőautót ért bombatámadás Ukrajnában. "Világviszonylatban még soha nem láttunk ilyen mértékű támadást az egészségügy ellen. A mostani helyzetben az egészségügyi rendszer a háborús stratégia része" - mondta Dr. Michael Ryan, a WHO egészségügyi vészhelyzeti programjának ügyvezető igazgatója, majd hozzátette, az egészségügyi létesítmények és dolgozók célba vétele ellentétes a nemzetközi joggal - írja a webmd.com.

Kórházak vannak a frontvonalak közelében

A WHO közlése alapján a háború kezdete óta Ukrajnában 22%-kal csökkent az intenzíves férőhelyek száma. A sürgősségi és sebészeti ágyak száma pedig 20%-kal lett kevesebb. A helyzetet csak tovább nehezíti, hogy jelenleg mintegy 300 egészségügyi intézmény van orosz ellenőrzés alatt álló területen, és további 600 a frontvonalak mintegy 6 mérföldes körzetén belül.

A WHO szerint 20 nemzetközi orvosi csapat áll készen arra, hogy Ukrajnába menjen. A szervezet hivatalosan az ukrán egészségügyi miniszter kérésére vár, de valójában ennél komolyabb okok húzódnak meg a háttérben. "Hogyan lehet tiszta lelkiismerettel sürgősségi orvosi csapatokat küldeni olyan ukrán egészségügyi intézményekbe, amelyeket lehet, hogy bombázni fognak?" - tette fel a kérdést Ryan.

A WHO-nak pénzre is szüksége lenne, hogy támogathassa az ukrán egészségügyet. "Pénzügyi korlátokkal szembesülünk. A WHO eddig mindössze 8 millió amerikai dollárt kapott az 57,5 millió dollárra vonatkozó felhívásból" - mondta Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.

Ukrajnában az alapvető gyógyszerek és orvosi ellátmányok ellátási vonalai már kiépültek, de a háborús helyzet miatt az ellátások akadoznak.

Nem mindenki jut ivóvízhez

"Ukrajnában már most is sok embert kezelnek HIV-vel és tuberkulózissal" - mondta Dr. Adelheid Marschang, a WHO vészhelyzeti programjának vezető tisztviselője.

"Ha ezeknek a betegeknek a kezelése megszakad, nyilvánvalóan romlik az állapotuk, és megnő annak az esélye, hogy továbbadják a fertőzést" - fejtette ki Marschang, aki szerint kockázatot jelenthetnek azok a gyermekek is, akik nem kaphatják meg a harcok miatt a rubeola vagy a kanyaró elleni védőoltást.

"Fennáll a járványok kitörésének kockázata" - hangsúlyozta a tisztviselő, majd kifejtette, hogy Ukrajna egyes részein az ivóvízhez való hozzáférés hiánya tovább növeli a járványveszélyt. Emiatt a vérhas és más vízzel terjedő betegségek is felbukkanhatnak.

21 rákos kisgyereket menekítettek ki Ukrajnából - olvasson tovább!

Forrás: Webmd
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához