Ezeket látta már?

Pszichiátriai szerek "kivezetése"

Orvos válaszol
2014. július 15. 13:38
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!

Én több mint ... éve szedek a bipoláris depressziómra Lamolepet és Olanzapint. A pszichiáteremmel megbeszélve ezeket a gyógyszereket e két hónap alatt elhagyom. Az orvosom ütemterve a következő: a mindössze 2,5 mg Olanzapint hagyjam el, várjak három hétig és csak utána kezdjem el csökkenteni a 100mg Lamolepet, amit ezután felezzek el, várjak vele szintén három hetet, majd az 50 mg-ot felezzem el, s mikor újra találkozom vele augusztus végén, akkor még szedjem a 25 mg-ot. Nekem kétségeim vannak az ütemterv felől. Miért várjak három hetet a 2,5 mg elhagyásával? Már egy hete nem szedem és semmi tünetet nem észleltem magamon. Nem kezdhetném már most csökkenteni a Lamolepet, ami sokkal nagyobb mennyiség és biztos nehezebb lesz leállni vele?Másrészt valóban biztonságos, ha rögtön felezem? Ne iktassak be egy 75 mg-os időszakot is? Én szeptemberig már szeretném teljesen elhagyni a gyógyszert, hogyha esetleg negatív tünetek jelentkeznek, az addigra kiderüljön. Válaszát előre is köszönöm!

Megjegyzések:

Válasz:

Tisztelt Levélíró!

Ha jól értem, tehát bipoláris zavarról van szó, amelyben mániás és depressziós epizódok is előfordulnak/tak. Általában mondható, hogy a pszichiátriai gyógyszerek esetén a lassú fokozatos dóziscsökkentés, "kivezetés" taktikáját kell alkalmazni, pontosan azért, hogy a tünetek ne okozzanak "reboundot" azaz váratlan állapotromlást.

A Lamolep e tekintetben valóban különlegesnek számít, hiszen a leírás szerint nem várható jelentősebb mellékhatás, és a Lamolep nem tipikusan pszichiátriai szer, hiszen fő javallata az epilepszia.

Magam részéről mégis javaslom a fokozatos - ez esetben az "ütemterv" szerint előírt dózisleépítést. Pontosan azért, mert minden ember, minden egyén más, mindenki minden gyógyszerre - főleg a pszichés zavarok esetén - másképpen reagál, tehát itt a személyre szabásnak sokkal nagyobb lehet a jelentősége, mint pl. egy vérnyomáscsökkentő esetén. Bármikor felbukkanhat nemvárt, veszélyes mellékhatás, lelki zavar, tehát célszerű betartani a szakorvosi javaslatot, és bármilyen szokatlan jelenség észlelése esetén azt jelezni számára, illetve felkeresni őt.

üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Pszichiátria

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés