Ezeket látta már?

Vérnyomásproblémák, pánikbetegség, kezelés

Orvos válaszol
2011. december 08. 12:17
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Időnként magas vérnyomás értékek miatt két hete 24 órás (Holter) mérést végeztek rajtam, aminek az eredménye alapján a kardiológus nem állapított meg magas vérnyomást. Néhány kiugrástól eltekintve (142/93) elvétve még kicsit alacsony is volt (110/70).

Ennek ellenére sokszor érzem, hogy megugrik a vérnyomásom, napközben a munkahelyemen, illetve minden nap este 8 óra körül. Itthon meg is szoktam mérni, ilyenkor 130/100-at is mérek(mindig a per magas inkább), de érdekes módon fekve jók az értékek. Azt szeretném megkérdezni, hogy az időnkénti kiugrás is lehet-e veszélyes, illetve mi lehet az oka, hogy ilyen "labilis a vérkeringésem"? Hozzátenném, hogy pánikbetegség miatt sokáig szedtem Cipralexet, amit sokadjára próbálok letenni, most április óta nem szedem és úgy vettem észre, hogy a vérnyomás gondok is azóta vannak. Vajon egyszerűen ennyire érzékeny a vegetatív idegrendszerem és nem fogok tudni megbirkózni gyógyszer nélkül a szerotonin problémával?

Előre is köszönöm a válaszát

Válasz:

A pánikbetegség és a vérnyomás ingadozása természetesen összefügghet, pontosan a vegetatív tünetek kapcsán. A vérnyomásproblémákat sok tényező okozhatja, de ezek között éppen Ön említi a munkahelyi stresszt (ez kicsit olyan is, mint a közismert fehérköpeny-hipertónia...)

A Holter ilyen értelemben akkor mutatna kiugrásokat, ha munkahelyén is viselné (feltehetően ez otthon történt). A mérésekben tapasztalt /per, azaz diasztolés érték ha magasabb, mint 90 Hgmm, az már kórosnak számít.

Tehát valószínűleg ezt a problémát - főként ha visszatérő, kellemetlen, napi tevékenységeit gátolja - kezelni kellene, lehet hogy eleinte csak nem gyógyszeres úton (diéta, sómegvonás, fizikai aktivitás növelése), illetve ha az orvos úgy ítéli meg, akkor enyhébb vérnyomáscsökkentő adásával.

A pánikbetegségre visszatérve:

itt azt kell látni, tisztázni, mennyire javultak a tünetei, teljesen vissza tud/ott-e illeszkedni a normál életvitelbe (munka, otthon, magánélet) és valóban már nem szükséges sem a Cipralex, sem egyéb szorongásoldó szedése.

Az elvonási tünetek az első időben jelentkeznek, tehát azoknak több hónapi utáni távolhatásuk általában már nincsen.

Célszerű lenne mindezt orvosával is megbeszélnie természetesen.

Üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kardiológia # Pszichiátria

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés