Ezeket látta már?

A Hepatitis Világnap margójára

Betegségek
2011. július 27. 10:13
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A hepatitis bárhol bárkit elérhet! 2011. július 28-án tartják a negyedik Hepatitis Világnapot. Melyet most először együttműködve valósít meg a Hepatitis Világszövetség (World Hepatitis Alliance - WHA) és az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization - WHO) Az idei kampány üzenete: "Ez a hepatitis... Tudj róla többet! Küzdj ellene! A hepatitis nem válogat!"

A Hepatitis Világnapot minden évben július 28-án szervezik meg a Hepatitis Világszövetség kezdeményezésében. Az idei világnap célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse a hepatitis B és C betegségeket, azok megelőzési és kezelési módjait. A becslések szerint ma a világon minden 12-ik ember hepatitis B vagy C fertőzött. Évente több mint egymillió ember hal meg hepatitis B vagy C fertőzés következtében a világon. A hepatitis B védőoltással megelőzhető, a hepatitis C fertőzés pedig kellő tudatossággal elkerülhető lenne, maga a betegség pedig korai diagnózis esetén sikeresen kezelhető.

A Hepatitis Világnap margójára

Forrás: Sajtóközlemény


Mit kell tudni a hepatitisről?

A hepatitis vírusoknak öt különböző formája ismert: a hepatitis A és E szennyezett étellel és itallal, a fertőzött személy székletürítése révén fertőz elsősorban. A hepatitis B, C és D vírusok testnedvekkel terjednek. A Hepatitis Világnap elsősorban a hepatitis B és C fertőzésekre hívja fel a figyelmet, mivel ezek krónikussá válhatnak, májrákot és halált is okozhatnak. A hepatitis A és B ellen már létezik hatékony védőoltás. A teljes oltási sorok felvételével hepatitis B ellen életre szóló védettség alakítható ki, A hepatitis A ellen létezik olyan oltóanyag, ami 25 évre véd a betegséggel szemben. Lehetséges a védelem hepatitis A és B ellen kombinált oltóanyaggal is. A hepatitis egyéb típusait kellő odafigyeléssel, egészségtudatos hozzáállással képesek lehetünk megelőzni.

Hepatitis B, a leggyakoribb típus, amely akár halálos is lehet

A hepatitis B a világon a leggyakrabban előforduló hepatitis megbetegedés, a WHO adatai szerint a világ egyharmada, azaz 2 milliárd ember esett át hepatitis B fertőzésen. Az esetek 10 százalékában a betegség krónikussá válik, amely májrákhoz és halálhoz is vezet. Jelenleg a becslések szerint mintegy 350 millió krónikus hepatitis B fertőzött él világszerte, és körülbelül 600 000 ember veszti életét a betegség következtében évente. Ezek a számok különösen azért számítanak magasnak, mivel a hepatitis B ellen már létezik hatékony védőoltás. Magyarországon a 13 éveseket 1999 óta kötelezően oltják hepatitis B ellen. Sajnos a 26 évesnél idősebb korosztály nagy része védtelen a veszélyes vírussal szemben.

A hepatitis B elsősorban testnedvekkel, vérrel, szexuális úton fertőz, de terjedhet a vírus egy apró sérülés, szennyezett olló, borotva vagy tetováló tű révén is. Bár a hepatitis B elleni védőoltásokat elsősorban olyan utazóknak ajánlják, akik hepatitis B-vel erősen fertőzött országba utaznak, mindenkinek ajánlott megkapnia a védőoltást Magyarországon. A befejezett oltási sor egy életre szóló védelmet biztosít. Mivel a betegség elsősorban szexuális úton terjed, a szabados szexuális életet élőknek különösen indokolt a védőoltás felvétele. A hepatitis B vírus tízszer fertőzőbb, mint a HIV vírus és az óvszerhasználata sem jelent tökéletes biztonságot. A hepatitis B fertőzés az esetek 10 százalékában krónikussá válik, amely májgyulladáshoz, májrákhoz és halálhoz is vezethet.

A Hepatitis Világnap margójára

Forrás: MTI


Hepatitis C – a csendes vírus

A hepatitis B-hez hasonlóan testnedvekkel és vérrel is terjed a hepatitis C vírus, amely krónikus fertőzést, állandó májgyulladást és májrákot is okozhat. Évente mintegy 3-4 millió ember fertőződik meg hepatitis C-vel. A WHO becslései szerint jelenleg 130-170 millió krónikus hepatitis C fertőzött él világszerte. Minden évben 350 millió ember halálát okozza a csendes vírus, amely legtöbbször nem okoz komolyabb tüneteket a fertőzötteknél. Bár a vírus a világon mindenhol jelen van, leginkább Egyiptomban (22%), Kínában (3,2%) és Pakisztánban (4,9%) magas a fertőzöttek aránya. Sajnos a hepatitis C ellen ma még nem létezik hatékony védőoltás, ugyanakkor a betegség korai felismerésével sikeresen kezelhető. Ezért az idei hepatitis világnap kampánya kiemeli a hepatitis tesztek jelentőségét, a korai diagnózis felállításában.

Szájon át terjedő kórokozók

A klasszikusan sárgaságként vagy fertőző májgyulladásként ismert betegség a hepatitis A. A kórokozó a tápcsatornán keresztül, szennyezett étellel és itallal, a beteg emberrel történő közvetlen érintkezéssel jut be a szervezetbe. Leggyakrabban azokban az országokban fordul elő, ahol nem megfelelő a csatornázás, az ivóvízellátás, vagy a higiénés viszonyok rosszak. A vírus gyakran jelen van a szennyezett vízben élő tengeri állatok húsában (mint például halak, kagylók). A WHO becslései szerint évente mintegy 1,4 millió ember fertőződik hepatitis A vírussal. Ez a vírus nem okoz krónikus hordozói állapotot, ami az évek múlásával májdaganathoz, májelégtelenséghez vezetethet. Jellemző tünete a betegségnek a sárgaság, súlyos rosszullét, és a beteg több hetes kórházi kezelésre szorulhat.

A hepatitis A ellen is létezik már hatékony védőoltás. Mivel Magyarországon és a szomszédos országokban is előfordulnak helyi járványok, ezért a hepatitis A elleni vakcinát érdemes mindenkinek megkapnia. Célszerű a nyers ételek, a tenger gyümölcseinek, fogyasztását kerülni, megfelelő ivóvizet inni, és tudni, hogy az általunk fogyasztott zöldséget, gyümölcsöt vajon milyen vízben mosták meg? A hepatitis E is szájon át jut be a szervezetbe és a széklettel ürítődik. Nincs ellene védőoltás, így a higiénés szabályok betartása biztosítja a leghatékonyabb védelmet. Elsősorban azokban a fejlődő országokban gyakori, ahol nincs csatornarendszer és nem megfelelő a szaniterek tisztántartása.

A hepatitis vírusok komoly megbetegedéseket, az esetek bizonyos százalékában halált is okozhatnak. A malária és az AIDS mellett a leggyakrabban előforduló fertőző betegedésnek tekinthetőek a világon. A hepatitis A és B ellen létezik védőoltás. Az egyéb típusok kezelése is sikeresebb a korai felismerés esetén. A WHO minden utazónak és minden egészségtudatos embernek ajánlja a hepatitis A és B elleni védőoltások felvételét, valamint a hepatitis C teszt elvégzését. Így jó eséllyel megelőzhető a komolyabb probléma. Erre utal az idei világnap üzenete is: "Ez a hepatitis... Tudj róla többet! Küzdj ellene! A hepatitis nem válogat!"

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# fertőző betegség # hepatitisz # terápia # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés