Ezeket látta már?

A jótékony ezüsttel a baktériumok ellen

Betegségek
2010. május 31. 11:17
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Antibakteriális hatásúak az új ezüst nanorészecskék. Az International Journal of Nanoparticles folyóiratban megjelent egyik tanulmány bemutatja, milyen hatásosan pusztítják el a baktériumokat az elektronsugárral ezüst-nitrát oldatból létrehozott nanorészecskék. A részecskék még azok ellen a Gram-negatív fajok ellen is hatásosak, amelyeket a hagyományos antibakteriális szerek nem pusztítanak el.

Futócipőnket, zoknijainkat, sőt még számítógépünk billentyűzetét is impregnálhatjuk olyan ezüst nanorészecskékkel, amelyek elpusztítják a baktériumokat, illatuk kellemes és meggátolja a kórokozók terjedését. Rani Pattabi, az indiai Mangalore University kutatója munkatársaival felfedezte, hogy a nanorészecskék nemcsak a Gram-pozitív rezisztens Staphylococcus aureus és Streptococcus pneumoniae törzseket pusztítják el, de hatékonyak az olyan Gram-negatív fajok ellen is, mint az Escherichia coli vagy a Pseudomonas aeruginosa.

A hagyományos antibiotikumok ellen mind gyakoribbá válik a rezisztencia, ez pedig súlyos fenyegetést jelent az ember egészségére. A vegyészek nagy erőkkel dolgoznak olyan szerek kifejlesztésén, amelyek képesek elpusztítani például az MRSA (meticillin rezisztens Staphylococcus aureus) vagy az E. coli O157 törzseket. A környezetre ártalmatlan és költséghatékony antibakteriális szerek segíthetnek meggátolni, hogy ezek a baktériumok a számítógép billentyűzete, a telefonok és más eszközök útján terjedjenek.

Az ezüstről ősidők óta tudjuk, hogy antibakteriális hatású, azonban jelentősége a modern korban a rezisztencia terjedése miatt megnőhet. A kutatók azzal kísérleteznek, hogy különböző sugarak segítségével bontsák az ezüstöt, az így létrejött ezüstionok összecsapzódva nanorészecskékké alakulnak. Ez a technológia szükségtelenné teszi a káros szerek használatát és segítségével adott méretű részecskék állíthatók elő, mivel a méret meghatározza tulajdonságaikat.

Pattabi és munkatársai elektronnyalábok segítségével állították elő a nanorészecskéket biokompatibilis polivinil-alkoholban oldott ezüst-nitrátból. Az előzetes vizsgálatok szerint az így létrehozott ezüst nanorészecskék rendkívül hatékonyak a S. aureus, az E. coli és a P. aeruginosa ellen.

(Kommentár: az ezüst antibakteriális hatása. Hippokratész óta tudott, hogy az ezüst jótékonyan hat bizonyos betegségekben - akkor még nem volt ismertek a mikrobiális kórokozók természetesen. Az antibiotikum-éra előtt, tehát a 20. század első felében az ún. kolloid ezüstöt alkalmazták a gyógyászatban antibakteriális céllal, pl. az I. világháborús sérülteken is. Közismert az ezüst-szulfadiazin, ezüst-klorid és ezüst-nitrát baktériumölő hatása, akár szemcsepp, krém vagy egyéb gyógyszerforma alakjában. A szerk., Dr. Székely G.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# fertőző betegség # gyógyszer # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés