Ezeket látta már?

Ha így néz ki a párnája, jobb ha most rögtön lecseréli!

Betegségek
2024. május 30. 22:04
párna cseréje párnacsere ideje atka fertőzés jele

Tudja, hogy párnája súlyának egyharmadát bogarak, elhalt bőrdarabkák, poratkák és azok ürülékei teszik ki?

Tudósok szerint a párnák – valamint a hálószoba fülledt levegője – ideális táptalajul szolgálnak a nem kívánatos betegségek elszaporodásának, az influenzától kezdve a bárányhimlőig.

Noha egyes bogarak csak kórházi környezetben, vagy trópusi éghajlaton bukkannak fel, létezik számos faj, amely inkább az ágyunkban érzi otthon magát - figyelmeztet mindenkit Dr. Arthur Tucker, aki számos betegek által használt kórházi párnát vizsgált végig Londonban.

Baktériumok és élősködők a párnán

Sokszor a szakadások, elfeslések révén a baktériumok eljutnak a párnatöltetig, így akár az E.coli baktérium, vagy más légúti és húgyúti fertőzéseket terjesztő kórokozó is elszaporodhat odabenn, és vígan terjedhet tovább a kórházi betegek között.

Akik allergiások, azoknak még jobban oda kell figyelniük arra, min alszanak. Tollal töltött párna helyett válasszanak szintetikus anyagút, és vonják be antiallergén huzattal. Segíthet az is, ha rendszeresen hatvan fokon mossuk és időnként egy napra a fagyasztóba helyezzük a párnákat, forró nyári napon pedig érdemes a szabad levegőn szárítani azokat.

Kathleen Hudley szakértő egyszerű módszert ajánl arra, hogy megállapítsuk ideje-e kicserélni párnánkat. Hajtsuk félbe, helyezzünk rá egy könyvet és várjunk. Ha a párna leveti a ráhelyezett tárgyat és visszaveszi eredeti formáját, akkor még bátran használhatjuk.

A fenti adatokat talán megrémítenek bennünket, de Hugh Pennington bakteriológus professzor szerint nem kell túlzásba vinni az aggodalmaskodást, hiszen a párnák csupán azokat az élősködőket tartalmazzák, amelyek már amúgy is rajtunk vannak, és amelyeket párna nélkül is terjesztünk egymás között.

Mikor kell cserélni a párnát?

Párnahuzatunkat gyakorta mossuk és cseréljük, ez azonban nem jelenti azt, hogy maga a párna az idők végezetéig használatban maradhat. Idővel veszít formájából, ami miatt fájós nyakkal ébredünk reggelente, ráadásul a poratkák is beveszik magukat, így 2-3 évente javasolt a cseréje. Egyes felmérések szerint tehát kétévente cserélni kell a párnákat, bár néhány prémium matracgyártó tanulmánya kimutatta, hogy ezt általában nem tesszük meg, egy átlagos ember 3,2 évig megtartja a párnáját.

Hogyan tudhatom, hogy a párna csereérett-e?

Van egy egyszerű trükk, ami gyorsan megmutatja, hogy le kell-e cserélni a párnát: hajtsa félbe a párnáját középen és figyelje meg, mi történik ezután! Ha könnyedén visszaugrik az eredeti alakjába, akkor még nincs vele probléma, bátran használhatja tovább; ha azonban összehajtva marad, akkor megérett a cserére. Ez a trükk persze nem használható minden típusnál, egy ergonomikus szivacspárnánál vagy egy tönkölybúzával töltött biopárnánál ez nem működik, de a hagyományos, és egyben leggyakrabban használt poliészter- vagy toll bélésű vánkosok esetében azonban nyugodtan kipróbálhatja.

Így mossa a ruhákat, ágyneműt

A családi szennyes mosása és a mosógép karbantartása során az alábbi alapvető szabályokat érdemes szem előtt tartani:

  • Havonta egyszer futtasson le egy üres, 90 C-fokos programot annak érdekében, hogy elpusztuljanak a mosógépben esetlegesen túlélő kórokozók.
  • Válogassa szét a szennyest: mossa külön a felsőruházatot, az alsóneműt, a zoknikat, a törölközőket és az ágyneműt.
  • Ellenőrizze a ruhákban található címkéket, és válassza a lehetőség szerinti legmagasabb mosási hőfokot. Beteg családtag ruha- és ágyneműjét fertőtlenítő programmal mossa, lehetőleg naponta.
  • Egészségügyben dolgozó és betegekkel nap mint nap közvetlenül érintkező családtag ruha- és ágyneműjének mosása a többi családtagétól elkülönítve történjen.
  • A mosási program lejártát és a mosott ruha eltávolítását követően hagyja nyitva a gép ajtaját annak érdekében, hogy a készülék szellőzhessen (a vírusok, baktériumok és gombák szaporodásának kedvez a nedves környezet).
  • Vasalással fertőtlenítse a kimosott textíliákat.
  • Szárítógép használatával, illetve a ruhaszárító napra helyezésével további csírátlanító hatás érhető el.
  • Gyakran tisztítsa meg a mosógépet, különös tekintettel a mosódobra, valamint a mosó- és öblítőszeres fiókokra.
  • A szennyes ruha átválogatását és mosógépbe helyezését követően mindig mosson kezet.
  • Rendszeresen törölje át fertőtlenítő kendővel a kiürített szennyestartót is.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Döbbenet, mit csinálnak ezek az apró élőlények éjjel az arcán



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# allergia # fertőző betegség # bogár # élősködő # parazita # atka # ágyi poloska # párna # baktérium

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés