Ezeket látta már?

7 éves fiam minden éjjel sírva, ordítva ébred fel, mit tehetek? Az orvos válaszol

gyerek, sírás, éjjel, ébredés

Nincs ébren, azt veszem észre, hogy azt sem tudja vagy érzékeli, hogy hol van. Folyamatosan ordítva, néha öklendezve kiabálja, hogy anya hol vagy?

A Vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:

"Tisztelt Szakemberek,

Van egy lassan 7èves első osztályos kisfiam, aki minden éjjel elalvás után 1,5-2,5 òra elteltével sírva, ordítva kel fel lassan 1 ève. Pszichológushoz járt de a pszichològus javaslatára nem járunk már, mert véleménye szerint ő a helyzetet csak fenntartható állapotban tudja tartani javítani nem tud rajta. A háziorvos is pszichológus bevonását javasolta, de ezt fentebb leírtam, hogy mièrt nem jár.

Viszont a problémám az, hogy ezek a felkelések se nem ritkulnak se nem múlnak el.

Mit tudok tenni, hogy segítsek neki?

A pszichológus arra jutott, hogy a fiam nem találja a családban a helyèt. Ezt abból gondolta, hogy tavaly októberben a férjem mamája tehát a gyerekek dèdimamája hozzánk költözött, nem épp kedves teremtés,( de szerintem átveszelhető), ès ugye ezáltal a családban lèvő hierarchia is mòdosult a fiam "lentebb" csúszott. Èn ezt nem egèszen így gondolom, mivel azóta sem változott semmi a fiam felè tőlünk, ès èn úgy èrzem, hogy ő sem változott meg felènk, vagy a testvèreivel kapcsolatban.

Pontosabban a mama nem kèpes elfogadni, hogy nem ő van a csúcson ennek hangot is ad szinte mindíg,nem számít, hogy gyerek van e körülötte vagy sem. Mi a fèrjemmel konfliktus kerülő szinte sosem veszekedő pàr vagyunk. Ha nem is èrtünk egyet akkor sincs se kiabálás se veszekedès.

A fiam nem nagyon jár a dèdihez, nem is nagyon beszélget vele nem szeret ott lenni. (Külön bejáratú házrésze van külön fürdővel, konyhával stb...)

Èn azt gondoltam, hogy az iskolakezdès terheli meg úgy lelkileg, hogy így dolgozza fel az izgalmat az iskolakezdès miatt,de lassan egy hònapja tart az iskola, ès mèg mindíg ugyanúgy kel minden este. Maga az èjszakai èbredèsek nem tartanak 2-5 percnèl tovább sosem.

Nincs èbren, azt veszem èszre, hogy azt sem tudja vagy èrzèkeli, hogy hol van. Folyamatosan ordítva nèha öklendezve kiabálja, hogy anya hol vagy? Ott ülök mellette, ès pròbálom nyugtatni, eddig eredménytelenűl, mivel minden napos a törtènet. Van, hogy például èn is elalszom, ès akkor nem vagyok ott olyan gyorsan akkor mászkál a házban, ès kiabál keres, hogy hol vagyok.

Eleinte próbáltam felkelteni, villanyt kapcsolni, esetleg a telefonommal csak annyi fènyt adni hogy lássam, de ezzel csak rontottam a helyzeten, sokkal tovább tartott az ilyen èbredès ès volt hogy az egész teste reszketett rángatòzott, így gyorsan rájöttem én is, hogy ezzel ártok neki.

Hárman vannak testvèrek, ő a legnagyobb. Tesòival jòl kijönnek, apukájával nagyon szeret tevèkenykedni. Ha problémát vitát kell megoldani a gyerekek között apuka nálunk a jò zsaru, èn inkább a rossz.

Tavaly az óvodában sem vették rajta észre változást jelenleg az iskolában is azt mondják, hogy kiválóan teljesít az egyik legügyesebb az osztályban.

Tudnának segíteni, hogy merre induljak a pszichológus után, hogy segítsek neki, hogy ő is nyugodtan tudjon aludni èjszaka? Köszönöm szépen."

Az orvos válasza:

"Ez tipikusan pavor nocturnusnak hangzik, amin azért nem tud segíteni a pszichológus és azért nem találnak konkrét okát, mert ez nem pszichés probléma, hanem egy fejlődési szakasz részjelenségeként jelenhet meg, többnyire ennél korábban szokott zajlani, de ennyi idősen sem egyedi, ezt tényleg leginkább az idő oldja meg, fejlesztő tornával lehet erre rásegíteni (pl TSMT). Kevésbé veszélyes, mint ijesztő, amúgy."

Hogyan segíthetünk a gyerekeknek elaludni?

A kisgyerekeknél a megnyugtató esti rituálék, köztük a meseolvasás és a szülői ölelés segíti legjobban az elalvást - mondta Marc Weissbluth, a chicagói Gyermek Emlékkórház alvászavarokkal foglalkozó specialistája. A televízió épp ellenkezőleg tud hatni, mivel felébreszti a gyerekeket, és ha a szülőkkel töltött idő helyébe lép, akkor még egészségtelen is lehet.

Sok kisgyerek szokott napközben szundikálni, de ilyen korban a délutáni vagy koraesti fáradtság azt jelzi, hogy a gyereknek korábban kellene esténként ágyba bújnia - magyarázta. Szerinte a kevés alvás "ugyanolyan veszélyes, mint a vashiány", és viselkedési-, tanulási nehézségekhez, emlékezési problémákhoz is vezethet.

A szakemberek szerint a 2 éven aluli gyerekeknek egyáltalán nem, míg az idősebbeknek legfeljebb napi 2 órát szabadna tévézniük. A szövetség arra ösztönzi a szülőket, hogy ne engedélyezzenek tévékészülékeket a gyerekek hálószobájában.

Korábbi tanulmányokból már kiderült, hogy 4 amerikai kisgyerekből legalább egynek van televíziója hálószobájában. Sok szülő tévesen azt hiszi, hogy az esti tévézés segíti az elalvást.

Ugyanez igaz az okostelefonokra is és a számítógépezésre is: elalvás előtt a kék fény sem a gyerekeknél, sem a felnőtteknél nem segíti a szervezet nyugalmi állapotának létrejöttét.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Későn alszik el? Nagyobb lehet az esélye a szívbetegségekre

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#alvás

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához