Ezeket látta már?

Gyakran van ínygyulladása? Nagyobb lehet az esélye az Alzheimer-kórra

Betegségek
2023. december 06. 10:09
fogmosás, Alzheimer-kór, demencia, szájhigiénia

Kutatók kiderítették, hogy az ínygyulladást okozó baktériumok egyik mellékterméke az agyba is eljuthat.

A University of Bergen kutatói, Piotr Mydel vezetésével, összefüggést találtak a nem megfelelő szájhigiénia, az ínygyulladást okozó egyik baktérium, valamint az idegsejtek pusztulása, a memóriazavarok és az Alzheimer-kór kialakulása között. A kutatás eredményeiről a Science Advances nevű szakmai folyóiratban számoltak be.

Káros baktériumok a szájüregben

A Porphyromonas gingivalis nevű baktérium, pontosabban az általa termelt toxikus proteázok, az úgynevezett gingipainok az agyba kerülhetnek, és ott hozzájárulhatnak a demenciával összefüggő plakkok kialakulásához is. Ezek a proteázok ráadásul közvetlen hatással voltak az idegsejtekre, illetve az úgynevezett tau fehérjére, mely nélkülözhetetlen az idegsejtek megfelelő működéséhez.

A P. gingivalis nagyon gyakori baktérium, mely krónikus ínygyulladást, illetve egyéb periodontális fertőzéseket okozhat. A kórokozó egyik különlegessége, hogy nemcsak a szájüregben, hanem egyéb szerveinkben is elszaporodhat, így többek között a méhlepényt, a májat, sőt a vérereket és az agyat is megtámadhatja.

Egy 2017-es kutatásból például kiderült, hogy a kardiovaszkuláris problémákkal küzdők ereiben minden esetben megtalálható ez a mikroba, a mostani vizsgálat pedig az Alzheimer-kóros betegek 93 százalékában fedezte fel a baktériumot. A P. gingivalis minimális mennyiségben az egészséges, szájüregi betegségekkel nem küzdők szervezetében is megtalálható.

Így ismerheti fel a demenciát és a delíriumot!

Járjunk rendszeresen fogorvosi szűrésre

A vizsgálat során a kutatóknak sikerült kizárni azt a lehetőséget is, hogy a P. gingivalis csak az Alzheimer-kór kialakulása után, a demencia miatt romló szájhigiéniás szokások miatt kerül az agyba:

Sokszor hallhattuk már, hogy milyen fontos a naponta többszöri fogmosás és a fogselyem használata, de a kutatási eredmények egy újabb indokot adnak arra, hogy többet törődjünk a szájüreg egészségével - mondta Mydel, és hozzátette, hogy akinek már volt a családjában Alzheimer-kóros eset, érdemes gyakrabban felkeresnie a fogorvosát, és rendszeresen eltávolíttatni a fogkövet is.

A szakemberek most egy különleges, szájon át szedhető gyógyszer kifejlesztésén dolgoznak, melynek segítségével kezelhető az agyat megtámadó P. gingivalis fertőzés, és a remények szerint lelassítható vagy megelőzhető az Alzheimer-kórral összefüggő idegsejt pusztulás.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezek az Alzheimer-kór tünetei, a hangulatingadozás az egyik

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Alzheimer-kór # fogászati betegségek # szájhigiénia # demencia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés