Ezeket látta már?

Ami fontos: a stroke utáni beszédtanulás

Betegségek
2013. július 30. 11:50
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A korai elektromágneses kezelés segíthet a szélütésen átesett betegnek, hogy újra beszélni tudjanak - állapította meg egy kanadai tanulmány. A stroke-on átesett páciensek háromszor olyan jól haladtak a rehabilitációs kezeléseken, ha a beszédterápia előtt elektromágneses stimulációt kaptak. Ezt a műtéttel nem járó módszert arra használták, hogy átmenetileg lezárják az agy megfelelően működő részeit, hogy a szélütés által károsított oldal újra tanulhassa a nyelvet.

A pácienseknek a trauma után öt héten belül meg kell kapniuk az elektromágneses kezelést, mivel a gének, amelyek az agy regenerálódását elősegítik, ebben az időszakban a legaktívabbak - idézi a The Daily Telegraph brit napilap online kiadása a Stroke című szaklapban megjelent tanulmányt.

spect-agy-d00000E92fe44187e5520

Forrás: EgészségKalauz


A kutatás megerősítette egy két évvel ezelőtt Rómában lezajlott vizsgálat eredményét, mely sikeresen alkalmazta az elektromágneses stimulációt a stroke egyik következményeként gyakran kialakuló tünet, a neglekt gyógyítására. A neglektben szenvedő páciens az agy egyik féltekéjének károsodása miatt a tér egy oldalát nem érzékeli.

A Neurology című szaklap 2011 decemberi számában megjelent tanulmányukban a római Santa Lucia Alapítvány tudósai beszámoltak arról, hogy húsz neglektszindrómás beteg közül tíznek adtak agyi elektromágneses stimulációt két héten át a fejükre helyezett készülék útján. A csoport másik fele olyan kis feszültségű impulzust kapott ugyanilyen eszközzel, amely nem befolyásolhatta az állapotukat. Közben folytatták a hagyományos, számítógépes és papír-ceruzás figyelemjavító kezelést. A második hét elteltével a valódi stimulációt kapó betegek eredményei tizenhat százalékkal, újabb két hét után húsz százalékkal javultak, míg a hatástalan impulzusban részesülő betegek tesztjei nem lettek eredményesebbek.

Az új kutatás az afáziás betegeken kíván segíteni hasonló módszerrel. A szélütésen átesettek 20-30 százaléka szenved afáziában, amely beszédértési és nyelvhasználati nehézségeket jelent. Eddig egyetlen gyógymódja a beszédterápia volt, ám a Montreali Egyetem kutatói szerint az agy stimulációja elősegítheti a beszédkészség visszanyerését.

A kutatók 24 szélütéses, afáziás beteget vizsgáltak. Közülük 13 kapott húsz percen keresztül alacsony feszültségű stimulációt kézben tartott elektromágneses tekercs segítségével. A többi 11 beteg placebókezelést kapott. Ezután mindegyiküknél 45 perces beszédterápia következett, és ez ismétlődött tíz napon keresztül. A tanulmány szerint az agyi stimuláción átesett betegek 20-30 százalékkal jobb eredménnyel haladtak.

"Ez hasonlít ahhoz a testi rehabilitációs eljáráshoz, ahol a működő végtagot sínbe helyezik, hogy a beteg kénytelen legyen a kezelés idején a másik, sérült végtagját használni. A jövőben képesek lehetünk a beszédterápiát a műtéttel nem járó, agyi elektromágneses stimulációval kombinálni. Így az afáziás betegek gyorsabban és biztosabban nyerhetik vissza beszédkészségüket, ez pedig a költségek szempontjából is jelentős lehet" - hangsúlyozta Alexander Thiel, a kutatás vezetője.

http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/10146448/Brain-stimulation-helps-stroke-recovery.html

http://patients.aan.com/news/?event=read&article_id=10200

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# idegrendszeri betegség # orvosi beavatkozások # Stroke

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés