Ezeket látta már?

Az élősködő fonálféreg emberekben nem okoz szívférgességet!

Betegségek
2013. május 08. 09:27
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az élősködő fonálféreg emberekben nem okoz szívférgességet - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) kedden az MTI-vel.

Vasárnap a Délmagyar számolt be arról, hogy Szegeden egy Magyarországon eddig ritkán felbukkanó parazitát találtak egy kutyában. A németjuhász szívférgességben pusztult el - írta a portál.

Az élősködő fonálféreg emberekben nem okoz szívférgességet!

Forrás: MTI


Az esettel kapcsolatban az ÁNTSZ leszögezte: az úgynevezett dirofilariosis, amely egy élősködő fonálféreg által okozott fertőző betegség "nem okoz ugyanolyan súlyos klinikai képet emberben, mint állatokban".

Mint kifejtették: az élősködő fonálféreg számára "az ember nem megfelelő gazda", ezért nem tud rendesen kifejlődni, így szívférgességet az emberekben nem okoz. A tudományosan Dirofilaria-nak nevezett parazitának több faja van. Európában és Magyarországon is többnyire a Dirofilaria repens okoz emberi fertőzéseket. A fertőzés kutyáról, ritkábban macskáról, szúnyog közvetítésével terjedhet át az emberre.

A Dirofilaria repens állatban és emberben is bőrelváltozást okoz. A szívférgességet kutyákban a Dirofilaria másik faja a Dirofilaria immitis okozza - hangsúlyozták.

Magyarországon az Országos Epidemiológiai Központ parazitológiai osztályán 2007 és 2011 között évente 9-14 új Dirofilaria repens okozta fertőzést diagnosztizáltak.

Embernél klinikai tüneteket a laza bőr alatti szövetekben elhelyezkedő féreg okoz elváltozásokat. Az ilyen jellegű csomók bárhol előfordulhatnak, de leggyakrabban a felsőtesten (a fejen, a szemen, a nyakon, a felső végtagokon, a mellkason) helyezkednek el. Belső szervekben ritkán fordulnak elő.

Az ÁNTSZ kitért arra is, hogy az említett parazita fonálférgeket bármelyik magyarországi szúnyogfaj terjesztheti. "Szúnyogcsípés közvetítésével alkalomszerűen fertőződhet az ember is" - írta az ÁNTSZ, kiemelve: "ezért is fontos a szúnyogcsípések elleni egyéni védekezés, és a mindenkori aktuális helyzet folyamatos figyelemmel kísérése".

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# féregfertőzés # fertőző betegség # parazita fertőzések

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés