Ezeket látta már?

AstraZeneca: okozhat vérrögöt, mégis ajánlják

Betegségek
2021. április 07. 18:28
astra zeneca, koronavírus, covid, oltás, vakcina

Most már hivatalos, hogy van összefüggés az AstraZeneca-oltás és a vérrögök között.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) bejelentette szerdán, hogy van összefüggés az AszraZeneca és a vérrögök kialakulása között, bár hozzátették, hogy csekély számban fordul elő. Mindezt a gyógyszerkockázat-értékelő bizottságának (PRAC) újabb vizsgálata után közölték. Ennek ellenére az EMA továbbra is ajánlja az AstraZenecat, ugyanis azt mondják, az előnyei jóval meghaladják a hátrányait.

Az Európai Gyógyszerügynökség szerint ugyanakkor az alacsony trombocitaszámot az AstraZeneca nagyon ritka mellékhatásaként kell feltüntetni, fel kell hívni az egészségügyi dolgozók és a beoltottak figyelmét arra, hogy az oltást követő 2 hétben vérrög képződhet a szervezetükben.

Az EMA tájékoztatása szerint az Európai Gazdasági Térség országaiban és Nagy-Britanniában több mint 25 millió embert oltottak be AstraZeneca-vakcinával, és mindössze 62 esetben számoltak be agyi, 24 további alkalommal pedig a belső szerveket érintő torombózisról, és közülük 18-an vesztették életüket.

Emer Cooke, az EMA igazgatója az eredményeket ismertető sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy ha valakinek AstraZeneca-oltást ajánlanak, azt el kell fogadni, ugyanis sokkal nagyobb esélye van annak, hogy valaki a koronavírusban meghal, mint annak, hogy a vakcina mellékhatásaként életét veszti.

Ez is érdekelheti:

Cooke elismerte, hogy az eddig jelentett trombózisos esetek többségében 60 év alatti nők voltak az érintettek, azt is kifejtette, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján végzett vizsgálat nem igazolta, hogy bizonyos életkorú vagy nemű betegek hajlamosabbak lennének a vérrögképződésre.

Annyit tudtak csak megállapítani, hogy az ismert esetekben az AstraZeneca-oltásra a betegek olyan immunválaszt adtak, mint amilyet ritka esetekben a heparin véralvadásgátló vált ki.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# koronavírus # covid # Astra Zeneca # vakcina # oltás # mellékhatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés