Ezeket látta már?

Az ÉRV program: ismerjük fel idejekorán az érszűkületet!

Betegségek
2010. június 10. 11:00
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Eredményes az érszűkület korai felismerésére elindított program! Folyamatos kontrollvizsgálatokkal, rendszeres boka/kar-indexméréssel, azaz a bokán és karon mért vérnyomás értékének összehasonlításával kiszűrhető, és ezáltal kezelhető a már kialakult vagy nagy eséllyel kialakuló érszűkület - tájékoztatta a programot elindító Magyar Hypertonia Társaság kommunikációs társasága az MTI-t.

A kiadott közlemény szerint egyértelműen erre utalnak a Magyar Hypertonia Társaság által 2007-ben létrehozott EReink Védelmében - azaz az ÉRV - Programba 2007 áprilisától 2008 szeptember végéig bevont 21.892 beteg most esedékes ellenőrző vizsgálatának eredményei.

Az akkor 55 centrumban nyilvántartásba vett betegek gondozása kézzelfogható eredményre vezet; a határértéket mutató érintettek több mint negyedének - 28,3 százalékának - normalizálódott a boka/kar indexe - olvasható a közleményben.

Az ÉRV Programban, illetve az annak kiterjesztésével - a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társasággal közösen - elindított ÉRV Regiszter Programban jelenleg 150 családorvos és csaknem 40 ezer páciens vesz részt.

Célja, hogy a szakemberek valós képet kapjanak a perifériás érbetegek (érszűkületes betegek) számáról, egészségi állapotukról, továbbá a korai - még tünetmentes - felismerést követő kezeléssel csökkentsék az e betegek körében tapasztalható kiemelkedően magas szív- és érrendszeri halálozási arányt. Az érszűkületes betegeknek ugyanis kétszer nagyobb az esélyük a szívinfarktus vagy szélütés bekövetkezésére, felismerés és kezelés nélkül közel egyharmaduk 5 éven belül meghal.

Magyarországon az érszűkület mintegy 400 ezer embert érint.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# diagnózis # érelmeszesedés # szív- érrendszeri betegségek # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés