Ezeket látta már?

Az időskori vakságot okozó AMD szűrésének forradalmian új módszere

Betegségek
2010. április 30. 12:05
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az időskori makula degeneráció (age-related macular degeneration, azaz AMD) a szem sárgafolt sorvadásos megbetegedését jelenti. Az AMD jellemzően 50 év felett fordul elő, a kór előrehaladtával visszafordíthatatlan vakság következhet be.

Az AMD megjelenési valószínűségét egy különleges, új genetikai teszttel ma már meg lehet állapítani. Az AMD gyógyítása a tudomány jelenlegi állása szerint még nem megoldott, azonban az akár már fiatalkorban megállapított AMD rizikó meghatározását követően sokat lehet tenni a megelőzésért – fejtette ki dr. Kusnyerik Ákos, a Rózsakert Medical Center szemész szakorvosa.

szemuveges-no-280-d000008C60594381b3f53

Forrás: Rózsakert Medical Center sajtóközlemény


Az időskori makula degeneráció (AMD) a sárgafolt (macula lutea) sorvadásos megbetegedését jelenti. A betegség kialakulása során romlik az éleslátás, zavar léphet fel a színlátásban, a látótér különböző pontjain homályok alakulnak ki, majd egy nagy fekete folt alakul ki a látótér közepén. Az AMD kialakulása döntően befolyásolja a megbetegedésben szenvedők életminőségét, komolyan veszélyezteti a munkavégzést, zavart okozhat a társas kapcsolatokban, mivel az arcok felismerési képessége romlik, továbbá akadályozza a mindennapi tevékenységeket, lehetetlenné teszi például az olvasást, TV nézést, autóvezetést.

Az AMD igen nagy számban előforduló megbetegedés, amely leginkább az ötvenen túliakat érinti. A 65 évesek csaknem 20 százaléka, míg a 75 évesek 30 százaléka, valamint a 85 évesek 35 százaléka szenved ebben a krónikus megbetegedésben. Németországban jelenleg 2 millió AMD-ben szenvedő beteget tartanak számon, és a legfrissebb kutatások szerint ez a szám az elkövetkező 10 évben tovább nő. Magyarországon a vaksági statisztikában vezető helyen szerepel, a vakok 22-25 százaléka az AMD következtében veszíti el látását.

Az AMD megbetegedésnek két típusa létezik, az úgynevezett nedves, valamint a száraz típusú AMD. A száraz típusú átlagosan a megbetegedések 90 százalékában fordul elő, itt a szövetek elöregedéséről beszélhetünk, a szemfenék "meszesedésnek" indul. Ennél a típusú AMD-nél a centrális látás kezd el lassan, fokozatosan romlani.

Az esetek 10 százalékában a száraz makula degeneráció nedvesbe fordul át, ahol új kóros erek nőnek az ideghártya alá, amelynek következtében a retina bevérzik, hegesedik. Ez a folyamat kezelés nélkül gyorsan és maradandóan károsítja a centrális látást. A nedves AMD-ben szenvedők nagy valószínűséggel 1-2 éven belül elveszítik látásukat. A nedves AMD progressziója ún. anti-VEGF kezeléssel fékezhető, de a száraz AMD gyógyítása a tudomány jelenlegi állása szerint nem megoldott kérdés, bár számos kutatás zajlik jelenleg is a területen, és ezért az elkövetkező években jelentős eredmények várhatóak.

A betegség kialakulásának valószínűségét bizonyos rizikótényezők befolyásolják, így például:

-Az életkor, az AMD előfordulási gyakorisága 50 és 75 év között megháromszorozódik.

-A dohányzás, amely akár négyszeresére is növelheti az AMD kockázatát.

-A genetikai tényezők, az AMD-ben szenvedő betegek 60 százalékának egy vagy több családtagja is megbetegedik.

-A világos szemszínűeknél gyakoribb az előfordulás.

-Az erős, rendszeres, hosszabban tartó UV sugárzás, így különösen a déli és hegyvidéki területeken élők veszélyeztetettek.

-Életviteli tényezők, így például bizonyos tápanyagok és nyomelemek hiánya, az elhízás, a zsírdús étrend, valamint a stresszes életmód, mind-mind növeli az AMD előfordulási gyakoriságát.

Az AMD kialakulásának kockázata egy forradalmian új genetikai szűrőmódszer segítségével ma már megbecsülhető. A komplex szűrővizsgálat során a családfa genetikai analízise után egyszerűen a nyálmintából mintát vesznek, továbbá egy szemészeti vizsgálattal egészítik ki a szűrést, amelynek során különös gondossággal vizsgálják a szemfenék állapotát. A mintákat egy észtországi genetikai tesztelésre szakosodott csúcstechnológiával felszerelt laboratóriumban elemzik. A kapott eredmények alapján kijelenthető, hogy milyen esélye van a páciensnek a betegség kialakulására.

Az AMD gyógyítására még korlátozottak a lehetőségek, de a kór kialakulására nagyobb kockázattal rendelkezőknek, valamint a betegség korai szakaszában számos lehetőséggel lehet csökkenteni a látásromlást, valamint a vakság kialakulásának esélyét, így például:

-Folyamatos szemészeti kontroll a betegség korai felismeréséhez, az állapot nyomon követésére.

-Speciális, kifejezetten az AMD megelőzésére, kezelésére szolgáló vitaminokat és nyomelemeket tartalmazó táplálék-kiegészítő készítmény rendszeres fogyasztásának mérlegelése.

-Életvezetési változások, zsírszegény, egészséges, vitamindús ételek fogyasztása.

-A stressz csökkentése, levezetése.

-A dohányzás abbahagyása.

-UV szűrős napszemüveg viselése.

-A már kialakult kóros tünetek esetén lehetőség van lézeres beavatkozásokra, szemműtétekre.

kusnyerikakos-200-d000008BDe8dc6ead0745

Forrás: Rózsakert Medical Center sajtóközlemény


A téma szakértője

A Semmelweis Egyetemen szerzett orvosi diplomát követően a Pécsi Tudományegyetem Szemészeti Klinikáján kezdte szemészeti tanulmányait, majd a budapesti (egykori) II. sz. Szemészeti Klinika rezidenseként folytatta. 2003-tól a Fővárosi Szent István Kórház Szemészeti osztályán kezdett el microincisiós technikával cataracta (szürkehályog)- műtéteket is végezni. Az I. sz. Szemészeti Klinikán végzett 9 hónapos gyakorlatot követően PhD tanulmányokba kezdett a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájában. Ennek keretében töltött el közel egy évet Németországban, ahol a retina implantátum kifejlesztésével foglalkozó kutatócsoport munkájába kapcsolódott be tevékenyen. Ezirányú kutatásai jelenleg is folyamatban vannak.

Célja, hogy Magyarországot is sikeresen bekapcsolja a látássérültek életminőségét javító sikeres nemzetközi programokba.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rózsakert Medical Center sajtóközlemény
# makula degeneráció # szembetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés