Ezeket látta már?

Bármi áron jutalmat akarnak a pszichopaták

Betegségek
2010. március 16. 15:56
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Egy vasárnap közzétett tanulmány szerint a pszichopaták agya valószínűleg úgy van „vezetékezve”, hogy még akkor is a jutalmat keressék, amikor a következmények önmagukra vagy másokra nézve életveszélyesek.

A kutatók úgy vélik, hogy a természetesen előforduló vegyület, a dopamin kulcsszerepet játszik a kórosan erőszakos viselkedés bizonyos formáiban és a kábítószerfüggőségben. A korábbi kutatások inkább arra összpontosítottak, ami a pszichopatákból hiányzik – a félelem, az empátia és a normális kapcsolatok fenntartásának képessége.

A nashville-i Vanderbilt Egyetem kutatói azonban Joshua Buckholtz vezetésével azt vizsgálták, miből van túl sok: nevezetesen az impulzivitásból és a kockázatvállalás és a jutalom iránti extrém vonzalomból.

"A büntetésre való érzékenység hiánya és a félelem hiánya nem különösebben jó előjelei az erőszakos vagy bűnös viselkedésnek" – nyilatkozta David Zald, a tanulmány társszerzője.

A Nature Neuroscience szaklapban megjelenő eredmények szerint a pszichopaták a "mézes madzag" kifejezéssel élve olyan erősen vonzódnak a "mézhez", hogy túlszárnyalja a kockázat vagy veszély érzését a "madzaggal" kapcsolatban.

A kulcs a dopamin nevű idegi átvivőanyag lehet, amely a gondolkodást és a viselkedést befolyásolja, és különösen a motivációval, a büntetéssel és a jutalmazással áll összefüggésben. A kokain, az alkohol és a nikotin mind-mind az agy dopamin-rendszerét serkenti.

A dopamin-diszfunkcióval összefüggő egyéb kóros állapotok közé tartozik az autizmus, a skizofrénia és a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) is.

"A pszichopatákat gyakran hidegvérű bűnözőknek tartják, akik elveszik, amit akarnak anélkül, hogy a következményekre gondolnának" – mondja Buckholtz. "Kiderítettük, hogy a hiperaktív dopamin jutalmazórendszer lehet az alapja a néhány legproblémásabb pszichopata viselkedésnek, például az erőszakos bűncselekményeknek, a visszaesésnek és a kábítószerfogyasztásnak."

A bizonyíték olyan önkéntesek agyi képalkotó vizsgálataiból származik, akiket pszichológiai tesztek alapján pszichopata jegyeik szerint rangsoroltak. Az erőszakos bűnözők kerültek a rangsor egyik végére, majd őket követték a normálisan funkcionáló személyek, akik ugyanolyan manipulatívan, agresszíven és kockázatvállalóan viselkedtek.

Az első kísérletben pozitronemissziós tomográfia (PET) képalkotó eljárással mérték a dopaminfelszabadítást az agyban, miután a résztvevők egy adag amfetamint, ismertebb nevén "speedet" kaptak.

"Azt feltételeztük, hogy a pszichopata jegyek a dopamin jutalmazórendszer diszfunkciójával is összefüggnek" – nyilatkozta Buckholtz.

A várakozásoknak megfelelően a kábítószer közel négyszer annyi dopamint szabadított fel azokban az alanyokban, akik a pszichopata rangsor elején helyezkedtek el.

A második kísérlet során az önkénteseknek azt mondták, hogy pénzt kapnak egy egyszerű feladat elvégzéséért. Agyukat funkcionális mágneses rezonancia vizsgálattal képezték le feladatmegoldás közben. A pszichopata rangsor elején elhelyezkedő alanyokban ezúttal is sokkal aktívabbnak mutatkozott a dopaminnal kapcsolatos agyi jutalmazási központ, mint a többi résztvevőben.

"Valószínűleg mivel ezek az eltúlzott dopaminválaszok következtében amint a pszichopaták a jutalom esélyére összpontosítanak, képtelenek megváltoztatni figyelmük irányát addig, amíg meg nem kapják, amire vágynak. E két eltérő technikával nagyon hasonló mintát láthattunk, és mindkettő felerősödve volt jelen a pszichopata jegyekkel rendelkező személyekben" – mondta a kutató.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# pszichés betegségek # szenvedélybetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés