Ezeket látta már?

Álom vagy valóság: rövidesen jöhet az inzulin tabletta!

Betegségek
2014. január 06. 11:33
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az inzulin-injekció rendszeres beadása nem kis kényelmetlenséget okozhat az 1-es típusú diabéteszes betegeknek. Jó hír, hogy a szájon át adható inzulin állatkísérletei sikeresek voltak, így nemsokára következhet a klinikai beteganyagon történő gyógyszerkipróbálás.

A világon mintegy 350 millió ember szenved cukorbetegségben, e szám 2030-ra akár 500 millió fölé is emelkedhet (tehát a kb. 7 milliárdos földi népesség majdnem 10%-át el fogja érni, akár egy népbetegség). A 2-es típusú cukorbetegség az esetek nagyobb részében nem igényel inzulin-kezelést, így kb. az összes diabéteszesnek mintegy 25%-a szorul (napi) inzulin injekciókra. Már vannak becslések, hogy a tablettában adható inzulin éves szinten 8-17 milliárd (!) dollár forgalmat eredményez majd a világon...

inzulin-d000019CFd88aba538bae

Forrás: Faculty of Medicine


A tablettában adható inzulinnak azonban nemcsak ez lenne az előnye, hogy egyszerűbbé válik a beadás. Egyben azt is jelentené, hogy a beteg egy korábbi fázisban kezdheti meg a terápiát, ami viszont megelőzheti egyes szövődmények kialakulását, melyek pl. a retinopátia vaksághoz, vagy az angiopátia végtagi amputációhoz vezethetnek.

A szájon át adható, orális inzulin ötlete már 1930 körül felmerült, de akkor olyan technológiai nehézségek adódtak, amelyeket a kor szintjén nem tudtak megoldani. Először is az inzulin fehérje, és a gyomor enzimei hamar elbontják. Másodszor, ha még át is jutna, és elérné a bélrendszert, túl nagy molekula ahhoz, hogy ilyen módon felszívódjon a véráramba, és kifejtse hatását a cukoranyagcsere szabályozásában.

Sanyog Jain és munkatársai az indiai National Institute of Pharmaceutical Education and Research intézetben az elmúlt években kidolgozták az inzulin tablettás formáját, és ez 2012-ben patkányok vércukorszintét eredményesen szabályozta. A gyógyszertechnológia azonban igen költségesnek látszott ipari méretű megvalósítás céljára.

Nemrég, a Biomacromolecules szaklapban jelent meg közlésük, hogy az inzulin orális alkalmazásának olcsóbb technológiáját találták meg, melynek lényege, hogy a technológia során az inzulin zsírokból (lipidekből) formált mikroméretű "zsákocskákba" kerül, majd folsavhoz kötik, így a keringésbe való felszívódása javul.

Ezek a lipidtartalmú mikroméretű egységek korábban már egyéb gyógyszereknél bevált módszert jelentenek. Itt megvédik az inzulint a gyomor emésztő enzimjeinek bontó hatásától. A vékonybélbe jutva olyan felületi sejtekkel találkoznak, amelyek az inzulinhoz kötött folsavra érzékenyek. A folsav ily módon segíti az inzulinmolekula szállítását a vékonybél falából a keringési rendszerbe. A molekulához kötött folsav mennyisége nem károsító hatású.

Patkányokon végzett kísérletekben az indiai kutatók formulája ugyanolyan hatásos volt mint az injekciós inzulin. (Bár a véráramot kisebb mennyiség érte el.) Egy kulcsponti kérdésben azonban jobb: az injekciós formájú inzulin hatása általában 6-8 óra (kivéve a hosszú hatástartamú inzulinokat), az indiai kutatók tablettás kísérleteiben, mintegy 18 órán át volt észlelhető hatás a vércukorszintre nézve.

Mostanában várható a sikeres állatkísérletes részt követően a humán vizsgálatok beindítása, először egészséges önkéntesek számára. Az indiai kormány azonban a költségek nagyságrendje miatt habozik elindítani a klinikai vizsgálatokat.

A világ gyógyszer-multciégei is régóta kutatják ezt a témát. A dán Novo-Nordisk és az izraeli Oramed érdekeltek főként ebben a kérdésben. Maga az internet egyik vezető cége, a Google is befektetett a kutatásokba, 10 millió dollárt juttatott indiai gyógyszercégek számára az inzulintabletta fejlesztésére. Más indiai cég a szintén világhírű Bristol-Myers Squibb gyógyszeripari vállalattal közösen fejleszt ugyanezen témakörben.

Az Oramed áll pillanatnyilag a legjobban, ott a készítmény már humán 2-es fázisban van (azaz korlátozott számú beteg fogja kapni ezt a kezelést). Vezető kutatójuk Dr. Miriam Kidron így nyilatkozott: "számos kutatói team dolgozik ugyanazon a kérdésen, de apró megoldási különbségeknek is nagyon változatos hatásaik lehetnek a későbbiekben..."

Kidron arra is figyelmeztetett: " a technológiai megoldások természetesen fontos részeit képezik munkánknak, de azt nem szabad elfelejteni, hogy az állatkísérletes eredmények egy-az-egyben nem ültethetőek át a betegeken végzett vizsgálatokra, ez már számos esetben beigazolódott."

Mindenesetre az eddig eredmények biztatóak, és reméljük, hogy az inzulintabletta már nem álom, hanem néhány éven belül valósággá válik a világ rászoruló cukorbetegei számára.

http://forum.facmedicine.com/threads/insulin-pill-will-soon-be-a-reality.17258/

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Faculty of Medicine
# Cukorbetegség # kutatás # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés