Ezért öl olyan gyorsan a hasnyálmirigyrák
A hasnyálmirigyrákot az egyik legveszélyesebb daganatos betegségként tartják számon, magas halálozási aránnyal.
A hasnyálmirigyrák rossz hírneve sajnos nem alaptalan. Az egyik legveszélyesebb daganatos betegségként tartják számon, amelynél igen magas a halálozási kockázat. De miért olyan reménytelenek a túlélési kilátások? A válasz nem egyetlen okra vezethető vissza.
– Nincs egyetlen kiváltó ok, inkább egy sor szerencsétlen körülmény együttese okozza a rendkívül rossz prognózist – fogalmazta meg dr. hab. Stanisław Hać onkológus sebész a Medonet-nek.
Az alattomos tünetek az egyik legnagyobb probléma
A legnagyobb nehézséget az okozza, hogy a hasnyálmirigyrák tünetei sokáig rejtve maradnak. A betegek gyakran nem észlelik időben az árulkodó jeleket, hiszen azok meglehetősen általánosak és könnyen összetéveszthetők más, jóval ártalmatlanabb problémákkal.
– A hasnyálmirigyrák jellegzetes tüneteit nehéz felismerni. Nincsenek olyan erős, riasztó jelek, amik miatt azonnal orvoshoz fordulna az ember. Ráadásul a betegség szűrésére sem áll rendelkezésre általános vizsgálat, ami még nehezebbé teszi a korai felismerést – mondja dr. Hać.
Miközben más daganatok lassabban fejlődnek, a hasnyálmirigyrák meglepően gyorsan halad előre a különböző stádiumokon. A korai, lokalizált szakaszból a következő fázisba való áttérés akár egy évnél rövidebb idő alatt is megtörténhet – de még ezt is gyakran csak véletlenül, más vizsgálatok során fedezik fel.
A kezdeti figyelmeztető jelek
– Igaz, hogy nincsen egyetlen jellemző tünet, de az az állítás, miszerint a korai stádium teljesen tünetmentes lenne, nem állja meg a helyét – figyelmeztet a szakértő. – Az emberek sokszor nem veszik komolyan az első árulkodó jeleket.
Néhány gyakori korai jel, amelyre érdemes odafigyelni:
- Általános kimerültség, amelyhez gyakran fogyás is társul.
- Tompa fájdalom a hasban vagy a hátban, amely gyakran fekvő helyzetben erősebb, de ülő testhelyzetben enyhül.
- Cukorbetegség hirtelen megjelenése fiatal, nem túlsúlyos személyeknél.
Egyedi biológiai viselkedés: miért más ez a rák?
A hasnyálmirigyrák nemcsak a tünetei miatt különleges. Biológiai tulajdonságai is eltérnek más daganatokétól, ami megnehezíti a kezelését.
– Míg például a vastagbélrák sejtjei egymással szoros kontaktusban vannak, addig a hasnyálmirigyrákban a rákos sejtek közé egyfajta porcos, kötőszövetes struktúra ékelődik, mintha „üregekben” rejtőznének el. Emiatt a kemoterápiás szerek és a sugárkezelés is nehezebben jut el hozzájuk – magyarázza dr. Hać.
Ráadásul a daganat nemcsak a nyirokrendszeren keresztül terjed – ahogy az sok más rák esetében jellemző –, hanem az idegfonatok mentén is.
A diagnózis késése és az orvoshiány súlyosbítja a helyzetet
A felismerés késlekedéséhez két további tényező is hozzájárul:
- Alacsony társadalmi szintű egészségtudatosság – sokan nem tudják, mikor kellene orvoshoz fordulniuk.
- Szakemberhiány
– A diagnózis pillanatában a páciensek többsége már előrehaladott állapotban van, vagy áttétekkel él. Azok aránya, akiknél még operálható a daganat, mindössze 10–20 százalék – mondja a szakember.
Ráadásul más daganatokkal ellentétben nem történt valódi áttörés még a kezelésében.
– Bár évtizedes távlatban van némi fejlődés, a terápia üteme messze elmarad más rákfajtákétól – ismeri el a szakértő.
Lehet gyógyulni?
Sokan azt gondolják, a "gyógyult" azt jelenti, hogy az illető örökre megszabadult a betegségtől. Az onkológia azonban úgy határozza meg a gyógyulást, hogy az illető legalább öt évig tünetmentes és nem mutatkozik újabb daganat.
A hasnyálmirigyrákból teljesen felépülők aránya mindössze néhány százalék. Mégis, ezek a számok apránként javulnak. Hogy hányan gyógyulnak meg, azt mindig csak öt év távlatában lehet megmondani.
És hogy mennyi ideig lehet élni ezzel a diagnózissal? A korai stádiumban felfedezett hasnyálmirigyrák esetén 20–40 százalék az esély az ötéves túlélésre, míg előrehaladott, áttétes betegség esetén az élettartam néhány hónapra tehető, de ez is jelentősen hosszabb, mint két évtizeddel ezelőtt.
Hasnyálmirigyrák: nézzen bele a vécéjébe, ugyanis ha ilyen a széklete, az probléma!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!