Ezeket látta már?

Gyermekvállalás rákbetegség után: ez a műtét helyreállíthatja a petefészket

petefészek transzplantáció

Újabb előrelépés a meddőség területén! Ez a műtét reményt adhat, hogy a kemoterápia során bekövetkezett petefészek károsodás után is lehessen gyereket vállalni - lássuk, hogyan!

Az elmúlt időszak kutatásainak eredményeképpen egyre nagyobb túlélési esélyei vannak azon betegeknek, akiket daganatos betegségekkel kezelnek. Ezen folyamat eredményeként a kezelések utáni minőségi élet biztosítása kiemeltebb és hangsúlyosabb feladattá vált – mondta Dr. Vereczkey Attila szülész-nőgyógyász, meddőségi és endoszkópos specialista, a Versys Clinics – Humán Reprodukciós Intézet alapítója és igazgatója. Hozzátette: mivel a rosszindulatú daganatok kezelésekor sokszor besugárzásnak vagy kemoterápiának van kitéve a páciens, akinek így sokszor ezek következményeként a petefészek működés károsodásával, így meddőséggel kell szembenéznie. Ez fontos és súlyos probléma, amely nem csak az egyéni szempontok miatt, de társadalmi hatásai okán is megoldásra vár.

Esély a gyermekvállalásra a rákbetegség után?

Ezt a helyzetet kívánja megoldani a kutatás formájában végzett eljárás, amelyet Magyarországon elsőként a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakemberei végeztek el. A petefészekszövet transzplantáció keretében a rákos betegeknél – a kezelés megkezdése előtt – lefagyasztják a petefészek szövetét. Később, a sikeres eljárás után az immár gyógyultnak tekintett páciensbe a fagyasztott szövet transzplantációja helyreállíthatja a normális petefészekfunkciót, amely hormont termel és újra indítja a petesejtek működését, azaz elkerülheti a meddőséget. Bár az eljárás még mindig kísérleti jellegű, a petefészekszövetek fagyasztása és az azt követő autotranszplantáció a legújabb kutatások szerint több száz egészséges kisbaba születéstét eredményezte már világszerte. Ez egy olyan technika, amely képes helyreállítani a petefészkek normális hormonális funkcióit és lehetővé teheti a spontán terhességet, vagy a lombikbébi eljárást is. 

A klinika 2013-ban kezdte meg ezt a kísérleti programot. Csak azok a betegek vettek részt a vizsgálatban, akiknél a petefészkekre gonadotoxikus kezelést írtak elő. Eddig 13 beteg vett részt a folyamatban a vizsgálat kezdete óta. Ezek közül 3 esetben, a betegek teljes gyógyulását követően 2018 második felében sikeresen hajtották végre a petefészekszövet transzplantációját.

Magyarországon a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet Onkofertilitás munkacsoportja kapott kutatási engedélyt az ETT-Humán Reprodukciós Bizottság javaslatára a petefészekszövet-fagyasztására és visszaültetésére olyan páciensek esetében, akik rosszindulatú daganatos megbetegedéssel küzdenek. Az első petefészekszövet-fagyasztásra 2014 márciusában került sor, majd ezt követően az első visszaültetésre több mint három évet kellett várni. Nemzetközi ajánlások alapján a módszer a jövőben talán kikerülhet a kutatási eljárások kategóriájából és a bevett szakmai beavatkozások egyikévé válhat.

Pro bono: pénzügyi alap, hogy megszülethessenek a kívánt babák

A fenti kutatás az ebben résztvevők számára ingyenes, így a kutatás teljes költségét a Versys Clinics-Humán Reprodukciós Intézet kutatási alapja biztosította, amely eddig több, mint 25 millió forint volt. A kutatás sikerén felbuzdulva az intézmény ismételten elindítja a kutatási alapot, ugyanekkora összeggel. 

Ennek megfelelően 2019-ben több magyarországi és ugyanannyi határon túli magyar nő fertilitás prezervációs kezelését segíti a klinika abból a célból, hogy a rákos megbetegedésben szenvedő pácienseknek is esélyük legyen a gyermekvállalásra.

A kutatási alap létrehozója, Dr. Vereczkey Attila így nyilatkozott: 

„Nagyon örülünk a kutatás sikerének, hiszen ez egy nagyon bonyolult és több szakterületet érintő komplex feladat volt. Arra különösen büszke vagyok, hogy egy magán intézményben, állami támogatás nélkül sikerült ezt az eredményt elérni, így nagy örömmel indítjuk újra a kutatási alapot és amennyiben a folytatáshoz szükséges engedélyeket megkapjuk, folytatjuk a beavatkozásokat.”

Zöldebb egészségügyi intézményeket!

2019-ben a Versys Clinics Going Green-kampányba kezd. A környezettudatos viselkedést a mindennapok részévé kívánja tenni az intézmény, ennek keretében megszüntetnek minden olyan esetlegesen károsító hatást, mely az intézmény pácienseire, vagy az intézmény környezetére vonatkozik. Pl.: mellőzik a PET-palackok használatát, papírmentes dokumentációra állnak át, stb. 

Forrás: Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához