Ezeket látta már?

Hullik a haja a kemoterápia miatt? Ezt teheti

hajhullás, daganat, rák, kemoterápia

A gyorsan osztódó sejtekre ható kemoterápiáknak a mellékhatása, hogy a szintén gyorsan osztódó, ám egészséges sejteket is károsítja, ennek eshet áldozatául – jellemzően átmenetileg – a haj és a testszőrzet.

A hajhullással orvosilag nincs teendő, nincs módszer a megelőzésére. Önmagában a hajhullás megakadályozásáért semmit sem tehet a beteg, mivel azonban lelkileg megterhelő e mellékhatás a betegnek, fontos felkészülnie rá.

A hajhullás ideiglenes

Mindenekelőtt tudatosítani, hogy a hajvesztés az esetek döntő többségében ideiglenes, a kezelések után újra kinő a haj, még ha anyaga, állaga, színe változhat is az eredetihez képest. Nem mindenkinek hullik ki a haja, aki kemoterápiát kap, ám ha ez nagy valószínűséggel bekövetkezik vagy már – általában 2-3 héttel az első kezelés után – érezhetően elindult a ritkulás, célszerű rövidre vágni a hajat, úgy kevésbé szembetűnő annak hullása. A hajfestés, hajvasalás, a dauer máskor is, de kezelések alatt különösen károsíthatja a hajat, ezért jobb kerülni.

Ha nagy a kockázata a hajvesztésnek, már a kezelések előtt célszerű beszerezni parókát, ez sokaknak magabiztosságot ad. Első hallásra sokan idegenkednek a parókától, ám érdemes tudni: ma már az eredeti haj színéhez, szerkezetéhez, formájához a megtévesztésig hasonlító parókákat tudnak biztosítani, így a külvilág számára elfedhető a kellemetlen változás, amennyiben az a beteget zavarja.

A parókát támogatja a TB

A póthajak egy részét a társadalombiztosítás támogatja, receptre bőrgyógyász, klinikai onkológus, sugárterapeuta vagy hematológus is írhat fel parókát.

A legolcsóbb parókákhoz így néhány ezer forintért hozzájuthatnak a betegek, amennyiben ezek közül nem sikerül választani, és csak a szélesebb kínálat kínál az érintett számára felvállalható megoldást, ez esetben néhány tízezer forintos nagyságrendű kiadást jelenthet a paróka.

Sapka, kalap vagy kendő hordása szintén lehet kompromisszumos megoldás, ami a fejbőr védelme szempontjából is fontos. A fejbőrt nyáron a napsütéstől, leégéstől, télen a megfázástól óvni kell addig is, amíg újra kinő a haj.

Olvasson tovább! A széklete színe a betegségeiről is árulkodik!

Forrás: Rákgyógyítás

Forrás: Rákgyógyítás
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához