Ezeket látta már?

Kuriózum: végstádiumú rákból gyógyult fel egy férfi ezzel a módszerrel

rák, epevezetékrák, kutatás, eperák, végstádium, gyógyulás, rákbetegség

A páciens a rák egy különösen agresszív formájával küzdött meg. Előrehaladott ráketegsége és áttéte miatt az orvosok egy évet jósoltak neki. Végül teljesen felépült.

A most 51 éves Robert Glynn teljesen felgyógyult az epevezetékrákból, a daganatos megbetegedések egy ritka és agresszív formájából a Christie NHS Foundation Trust által végzett klinikai vizsgálatnak köszönhetően – számol be róla a The Independent.

A britt férfinél 2020 augusztusában véletlenül diagnosztizálták a rákbetegséget, miután epehólyagfertőzéssel szállították kórházba. A rák ekkor már átterjedt a mellékvesére is, és mint kiderült, a rákbetegsége előrehaladott állapotban volt.

Az epevezetékrák, más néven intrahepatikus epevezetékrák vagy epeúti rák, a rák egy ritka formája, amely a májon belüli epevezetékekben képződik. Ez a rákos betegségek egy különösen agresszív formája, amely esetén sajnos kevés kezelési lehetőség akad.

Az utolsó reményszálat ragadta meg a kezeléssel

Az akkor épp a 49. születésnapjára készülő férfinak azt mondták az orvosok, hogy mindössze csak 12 hónapja van hátra az életből, mivel a rákja előrehaladott stádiumban van, és átterjedt a mellékvesére is. Glynn-nek felajánlották a lehetőséget, hogy részt vehet egy immunterápián alapuló klinikai vizsgálatában a Christie-ben, ahol olyan klinikai vizsgálatokat, kutatásokat végeznek, amelyek az új orvosi kezelések, például gyógyszerek vagy terápiák biztonságosságát és hatékonyságát értékelik ki a pácienseknél. Ezek amellett, hogy fontos részét képezik az új kezelések kidolgozási folyamatának, egyben reményt adhatnak azoknak a súlyos vagy életveszélyes állapotú betegeknek, akik számára egyéb terápiás lehetőség nem maradt.

A vizsgálat megkezdése előtt Glynn daganatát kielemezték, ellenőrizve az esetleges genetikai elváltozásokat. Az eredmények szerint a daganat nagy mutációs terhelést, tehát nagyszámú genetikai mutációt tartalmazott a sejtekben, ami jó hírnek bizonyult, hiszen arra utalt, hogy potenciálisan jól reagálhat a kezelésre.

A férfi így elkezdhetett egy olyan, már engedélyezett immunterápiás gyógyszeres kezelést (a gyógyszert a kezelés kísérleti fázisa miatt egyelőre nem lehet megnevezni), amely egyéb rákbetegsége esetében, mint például tüdőrák, veserák és nyelőcsőrák esetén is jó eredményt ért el. A kezelést, amely az ember saját immunrendszerét segíti a rák elleni küzdelemben, standard kemoterápiával is kombinálták.

A kezelés hatására elkezdődött a daganatok visszahúzódása

A májat érintő daganat 12 cm-ről 2,6 cm-re, míg a mellékvese daganata 7 cm-ről 4,1 cm-re zsugorodott, s így már áteshetett egy daganateltávolító műtéten a férfi. Mire azonban a sebészek elé került, azok már csak elhalt szöveteket találtak, ami azt jelentette, hogy a kezelés elpusztította az összes rákos sejtet.

A műtétje óta Mr. Glynnnek nem volt szüksége további kezelésre, és háromhavonta végzett vizsgálatai azt mutatják, hogy teljesen felépült. Glynn úr gyógyulását egyértelműen a klinikai vizsgálatnak és az immunterápiás kezelésnek tulajdonítja.

„Nem lennék ma itt a kezelés nélkül. Amikor lehetőséget kaptam, hogy részt vegyek ebben a kutatásban, éltem is vele.” Az 51 éves hegesztőjénél epevezetékrákot diagnosztizáltak 2020 augusztusában. „Nem lennék ma itt enélkül a kezelés nélkül. Amikor lehetőséget kaptam, hogy részt vegyek ebben a kutatásban, éltem is vele.” - emlékszik vissza a történtekre. Forrás: independent

A személyres szabott orvoslásé a jövő

A klinikai vizsgálatot vezető Juan Valle professzor, a Christie tanácsadó onkológusa elmondta: Glynn-nek abból a szempontból nagy szerencséje volt a fent említett nagy mutációs terheléssel, mert azoknál a pácienseknél, akik ezzel a betegséggel küzdenek, rendszerint nem akad ennyi mutáció, így esetükben a kezelés sem ennyire hatékony.

Glynn sikeres felgyógyulása nem csak a kísérleti kezelés működőkepéssége szempontjából fontos, de egyben rávilágít a személyre szabott orvoslás jelentőségére is. Jelenleg immár több beteg bevonásával vizsgálják tovább ezt a kezelési módszert, abban reménykedve, hogy az majd hozzájárul az epeúti rák kezelési reformjához.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Forrás: independent.co.uk
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához