Ezeket látta már?

Egy rettegett kór: a HPV

Betegségek
2016. augusztus 16. 11:16
Módosítva: 2016. augusztus 19. 12:24

Az utóbbi években előtérbe került egy régóta létező, de eddig sokadrangúként kezelt vírus, amely elsősorban a méhnyakrákért felelős, de sok egyéb baj forrása is lehet.

A nők jól ismerik azt az eljárást, amikor a nőgyógyásznál évente mintát vesznek egy rákszűréshez, az azonban csak az utóbbi években került előtérbe, hogy ennek mennyire is nagy jelentősége van. A tévében, rádióban, újságban rendre szembejön velünk három betű: HPV, és a rendre ismétlődő kampány sikerét jellemzi, hogy ha a pontos részleteket nem is, de alapinformációkat már a nők nagy része el tud mondani a humán papillomavírusról.

Egy rettegett kór: a HPV

Forrás: Napidoktor


Most ezeket az információkat egészítjük ki néhány részlettel, hogy még jobban tisztában legyen vele minden nő, milyen veszélyeket rejt magában, ha nem ismerik fel időben a HPV támadását. A HPV valójában egy gyűjtőnév, ami több mint 100 különféle típust foglal magában.

Néhányuk viszonylag ártatlan, csak közepes fertőzést vagy szemölcsöt okoznak, ám nyilvánvalóan nem ezektől kell félni, amikor a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzuk. A HP-vírusok egyes csoportja ugyanis bőrdaganatot, mások pedig méhnyakrákot és egyéb, a nemi szervekhez köthető rákot okoz.

A HPV ugyanabból az örökítőanyagból, a DNS-ből épül fel, mint amit az emberek is továbbadnak utódjaiknak. A DNS szabályozza a működést, és a HPV épp ezt használja ki: beépül az egészséges sejtekbe, majd azokat átkódolják, ezáltal biztosítják a környezetben lévő sejtek működésének befolyásolását és a saját szaporodásukat is. Közben a sejtek természetes védekező mechanizmusát is kikapcsolják, emiatt fordulhat az egyszerű HPV-fertőzés rákos elváltozásba, mert a sejtek már nem képesek védekezni a károsító hatások ellen.

A fertőzés súlyosságát jól mutatja, hogy a nők között a méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, melyekért 10-ből 9 esetben a HPV a felelős. A vírus akár évekig is lappanghat, ami egyrészt rossz hír, hisz nem utal semmi tünet a jelenlétére, ám ugyanakkor épp ez az előnye is: rendszeres szűrővizsgálattal könnyű felfedezni, még mielőtt valóban támadásba lendülne.

Ha a citológiai vizsgálat HPV-jelenlétet mutat ki, további vizsgálatok során megállapítják, mekkora a kockázati szint mértéke. Alacsony rizikó esetén elegendő a rendszeres citológiai szűrés, közepes vagy magas kockázati szintnél, de még a rákos daganat kialakulása előtt egy egyszerű, általában pár perces műtét során eltávolítják a fertőzött területet, ami ráadásul a fogamzóképességre sincs hatással, később viszont fokozott odafigyelést igényel a rendszeres szűrővizsgálat.

A méhnyakrák kialakulása után az egész méhet el kell távolítani, az utókezelés a daganat típusától, kiterjedésétől is függ.A férfiaknál a HPV-fertőzöttség jellemzően nem alakít ki tényleges betegséget, ám hordozóként továbbadhatja a vírust a partnerének, ezért nagyon fontos, hogy ha egy nőt HPV-fertőzéssel kezeltek, akkor a párja is végeztessen el egy vizsgálatot, szükség esetén pedig vegyen részt a kezelésben, hogy ne fertőzze vissza újra és újra kedvesét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# diagnózis # fertőző betegség # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés