Ezeket látta már?

Egy új veszély: a nyugat-nílusi vírus!

Betegségek
2012. szeptember 11. 11:20
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ismét megfigyeltek a környező országokban nyugat-nílusi láz vírusfertőzötteket. Néhány tudnivalót közreadunk a betegségről, és az újabb híreket is természetesen.

Az új híreket alább mutatjuk, a betegség leírása a keretes részben olvasható!

Egy új veszély: a nyugat-nílusi vírus!

Forrás: MTI


Horvátország: négyre nőtt a nyugat-nílusi vírussal fertőzöttek száma

Zágráb, 2012. szeptember 10., hétfő (MTI) - Négyre nőtt a nyugat-nílusi vírussal fertőzöttek száma Horvátországban, miután a zágrábi laboratórium hétfőn megerősítette, hogy az eszéki kórházban múlt hét óta enyhe vírusos agyhártyagyulladás tüneteivel ápolt három beteg mindegyikénél kimutatható a kórokozó - olvasható a Vecernji list című horvát lap hétfői internetes kiadásában.

Az eszéki kórház fertőző osztályán kezelt három beteg nincs életveszélyben, állapotuk jónak mondható - nyilatkozta Jozo Kristek, az eszéki klinikai központ igazgatója, aki hangsúlyozta, hogy a kórokozó emberről emberre nem terjed, nincs helye pániknak. Az orvosok azt nem tudták megmondani, hogy a három ápolt hogyan fertőződött meg a vírussal.

Biztosra vehető, hogy az Eszéken kezelt három eset egyikében sem külföldről hurcolták be a kórokozót, mert a betegek közül senki sem járt a szomszédos országok valamelyikében - mondta Ira Gjenero Margan, a horvát epidemiológiai intézet igazgatója.

Horvátországban múlt héten egy bródi (Slavonski Brod) beteg szervezetében mutatták ki első alkalommal a nyugat-nílusi vírust. A 65 éves férfi vélhetően a Vajdaságban fertőződött meg, állapota stabil.

A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában diagnosztizálták, és 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírusgazdák főképp madarak, az emberre - esetlegesen lovakra - történő átvitel szúnyogcsípés útján történik.

Embereknél a fertőzés általában tünetmentesen zajlik le, de lázzal jár. Az esetek egy részében azonban a fertőzés agyhártya- vagy agyvelőgyulladást okozhat, ami bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet.

****

Nyugat-nílusi láz

Előfordulása:

A Nyugat-nílusi láz szúnyogcsípéssel átvihető vírusos megbetegedés, mely nagymértékben elterjedt Afrikában, Európa déli részein, Közép-Keleten, Indiában és az Amerikai Egyesült Államokban. Az utóbbi években, Romániában és Csehországban is észleltek eseteket. A járványok szezonális megjelenése párhuzamos a szúnyogok életciklusával.

Kórokozója:

A vírust Culex moszkitók (szúnyogok) terjesztik madarakról emberre, szúnyogcsípés révén. A maláriát terjesztő szúnyogokkal ellentétben, ezek a szúnyogok nappal aktívak.

Tünetei:

A Nyugat-Nílusi vírus által okozott fertőző betegség, 80-85 %-ban tünetmentesen zajlik.

15-20 %-ban enyhébb tünetek jelentkeznek, melyek nem jellegzetesek, ezért a klinikai kép alapján nehezen különíthetők el más vírusbetegségektől (pl. a Dengue láz és a sárgaláz enyhe formája)

A lappangási idő 3-6 nap. A betegség bevezető tünetei: hányinger, láz, fényérzékenység, izomfájdalom, kötőhártya gyulladás, arcpirulás. Egyidejűleg testszerte nyirokcsomó - duzzanat mutatkozik, bőrkiütések jelennek meg a törzsön és a végtagokon. Ez az állapot kb. 6 napig tart, melyet gyors javulás vált fel. Idősekben, a betegség második periódusában, agyhártya-agyvelőgyulladás alakulhat ki, a halálos szövődmények is náluk gyakoribbak.

Kimutatása:

A vírus a betegség első 6 napján kimutatható a vérből. Később szerológiai vizsgálattal - a vérben jelenlévő ellenanyagok kimutatásával - lehet igazolni a fertőzést.

Kezelése:

Jelenleg csak tüneti kezelés lehetséges. Az emberi megbetegedések megelőzésére még nem fejlesztettek ki oltóanyagot.

Megelőzés: rovarriasztók használata, szúnyogcsípés elkerülése

forrás: (Országos Epidemiológiai Központ)

Súlyos az állapota a nyugat-nílusi vírustól fertőzött újabb olaszországi betegeknek

A vírus Szardínia szigetén és Olaszország északkeleti részén, Venetóban terjed.

Két nyolcvan éves szardíniai férfit ápolnak intenzív osztályon a nyugat-nílusi vírus fertőzése miatt, mindketten Oristano körzetében, a sziget nyugati partján betegedtek meg. Állapotuk súlyos előrehaladott életkoruk és a szervezetüket gyengítő más betegségek miatt is - közölte a szardíniai közegészségügyi hatóság, amely sürgősségi egyeztetést tartott a sziget kórházaival és házi orvosaival.

A két férfi ugyanabban a térségben betegedett meg, ahol az Afrikából származó vírus tavaly három embert fertőzött meg.

A szardíniai esetekkel 15-re emelkedett a nyugat-nílusi vírustól július közepétől megfertőzött olaszok száma. Öt betegnek az idegrendszerét támadta meg a fertőzés, hárman magas láz is jelentkezet - számolt be a hírügynökségeknek szombaton Giorgio Palu, a padovai egyetem mikrobiológiai és járványügyi tanszékének professzora, aki a vírus itáliai terjedéséről az Eurosurveillance című szaklapban közölt cikket.

Palu elmondta, hogy az Itáliában négy éve terjedő vírus eddig mindig szeptemberben jelentkezett. Az idén viszont korábban, már nyár közepén feltűnt a rendkívüli kánikulának köszönhetően. Palu szerint ez a fertőzésveszély erősödésére figyelmeztet.

2008 óta a legtöbb megbetegedés Veneto tartományban és Szardínián történt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# Diagnosztika # terápia # vírusfertőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés