Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

A daganatos betegek ellátása folyamatos

Betegségek
2020. június 08. 14:22
Daganatos betegségek ellátása

A jelenlegi helyzetben sok daganatos beteg bizonytalan, hogy el merjen-e menni az előírt vizsgálatokra, kezelésekre, merje-e vállalni az utazást. Mikor teszik ki magukat ezek a betegek kisebb kockázatnak, ha elmennek és megkapják a kezelést, de az utazással növelik a megfertőződés kockázatát vagy ha otthon maradnak és később kapják meg a kezelésüket? Szakértőket kérdeztünk meg ebben a témában.

Dr. Bogos Krisztina tüdőgyógyász, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Onkopulmonológiai Szekció elnöke:

A daganatos betegség kezelés nélkül biztos, hogy rosszabbodni fog. Ha nem ismerik fel időben a daganatot, hanem csak egy későbbi stádiumban kerül felfedezésre, akkor a beteg életkilátása romolhat.

A tüdődaganat tünetei (köhögés, dohányosoknál a köhögés megváltozása, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, vérköpés) nagyon sokban átfedést mutatnak a koronavírus-fertőzés tüneteivel (láz, száraz köhögés, nehézlégzés, mellkasi fájdalom). Ezért fontos, hogy aki ilyen vagy más újonnan jelentkező tüneteket észlel magán, jelezze háziorvosának vagy kezelőorvosának, aki gyanú esetén elindítja a beteg kivizsgálását. Akinek idült, azaz régóta fennálló tüdőbetegsége, tüdődaganata van, és a betegség rosszabbodását tapasztalja magán, telefonon, e-mailben vegye fel a kapcsolatot kezelőorvosával, hogy meg tudják beszélni a megfelelő terápiát.

Dr. Bogos Krisztina

Dr. Bogos Krisztina tüdőgyógyász, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Onkopulmonológiai Szekció elnöke

Forrás: egeszsegkalauz.hu


A tüdődaganat önmagában is egy rizikótényező, a daganat ellen adott bizonyos kezelések, főleg a kemoterápiák, a fertőzésre való fogékonyságot növelhetik, míg más kezeléseknél ez nem igazolódott. Ezért mindenképpen fontos, hogy a beteg figyelje a tüneteit, jelenjen meg a kivizsgálásokon, az éppen terápia alatt álló beteg vegye fel időben a kezeléseket, mert ez a záloga annak, hogy jobb életkilátásokat, jobb életminőséget biztosíthassunk számára.

Dr. Novák Zoltán nőgyógyász, osztályvezető főorvos, a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társaságának elnöke:

Részt vettünk egy tizenkét országot érintő európai felmérésben, mely a Covid-19 világjárvány nőgyógyászati daganatos páciensekre gyakorolt hatásait vizsgálta. A felmérés azt tanulmányozta, hogy a betegek hogyan élték át ezt a járványos időszakot, mi miatt szorongtak, mitől féltek jobban a daganatos betegségtől vagy a koronavírustól.

Magyarországról 170 beteg kérdőíve érkezett be, a válaszokból úgy tűnik, hogy a betegek több mint 60%-a egyértelműen sokkal jobban tart a daganattól, mint a koronavírustól. A betegek leginkább amiatt aggódnak, hogy nem jutnak hozzá az ellátáshoz, és nem tudják elérni az orvosukat.

Még egy érdekes eredménye volt a felmérésnek. A nőgyógyászati daganattal érintett páciensek túlnyomó többsége azt gondolta, hogy a daganat elleni kezelések – elsősorban a kemoterápia és a sugárterápia – növelik a fogékonyságukat a koronavírus fertőzésre, illetve, ha megkapják a fertőzést, akkor az súlyosabb formában fog náluk jelentkezni. Ezek voltak a betegek érzései.

Dr. Novák Zoltán nőgyógyász, osztályvezető főorvos, a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társaságának elnöke

Dr. Novák Zoltán nőgyógyász, osztályvezető főorvos, a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társaságának elnöke

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Az igaz, hogy a kemoterápiás kezelés megviseli az immunrendszert és ez jobban hajlamosíthat a betegség súlyosbodására, de erre egyértelmű, tudományos bizonyítékok nem állnak rendelkezésre, mert ilyen vizsgálatok az idő rövidsége miatt nem zajlottak le. Most gyűjtjük ezeket az információkat, talán a jövőben többet fogunk tudni erről. Tehát a betegek szorongása érthető, de nem indokolt.

A betegek keressék orvosaikat, használják ki a technika adta lehetőségeket, ezt akár személyes jelenlét nélkül is meg tudják tenni. A betegekre hárul az a feladat, hogy érjék utol telefonon, e-mailben az elfoglalt és a jelen helyzetben érthetően leterhelt kezelőorvosukat, vagy orvoscsoportot, akitől választ fognak kapni kérdéseikre, hogy kezelésük hogyan folytatódik tovább. Ezt a lépést a saját érdekükben a betegeknek kell megtenniük. Véleményem szerint meg kell történjen minden olyan kezelés és diagnosztikai eljárás, melynek elhalasztása életveszélyt, állapotromlást vagy egészségkárosodást okoz.

Hasznos információk: www.tudogyogyasz.hu/pacienseknek és www.malyvavirag.hu

Tájékoztatásban partnerünk az AstraZeneca Kft.

Tájékoztatásban partnerünk az AstraZeneca Kft.

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# Daganatos betegségek # tüdőrák # tüdőgyógyász # nőgyógyászat # nőgyógyászati daganat # kezelés # orvosi ellátás # kemoterápia # koronavírus # járvány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés