Ezeket látta már?

Gyulladásos bélbetegség: ilyen életmóddal lehet csökkenteni a kockázatát

gyulladásos bélbetegség

Az esetek jelentős része megelőzhető lenne, ha az életmódunk megfelelő lenne.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt korábban arról, hogy az életmód nagyobb befolyással van a bélbetegségekre, mint azt elsőre gondolnánk:

"Az egészséges életmódra való áttérés és annak fenntartása akár 60%-át is megelőzheti a gyulladásos bélbetegség okozta terhet, benne a a Crohn-betegséggel és a fekélyes vastagbélgyulladással – mutatja egy nagy nemzetközi tanulmányból, amelyet a Gut szakfolyóiratban tettek közzé.

Az egészséges életmód a következőket tartalmazza: BMI (testtömegindex) 18,5 és 25 között; nulla dohányzás, legalább heti 7,5 MET óra mozgás (a MET a fizikai aktivitás percenkénti energia-ráfordítását [kalória]-mennyiségét fejezi ki); legalább napi 8 adag gyümölcs és zöldség; napi fél adag vörös húsnál kevesebbet; legalább 25 g rost naponta; legalább heti 2 adag hal; legalább napi fél adag dió/mag; és maximum 1 alkoholos ital/nap nőknek vagy 2 férfiaknak.

A kutatók minden résztvevő számára módosítható kockázati pontszámokat (MRS) hoztak létre a gyulladásos bélbetegség megállapított módosítható kockázati tényezői alapján, hogy megbecsüljék az elkerülhető esetek arányát. Az MRS 0 és 6 között mozgott, amelyben a magasabb pontszámok több kockázati tényezőt jeleztek.

Ezek a számítások azt mutatták, hogy az alacsony MRS és az egészséges életmód fenntartása ebben a sorrendben a Crohn-betegség eseteinek 44%-51%-ában, illetve 49%-60,5%-ában, a colitis ulcerosa eseteinek pedig 21%-28%-ában és 47%-56,5%-ában megelőzhető lett volna.

Ez a tanulmány megfigyeléses vizsgálat, és mint ilyen, nem tudja megállapítani az ok-okozati összefüggéseket. Az átlagos életkor, amikor a gyulladásos bélbetegségeket diagnosztizálták, a szokásosnál idősebb volt. A korai életmódbeli tényezőket, amelyek befolyásolhatták a betegség kialakulását, nem vették figyelembe. Ezek közé tartozott az antibiotikumszedés; a szoptatás; valamint a környezeti tényezők, például légszennyezés; stressz; és társadalmi-gazdasági tényezők."

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Reggel kicsi, este nagy has: a puffadás hormonális okai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#puffadás

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához