Mikroszkópos colitis: ilyen tünetekkel jár a gyulladásos bélbetegségek (IBD) harmadik típusa
Ha tartósan fennálló vagy alkalmanként visszatérő vizes hasmenés kínozza, lehet, hogy mikroszkópos colitis áll a háttérben.
Régóta ismert, hogy a gyulladásos bélbetegség (IBD) Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa formájában jelentkezhet. Kevesen tudnak róla, hogy újabban az IBD egy harmadik típusát is leírták. A kórkép neve mikroszkópos colitis, röviden MC.
A mikroszkópos colitis (MC) egy gyulladásos bélbetegség, ami a tünetei révén jelentős betegségteherrel és életminőségbeli romlással jár együtt. Az MC klinikai képe változatos, lehet szó egy tartósan fennálló betegségről, illetve előfordulhat, hogy vissza-visszatérő (azaz rekurrens), enyhe vagy mérsékelt súlyosságú, de hónapokon vagy éveken át jelenlévő panaszokkal küzd a beteg.
Milyen tüneteknél lehet MC-re gondolni?
A mikroszkópos colitis fő tünete a krónikus, nem véres, vizes hasmenés. A betegek jellemzően sürgető székelési ingerről számolnak be, ami nehezen kontrollálható, és akár éjszaka is jelentkezhet. Súlyosabb esetben széklet-inkontinencia is felléphet. Lényeges tünet, hogy a széklet általában vízszerű, napi többszöri. Vérzés ritkán fordul elő – ez fontos különbség az IBD egyéb altípusaihoz képest.
A tartósan fennálló hasmenés miatt akár több kilogrammos testsúlycsökkenés, hasi diszkomfort, fáradtság, kiszáradás is jelentkezhet. A tünetek nem specifikusak, és gyakran előfordul, hogy az MC-t irritábilis bél szindrómaként (IBS-ként) diagnosztizálják kezdetben, és csak biopszia után derül ki, hogy mi áll a tünetek hátterében.
Az MC diagnózisa szövettani vizsgálaton alapul
Az MC diagnózisa a vastagbélből vett szövetminta szövettani vizsgálata alapján állítható fel, mindez gasztroenterológusok, endoszkópos szakemberek és hisztopatológusok együttműködését igényli.
A MC-nak két fő szövettani altípusa van:
- 1 a limfocitás colitis (LC)
- 2 és a collagén colitits (CC),
ezek mellett előfordulnak inkomplett megjelenések is. LC esetén a nyálkahártyában túl sok gyulladásos limfocita, míg CC esetén a nyálkahártya alatt megvastagodott kollagén réteg mutatható ki.
Főként a 60 év feletti nők betegsége, amely egyre gyakoribbá válik
A nyugati világban az MC növekvő előfordulási gyakoriságát dokumentálják, vagyis a jövőben egyre gyakrabban lehet a kórkép megjelenésére számítani. A betegség leginkább 60 év feletti nőknél fordul elő, de más korcsoportban és a férfiaknál is megjelenhet.
Az MC pontos oka egyelőre ismeretlen, feltehetően autoimmun eredetű betegségről van szó. Úgy tűnik, hogy bizonyos gyógyszerek, például a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), a gyomorsav termelődését gátló protonpumpagátlók (PPI), illetve egyes antidepresszánsok (ún. szelektív szerotonin-visszavétel gátlók (SSRI)) is szerepet játszhatnak a kiváltásában.
A korábbi, de főként a jelenlegi dohányzó állapot erős összefüggést mutat az MC kialakulásával, és a cigarettázás – a nem dohányzókhoz képest – 3-6-szorosára emelheti a mikroszkópos colitis előfordulási gyakoriságát.
Egyes vizsgálati eredmények alapján az MC és a cöliákia összefüggenek egymással, és az MC-betegek körében többször nagyobb a cöliákia előfordulási kockázata, mint az átlagpopulációban. Megnyugtató ugyanakkor tudni, hogy az MC nem növeli a vastagbélrák előfordulásának a kockázatát.
Az MC nem gyógyítható meg, de karban tartható
Az MC kezelésében a szteroid gyulladáscsökkentők közé tartozó budezonid szájon keresztüli alkalmazása tűnik a leginkább célra vezetőnek.
Amennyiben a fenn írt tünetek alapján magára ismer és úgy véli, hogy Önnél is fennállhat MC, javasoljuk, hogy keresse fel háziorvosát vagy forduljon gasztroenterológushoz, hogy minél korábban elkezdődhessen a célzott terápia, és enyhülhessenek a mindennapi tevékenységek végzését is akadályozó tünetek.
Vizesnek tűnik a széklete, hasmenése van? Nehezen diagnosztizálható kór tünete is lehet!
Felhasznált irodalom:
Miehlke S et al. European guidelines on microscopic colitis: United European Gastroenterology (UEG) and European Microscopic Colitis Group (EMCG) statements and recommendations. UEGJ; 2020.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!