Ezeket látta már?

Félnünk kell a méhektől és a darazsaktól?

Betegségek
2018. július 27. 09:17
Módosítva: 2018. július 27. 10:11

A nyári időszakban fokozattan ki vagyunk téve a rovarok okozta csípéseknek és káros mellékhatásaiknak. Mikor forduljunk orvoshoz? Cikkünkben dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosának segítségével foglaltuk össze a méh-és darázscsípéssel kapcsolatos tudnivalókat.

Bármikor jelentkezhet az alllergia

Az allergiákról általánosságban elmondható, hogy nemtől és kortól függetlenül bárkinél jelentkezhetnek. Az évek során elszenvedett méh- és darázscsípésekre azonban több módon is reagálhat szervezet. Előfordulhat, hogy már az első csípésnél megjelennek a tünetek, de az is lehet, hogy hosszú évek telnek el panaszmentesen és csak a sokadik csípés után jelentkezik allergia.

Darázscsípés esetén forduljunk inkább háziorvosunkhoz!

Mit ne tegyünk allergiás reakció esetén?

A csípés után az allergiás reakció jelentkezhet azonnal, vagy 1-2 órával később. A rövid időn belül kialakuló tünetek közé tartoznak az egész testen megjelenő bőrkiütések, bőrvörösség, az ajak- és a szem vizenyős duzzanata, fulladás. Ilyen esetben azonnal forduljunk orvoshoz, vagy hívjunk mentőt. A beteg állapota gyorsan romolhat és akár pár perc alatt is kialakulhat a legsúlyosabb, akár végzetes kimenetelű reakció, az anafilaxia, melynek során szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, hányás, hasmenés, eszméletvesztés, sokk alakulhat ki.

Biztos, hogy darázscsípés-allergia?

Előfordulhat, hogy az allergia nem jelentkezik azonnali, súlyos tünetekkel. Intő jel lehet azonban, ha a korábbi enyhe, viszkető, pár nap alatt elmúló tünetek helyett, a csípés helyén több napon át tartósan fennálló, vörös, viszkető, nagyméretű, 12 cm-t meghaladó átmérőjű duzzanatot tapasztalunk.

Kisgyermekek esetében azonban a normál reakció is súlyosabbnak tűnhet, mivel az ő szervezetük éppen csak ismerkedik az idegen fehérjék legyőzésének folyamatával, ezért a felnőtteknél viszonylag rövid idő alatt megszűnő piros duzzanat esetükben jóval tovább is tarthat.

Rovarcsípés előtt és után

Mindkét esetben, akár átéltük már a méh-, vagy darázscsípés által okozott súlyos tüneteket, akár csak a korábbiaknál erősebb bőrtünetek jelentkezését tapasztaltuk egy csípés után, javasolt allergia vizsgálatot végeztetni. A darázs- vagy méh méreganyagra adott allergiás reakció vérvizsgálattal, a szervezetben IgE ellenanyag kimutatásával igazolható.

Ebben az esetben a szükséges gyógyszerek mellett hozzájuthatunk a keringési sokk megelőzésére szolgáló auto-injektorhoz is. Az önbelövős fecskendőt a csípés után azonnal használva a szakszerű segítség megérkezéséig megelőzhetjük a súlyosabb, akár végzetes tünetek kialakulását.

Mit tegyünk rovarcsípésesetén?

Ha a csípéstől távol jelentkeznek allergiás tünetek, forduljunk orvoshoz.

Csípés után jelentkező szokatlan, vagy súlyos tünetek esetén végeztessünk allergia vizsgálatot. A vérvizsgálat nem csak a csípést követő napokban, de az egész év folyamán bármikor elvégezhető, az allergiát igazoló ellenanyag kimutatható.

Igazoltan allergiás beteg részére a diagnózis után felírásra kerül az az elsősegély szett, mely a szteroid és antihisztamin tartalmú gyógyszerek mellett tartalmazza az auto-injektort is. Utóbbi a legsúlyosabb allergiás reakció, az anafilaxia megelőzését segíti, a keringési sokk kivédésével.

A későbbiekben ezt a szettet mindig tartsuk magunknál, csípés esetén először használjuk az auto-injektort, majd kérjünk orvosi segítséget.

​Tartós megoldás

Az eddig felsoroltak mellett, különösen azoknál a betegeknél, akiknél valamilyen ok miatt magas az ismételt csípések kockázata, javasolható a deszenzitizáció. A méh- vagy darázscsípés allergia kezelésére szolgáló injekciós terápia kizárólag intenzív ellátást biztosító intézményben végezhető. Segítségével a beteg szervezete hozzászokik az allergiát okozó méreganyaghoz, így a kezeléssel kivédhető a későbbi súlyos allergiás reakció.

www.allergiakozpont.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# allergia # darázscsípés # rovarcsípés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés