Ezeket látta már?

Alaszkai himlő: pókcsípésre emlékeztetnek az első tünetek

alaszkai himlő vírus alaskapox betegség tünet

Az alaszkai himlőnek már halálos áldozata is van. Minden, amit a vírusról és a betegségről tudni érdemes.

Az alaszkai himlő (angolul Alaskapox) egy alig ismert betegség. Elsőként 2015-ben írták le az Orthopox vírusok családjába tartozó alaszkai himlő vírust és az általa okozott tüneteket. Ez persze nem jelenti azt, hogy a vírus csak néhány éve „született”. Egyes szakemberek szerint az alaszkai himlő vírusa már több száz vagy akár több ezer éve velünk lehet.

Napjainkban az egyéb himlőkhöz hasonlóan bőrtüneteket is okozó alaszkai himlő vírus az USA-beli Alaszkában fertőz, ahol számos állatban is kimutatták már a jelenlétét. Aggodalomra ad okot, hogy a vírus az embert is képes megfertőzni. Az elmúlt 9 évben 7 fertőzéses esetről számoltak be Alaszkában, és 2024 január végén már emberéletet is követelt az alaszkai himlő.

Milyen tünetei vannak a betegségnek?

A tapasztalatok alapján, ami meglehetősen kevés, és csupán alaszkai eseteken alapul, az alaszkai himlő első tünetei bőrtünetek. Olyan bőrtünetekről van szó, amelyek leginkább pókcsípésre emlékeztetnek. Emellett felléphet

  • nyirokcsomóduzzanat,
  • izomfájdalom
  • és láz is.

Minél gyengébb valakinek az immunrendszere, annál súlyosabb lehet nála a betegség lefolyása.

Az alaszkai himlő első áldozata egy idős, gyenge immunrendszerű férfi volt

Nem csak vadon élő rágcsálók és kisemlősök (pl. cickány, pocok, mókus) hordozhatják az alaszkai himlőt kiváltó vírust, de az átjuthat a háziállatokba, így a kutyákba, macskákba is. Valószínűsíthető, hogy az alaszkai himlő vírusa ezeknek az állatoknak a révén jut be az ember szervezetébe.

Így történhetett ez az alaszkai himlő első halálos áldozatánál is, egy a Kenai-félszigeten (USA), Alaszka déli partjainál élő, idős férfinél. Az erdős területen lakó férfit a szabadban tartott macskája többször megkarmolta, és az alkarján a himlőhelye közelében is látható volt a karmolás nyoma. A férfi egyébként a fertőzést megelőzően daganat elleni kemoterápiás kezelésben részesült, az immunrendszere gyenge volt, ami magyarázhatja azt, hogy miért lett nála halálos kimenetelű az alaszkai himlő vírus által okozott fertőzés.

Emberről emberre eddig nem terjedt

Emberről emberre való terjedésről eddig nem számoltak be az alaszkai himlőnél, ugyanakkor az ilyen módon való megfertőződés lehetősége nem zárható ki. A szakemberek azt javasolják, hogy az alaszkai himlő okozta bőrkiütésekkel rendelkezők fedjék le a kiütéseiket, hogy ezzel is csökkentsék a társaik megfertőzésének a kockázatát.

Jelenleg nincs gyógyszer az alaszkai himlő ellen

Nem ismert speciálisan az alaszkai himlő ellen alkalmazható hatóanyag. A szakemberek egyéb vírusok esetén is alkalmazott vírusellenes szerekkel (intravénásan vagy szájon át adagolva) és immunglobulinokkal próbálják felvenni a harcot a nemrégiben leírt kórokozóval. Így történt ez az első halálos áldozat esetében is, aki a gyógyszeres kezelés ellenére hunyt el.

Kell-e tartani alaszkai himlőtől Magyarországon?

Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy hazánkba is eljuthat-e a vírus, és jelent-e veszélyt számunkra. A szakemberek jelenlegi álláspontja alapján Alaszkán kívül nem kell tartani a vírus okozta megbetegedésektől. Ellenben, aki Alaszkán él vagy oda utazik, annak érdemes tudnia ennek a vírusnak a létezéséről, és bőrpanaszok esetén javasolt orvoshoz fordulnia.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Pestis, kolera, himlő: ma is félnünk kell ezektől a betegségektől?

Mi a tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fertőző betegségek

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához