Ezeket látta már?

Miért lehet gyengébb a covid alatt született gyerekek kommunikációs képessége?

gyerek, beszéd, fejlődés, covid

Gyerekorvosok követték nyomon 2 éven keresztül a gyerekek fejlődését.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy új tanulmányról, ami szerint a covid alatti lezárások idején született írországi babák kommunikációs képességei még 2 év múltán is gyengébbek:

"A kutatók (gyermekorvosok) a járvány első három hónapjában, 2020 márciusa és májusa között Írországban született babák családjait követték nyomon. Összesen 354 család és csecsemőik keresték fel őket 6, 12 és 24 hónapos korukban. Néha ezek a látogatások jelentették az egyetlen kirándulást, amelyeket a családok az otthonon kívül tettek.

Hat hónapos korukban a babákat átlagosan csak hárman puszilták meg, beleértve a szüleiket is, ami arra utal, hogy nem sok rokonnal vagy családi baráttal találkoztak. Minden negyedik csecsemő első születésnapjáig nem találkozott egyetlen saját korú gyermekkel sem.

Tíz fejlődési mérföldkövet vizsgáltak meg a babák első születésnapján. Közülük kevesebb pandémiás csecsemő mondta ki az első szavát, tudott mutogatni vagy búcsút integetni, de valamivel több baba tudott mászni.

Két éves korunkban arra voltak kíváncsiak, hogy változtak-e ezek a fejlődési különbségek. Ezen a ponton kérdéseket tettek fel a szülőknek a kommunikációval kapcsolatban, beleértve azt is, hogy a gyermek tud-e két vagy három szót együtt mondani, hogy átadjon valamilyen gondolatot, tud-e helyesen rámutatni valamire, amikor megkérdezik (például a labdára), és hogy követni tud-e valamilyen egyszerű utasítást (például tegye a játékot az asztalra).

A pandémia idején született babák ismét valamivel alacsonyabb pontszámot értek el a kérdőív kommunikációs részében, még akkor is, ha figyelembe vettek olyan tényezőket, mint az anya iskolai végzettsége és a gyermek életkora a kérdőív kitöltésekor.

Megnyugtató azonban, hogy a világjárvány idején született csecsemők hasonló pontszámokat értek el, mint a COVID előtt születettek a kutatásban vizsgált többi fejlődési területen, beleértve a mozgási készségeket és a problémamegoldó képességet."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Lombikprogram: ennyire fontos a D-vitamin pótlása

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#gyerektervezés

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához