Ezeket látta már?

A kardiológus elmagyarázza, milyen érzés a pitvarfibrilláció és miért jelent nagy veszélyt

Betegségek
2025. május 06. 19:54
pitvarfibrilláció, kezelés, szívritmuszavar, rádiófrekvenciás abláció

Az orvos elmondja, hogyan jelez a pitvarfibrilláció.

A szívritmuszavarok közül a legismertebb és leggyakrabban előforduló típus a pitvarfibrilláció. A probléma jellemzően tünetmentesen alakul ki, ugyanakkor jelentős veszélyeket rejt magában. Ez a rendellenesség jelentősen megnöveli ugyanis a stroke és a szívelégtelenség kialakulásának esélyét. Becslések szerint a 40 év feletti felnőtt lakosság akár negyede is érintett lehet benne a jövőben.

Gyakori ok a sztrók hátterében

A stroke, az agyi érkatasztrófa a halálozási statisztikák harmadik helyén áll, és a leggyakoribb ok a felnőttkori rokkantság hátterében. Ennek oka leggyakrabban az agyi erekben kialakuló érelmeszesedés, a kezeletlen vagy nem megfelelő vérnyomás, valamint különböző szívbetegségek, például pitvarfibrilláció - ezek mind megnövelik az agyvérzés esélyét.

Az első lépések a megelőzésben

A stroke kapcsán a legfontosabb az a megelőzés, a kiváltó okok kezelése. Ehhez fontos rendszeresen ellenőrizni, milyen állapotban vannak az ereink és a szívünk, valamint azt, hogy optimális-e a vérnyomásunk - mondja a Medonet-nek Dr. Kinga Gościńska-Bis belgyógyász-kardiológus.

Érdemes vérvizsgálatokkal megnézni a lipidprofilt, a triglicerideket és a vércukorszintet is. Az EKG szintén elengedhetetlen a szív működésének felméréséhez. Egy másik, nagyon egyszerű módszer, amit magunk is elvégezhetünk, a pulzus ellenőrzése. Ehhez azonban meg kell tanulni, hol találja, hogyan mérje és hogyan ismerje fel, ha a szívverés szabálytalan. Ez különösen fontos, mert az egyik leggyakoribb rizikófaktora a stroke-nak a pitvarfibrilláció. Ez azonban szerencsére könnyen felismerhető, és ha szabálytalan pulzust tapasztal, keresse fel orvosát!

Milyen tünetekkel jelez a pitvarfibrilláció?

Az érintettek gyakran érezhetik azt, hogy szívük szabálytalanul ver, ami gyors és erős szívdobogásként vagy lüktetésként jelentkezhet. Emellett angina-szerű mellkasi fájdalom vagy kellemetlenség is kialakulhat, amelyet néhányan nyomásérzésként írnak le.

A pitvarfibrilláció gyakran okoz még légszomjat vagy nehézlégzést, különösen fizikai aktivitás közben, amikor a szívnek fokozottan kell dolgoznia. Érezhetően csökkenhet ekkor a fizikai terhelhetőség, és fáradékonyság vagy gyengeség érzése is gyakori. Néhányan szédülésről vagy ájulásközeli érzésekről is beszámolnak, a nem megfelelő oxigénellátás miatt.

A tünetek súlyossága egyénenként eltérő lehet, és az is előfordulhat, hogy a probléma tünetmentes, míg másoknál kifejezetten zavaróak lehetnek az említett panaszok.

Az EKG szerepe a diagnózisban

Az EKG, vagyis az elektrokardiográfia az egyetlen módszer, amellyel pontosan kimutatható a pitvarfibrilláció, de az orvos javasolhat Holter-vizsgálatot, ahol egy hordozható eszköz rögzíti a szív elektromos aktivitását 24 órán át (vagy tovább).

A pitvarfibrilláció kezelése

Pitvarfibrilláció esetén nagy szerepe van a gyógyszeres kezelésnek, főleg a véralvadásgátló terápiának, mellyel csökkenthető a stroke esélyé. Gyakran alkalmazott műtéti eljárás ekkor a minimálisan invazív ablációs beavatkozás. Ennek során az orvos egy vékony, rugalmas katétert vezet be a szívbe, ami rádiófrekvenciás energiát, lézert vagy fagyasztást használva elpusztít bizonyos kóros kis területeket a szívizomban, melyek felelősek az abnormális elektromos jelek létrehozásáért, amik a szívritmuszavart okozzák.

Pitvarfibrilláció: légszomjjal, szédüléssel jelez a szívritmuszavar
Figyelmébe ajánljuk

Pitvarfibrilláció: légszomjjal, szédüléssel jelez a szívritmuszavar

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szívritmuszavar # tünet # pitvarfibrilláció # légszomj # fáradtság # Stroke # EKG # abláció

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés