Ezeket látta már?

Gondolná, mi minden terjeszthet fertőzést?

Hogyan terjeszthet betegségeket egy újrahasználható zacskó a levegőből megkötve? Egy újrafelhasználható zacskó játszott központi szerepet egy tizenéves focista lányok körében bekövetkezett tömeges gyomorfertőzésben, derült ki egy új tanulmányból.

A fertőzést okozó zacskót az egyik lány hotelszobájának fürdőjében tárolták, ahol a lány megfertőződött. A következő napon a beteg lány hazament, de a vírussal szennyeződött zacskóban süteményt vittek a lány focicsapat többi tagjainak. És bár a megbetegedett lány egyáltalán nem lépett érintkezésbe csapattársaival a tünetek megjelenése után, végül mégis hét másik lány is megfertőződött, akik ettek a sütiből.

Gondolná, mi minden terjeszthet fertőzést?

A vizsgálatok után kiderült, hogy a fertőzést a vírusos hasmenéses megbetegedések egyik gyakori kórokozója a humán calicivírus, vagy norovírus. A vírus által okozott betegség tünetei: vizes hasmenés, hányás, fejfájás, láz, gyomorfájás. A tünetek a fertőződést követően 1-2 nap múlva jelentkeznek, és a szervezetbe jutott vírusok mennyiségétől függően 1-10 napig állhatnak fenn. Egészséges immunrendszer esetén, a betegség néhány nap alatt gyógyul, kisgyermekeknél, időseknél, vagy igen nagy folyadékvesztés esetén azonban, fennáll a kiszáradás veszélye, mondta Kimberly Repp, az Oregoni Egészségtudományi Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője.

Mikor a focicsapat legelső tagja megbetegedett, a hányásából és székletéből származó vírusok a levegőbe kerültek, majd megtelepedtek a fürdőszobában tárolt újrahasználható zacskó felületén. A levegőbe került vírusok komoly problémákat okozhatnak az olyan zárt közegekben, mint például egy tengerjáró hajó vagy egy oktatási intézmény. A kutatók ezért feltétlenül azt ajánlják, hogy a norovírussal fertőzött betegek a további fertőzések elkerülése érdekében a lehetőleg mindig használjanak külön fürdőszobát és vécét, majd a betegség elmúltával alaposan ki kell fertőtleníteni a fürdőszobát.

A tanulmány részletei a Journal of Infectious Diseases című szakfolyóiratban jelentek meg.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához