Ezeket látta már?

Koronavírus: miből tudhatjuk meg, átestünk-e már a fertőzésen?

KORONAVÍRUS, TÜNETEI, TÜNETMENTES

Ha tünetmentesek vagyunk, miből lehet tudni, hogy átestünk a koronavírus fertőzésen? Mire figyeljünk? Dr. Szlávik János mondja el a legfontosabb tudnivalókat.

Az Origo.hu készített interjút dr. Szlávik Jánossal, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosával.

A fertőzöttek 30 százaléka tünetmentes

– A legújabb kutatások szerint a koronavírusos esetek 30 százalékánál gyakorlatilag panaszmentes a betegség. Úgy esnek át az emberek a fertőzésen, hogy semmilyen klinikai tünetük nincs. Nem lázasak, még csak hőemelkedésük sincs, nem köhögnek, nem fulladnak, tehát semmi nem utal a koronavírus fertőzésének lehetőségére – mondta az Origónak Dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa.

Hozzátette, hogy a tünetmentesek és az enyhe tüneteket tapasztalók is továbbadhatják a koronavírust, sőt azok is, akik már felgyógyultak. Éppen ezért a főorvos kiemelte annak fontosságát is, hogy a gyógyulást követő 2 hétben miért kell megtartani a szeparációt:

"Kimutatták ugyanis, hogy a gyógyult esetek egy részében egy-két hétig még maradhat vírus a torokváladékban és a légcsőben.Bizonyos esetekben ezek az emberek még fertőzhetnek."

Mitől függ az, hogy valaki tünetmentesen esik át a koronavírus-fertőzésen?

– Egyelőre annyit tudunk, hogy minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy tünetmentesen zajlik le a betegség. Minél idősebb az ember, annál valószínűbb, hogy súlyos lesz a kórképe. Ez gyakorlatilag a 60 év feletti korosztálynál gyorsul be... Azt senki nem tudja megmondani, hogy valaki miért esik át a fertőzésen tünetmentesen, vagy miért lesz lázas, miért alakul ki tüdőgyulladás.

Honnan tudhatjuk, hogy átestünk-e a fertőzésen, ha tünetmentesek vagyunk?

– A fertőző betegségek nagy részénél az emberi szervezetben maradnak olyan antitestek, amelyek igazolják, hogy valaki átesett már a betegségen. A gyorstesztek, amelyek ma már rendelkezésre állnak szerte az országban, bizonyos esetekben meg tudják határozni azokat az antitesteket, amelyek igazolják, hogy valaki átesett a fertőzésen. De ezeknek a teszteknek a megbízhatósága nem teljesen megfelelő – különösen azért, mert a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező fertőzöttben kevés lehet az antitest.

Beszélne egy orvossal? Hívja az Egészségkalauz.hu orvosait, most INGYEN kipróbálhatja a szolgáltatást! Kattintson IDE!

Arra a kérdésre, hogy újra megfertőződhetünk-e a koronavírussal a következő választ adta a főorvos:

– A távol-keleti példák szerint vannak olyan esetek, ha valaki enyhe tünetekkel vészelte át a betegséget, újra megfertőződhet. Jelenleg ezeket az eseteket vizsgálják. De a tudósok szerint nem zárható ki, hogy ezzel a betegséggel az emberiség újra megfertőződhet majd a következő szezonban vagy évben. Valószínű, hogy ennek a járványnak a megoldása is a védőoltás lesz.

Forrás: Origo.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához