Ezeket látta már?

Szputnyik V oltás: mikortól ad védettséget az orosz vakcina?

Betegségek
2021. május 31. 08:24
szputnyik vakcina, orosz vakcina, védettség, hatásosság, oltás

Hány napra alakul ki az immunvédelem a Szputnyik vakcina első és második oltása után? Összeszedtük az orosz vakcina védettségéről elérhető adatokat.

Teljesen csak az védett, aki megkapta mindkét oltását. és utána eltelt egy-két hét attól függően, hogy melyiket kapta. A vektor vakcináknál (Szputnyik V, AstraZeneca) a második oltást követő egy hét múlva lehet védettnek tekinteni az oltottakat – mondta korábban Duda Ernő virológus.

Idő kell a védettséghez

Akármelyik vakcinát is kaptuk: az immunitás nem alakul ki azonnal az első oltás után. Általánosan kb. 2 hét kell ahhoz, hogy a szervezet reagáljon az oltóanyagra és elinduljon az ellananyag-termelés. Ezalatt az idő alatt meg is lehet fertőződni a COVID-19-cel, ezért ahogy korábban írtuk, az első oltás után még figyelni kell a távolságtartásra, maszkot kell hordani stb. Szakértők világszerte egyetértenek abban, hogy 2-3 hétre van szüksége a szervezetnek az immunválasz eléréséhez.

Mikortól véd az orosz, Szputnyik vakcina?

A Szputnyikról általában véve kevesebbet tudunk,de a kérdés megválaszolható - ezt korábban Ferenci Tamás, biostatisztikus mondta a portfolio.hu - nak. Szerinte a Szputnyik V vakcina az első dózistól számítva egy ideig egyáltalán nem véd, vagyis ugyanannyian betegszenek meg az oltottak között, mint a placebo-csoportban, majd egy ponton látható, hogy viszonylag gyorsan elkezd kialakulni a védőhatás.

A Szputnyiknál az első oltást követő 17-18. napon alakul ki számottevő védelem, ugyanis a kontrollcsoport fertőződési adatai ekkor kezdenek elválni az oltott csoportétól.

Szputnyik vakcina hatása az oltás után

Szputnyik vakcina hatása az oltás után

Forrás: portfolio.hu


A Szputnyik hatékonysásának vizsgálata. A kék vonal ellaposodik az első oltás utáni 17-18. nap után, vagyis az oltottak körében csökken a fertőződés kockázata (Forrás: portfolio.hu)

Új adatokkal rukkoltak elő az oroszok

Az orosz hatóságok nemrég engedélyezték az egydózisos Sputnik Light vakcinát, amely a nálunk is alkalmazott, kétdózisos Szputnik V első oltásából áll, tehát csak az Ad26 adenovírus vektor található benne, a második, Ad5 booster oltás nélkül "egyedül" képez immunitást a beoltottaknál.

Vakcinák hatékonysága egy táblázatban: itt nézze meg, mit tud az oltása!

Állítólag ez az egydózisú Szputnik Light vakcina 79,4%-os hatékonyságot mutatott az injekció beadását követő 28. naptól vett minták alapján. A vakcinát Oroszország tömeges oltási programjának részeként, 2020. december 5. és 2021. április 15. között vizsgálták.

A gyártó oldalán megjelent közlemény szerint ez az egydózisos vakcina "csaknem 80% -os hatékonysági szintű, ami magasabb, mint sok kétadagos oltásé".

Hozzátették, hogy a Szputnik Light minden koronavírustörzs ellen hatékonynak bizonyult, amit a Gamaleya Központ laboratóriumi vizsgálatok során is bizonyított. De hogy mely vírustörzsekről van szó, azt nem részletezték a közleményben.

Az immunválaszt azonban részletezték. Eszerint a Szputnik Light vakcina biztonsági és immunogenitási vizsgálatának I / II. Fázisa bebizonyította a kétadagos Szputnyik V vakcina első dózisának (Ad26) hatékonyságát is. Eszerint:

  • a Szputnik Light az oltás utáni 28. napon az egyének 96,9% -ában antigénspecifikus IgG antitestek termelődését váltotta ki
  • A Szputnik Light vakcina az immunizálást követő 28. napon az egyének 91,67%-ában vírus semlegesítő antitestek kialakulását idézi elő;
  • A SARS-CoV-2 S fehérje elleni sejtes immunválasz az önkéntesek 100% -ában alakul ki a 10. napon;
  • A SARS-CoV-2 ellen már meglévő immunitással rendelkező személyek Szputnik Light alkalmazásával történő immunizálása az oltás után 10 nappal az alanyok 100% -ában az antigénspecifikus IgG antitestek szintjének több mint 40-szeres növekedését idézheti elő;
  • A Szputnik Light vakcinázást követően nem regisztráltak súlyos mellékhatásokat.

Mennyi az antitest az orosz vakcinával való oltás után?

Nemrég tízezer beoltott ember vérmintáján végeztek antitestvizsgálatokat Szerbiában, ahol ugyanazokat a koronavírus elleni vakcinákat használják, mint Magyarországon. A szerb vizsgálatról a Danas szerb hírportál írt.

Szputnyik vakcina: ezek az oltás utáni mellékhatások

A vizsgálat során az antitestek jelenlétét kétszer elemezték: először két héttel az első, majd két héttel a második oltás után. Hangsúlyozták: az antitestszám nem az egyetlen mutatója a szervezet immunválaszának, de azt képes jelezni, hogy az egyes korosztályok miként reagáltak az oltásokra.

A Szputnyik V-nél azt találták, hogy az első adag után három héttel tehát 21 napra rá volt mérhető mennyiségű antitestet, a második oltás után azonban az oltottak több mint 92 százalékánál megvolt a megfelelő ellenanyagszint.

Mi a helyzet azoknál, akik korábban már átestek a Covid-fertőzésen?

Egy még publikálás előtt álló, úgynevezett pre-print kutatás adatai szerint már a Szputnyik V egyetlen dózisa után is sikeres immunizálást láttak azon beoltottak körében, akik korábban már átestek a Covid-fertőzésen.

Eredményeink azt mutatják, hogy a vírusnak korábban kitett egyéneknél a Szputnyik vakcina első dózisa erős humorális immunválaszhoz vezet, amely hasonló vagy akár magasabb is lehet, mint azoknál, akik megkapták mindkét oltást, de korábban nem estek át a fertőzésen - írják a kutatók.

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# szputnyik # orosz vakcina # szputnyik hatásossága # Covid-19 # koronavírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés