Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Omikron: nem az oltatlanok miatt terjed olyan gyorsan a szakemberek szerint

koronavírus, covid, omikron

A magyar szakember szerint a koronavírus omikron variánsának gyors terjedését nem lehet az oltatlanokra fogni, egészen más okok állnak a háttérben!

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, mi lehet az oka annak, hogy az omikron variáns gyorsabban terjed:

"Gyakran szoktak egymásnak esni az oltáspárti és az oltatlan tábor fanatikusai arról, hogy ki mennyiben felelős a járvány terjedéséért. Nézzük meg azt omikron esetében, hogy van ez: összefoglalva ez idáig úgy tűnik, hogy ez esetben nem lehet az oltatlanokra kenni a dolgot, a cunamiszerű terjedésben az immár a legtöbb fejlett országban 70% feletti arányú oltottak tömeges megfertőződése és vírusterjesztése is felelős, három fő ok miatt:

  • A korábbi variánsokhoz képest az oltások jóval kevésbé akadályozzák az omikron terjedését (1).
  • Úgy tűnik, hogy az oltottak által a levegőbe szórt vírusrészecskék mennyisége kb. hasonló lehet a korábbi variánsoknál az oltatlanok által szórt mennyiséghez (2)
  • Az omikron úgynevezett inkubációs ideje rövidebb (3 nap), mint a deltáé (4,3 nap), így hamarabb kezd el szóródni a környezetbe (3).

Vagyis az emlékeztető oltással és az oltási kampány folytatásával nem a járvány terjedésének fékezése az alapvető cél, hanem a súlyos kimenetelek, így a kórházba és intenzív osztályra kerülések kockázatának csökkentése. Ebben pedig az oltások mellett nagy szerepe van továbbra is a nem gyógyszeres eszközöknek, mint a maszk, a kézmosás és a távolságtartás.

Olvasson tovább! Kétszer oltatta magát? Az omikronnal szemben ez kevés lesz

Egy norvég vizsgálat szerint az omikron variáns a teljesen oltottakhoz képest nagyobb kockázattal terjed az oltatlanok és kisebb kockázattal a még emlékeztető is oltást kapottak körében egy háztartáson belül. Azonban az omikron a delta variánshoz képest az oltatlanok esetében kb. azonos mértékben, 1,17-szer, teljesen oltottak esetében 2,61-szer, míg emlékeztető oltásban részesültek esetében 3,66-szer nagyobb mértékben terjed. A félreértések elkerülése végett ez csupán azt jelenti, hogy az omikron alig terjed valamivel nagyobb mértékben oltatlanokra, míg teljesen oltottakra, illetve emlékeztető emlékeztető oltásban részesültekre a terjedés kockázata a delta variánshoz képest jóval nagyobb; ebben eleve benne van az, hogy a teljesen oltottak és az emlékeztető oltásban részesültek körében a delta variáns jóval kisebb mértékben terjed, tehát az összehasonlítás bázisa alacsonyabb. Vagyis az omikron vírusvariáns a korábbi variánsok ellen kialakult immunvédelem megkerülése miatt is terjed gyorsabban (1).

Egy nagyon kicsi vizsgálatba 5 főt vontak be, akiknél enyhe tünetekkel járó áttöréses fertőzés alakult ki legalább 2 héttel második Pfizer oltás után. Hangos beszéd és éneklés közben az 5-ből 4 főnél a tünetek utáni 1-4 napon kb. annyi vírusrészecskét bocsátottak ki a kilélegzett levegővel, mint amit a járvány korábbi időszakában a nem oltottaknál figyeltek meg (2).

A rövidebb inkubációs időt az amerikai járványügyi hatóság egy kis vizsgálata állapította meg (3), és egy hong kongi vizsgálat szerint az omikron a felső légutakban sokkal inkább szaporodik, mint a tüdőben, ami szintén fokozhatja a szóródás mértékét (4)"

1. https://www.medrxiv.org/.../2021.12.27.21268278v1.full.pdf

2. https://mfr.osf.io/render...

3. https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm705152e3.htm

4. https://www.med.hku.hk/.../20211215-omicron-sars-cov-2...

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához