Ezeket látta már?

Pfizer és Moderna: ez a legújabb mellékhatás, amire figyelnie kell!

koronavírus, Sinopharm, vakcina, oltás, covid

Fájdalmas mellékhatás alakulhat ki a Covid-19 elleni védőoltás után – hívja fel a figyelmet egy új kutatás.

Az mRNA-védőoltások egyik lehetséges, de rendkívül ritka mellékhatása lehet a szervezetben lévő varicella zoster vírus (VZV) aktiválódása, vagyis az övsömör. A mellékhatás azoknál jelenhet meg, akik egyébként valamilyen gyulladásos autoimmun betegségben, például reumatoid arthritisben szenvednek – szerepel egy nemrég megjelent izraeli tanulmányban.

A koronavírusok védőoltások újabb mellékhatása

Izrael két orvosi központjában 2020 decembere óta monitorozták azokat az autoimmun betegeket, akik már megkapták a koronavírus elleni védőoltásokat, és adatokat gyűjtöttek a lehetséges mellékhatásokról. A vizsgálatba reumatoid arthritisszel, spondiloarthropátiákkal, vaszkulitisszel, myositisszel és a kötőszöveteket érintő krónikus betegségekkel küzdőket vontak be. Sajnos, nem tudunk eleget arról, mennyire biztonságosak és hatékonyak a koronavírus elleni vakcinák a hasonló, reumás betegségekkel élőknél, mert ők nem vettek részt a védőoltásokkal kapcsolatos klinikai vizsgálatokban. Ennek a döntésnek a hátterében általában az áll, hogy a betegségek terápiája gyakran foglal magában az immunrendszerre ható, immunoszupresszív gyógyszereket.

A kutatásba 491 beteget és 99 kontrollszemélyt vontak be, akiket a koronavírus védőoltások beadását követően 6 hétig figyeltek meg. A betegek között ez idő alatt 6-nál alakult ki övsömör, a kontrollcsoportba tartozóknál egyszer sem.

„Egyelőre nem tudunk újabb esetekről, de fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet erre a lehetséges mellékhatásra, és arra, hogy a reumatikus betegségekkel küzdők esetében fokozott megfigyelésre lehet szükség” - mondta dr. Victoria Furer, a tel aviv-i egyetem orvosi központjának reumatológusa, a tanulmány egyik vezető szerzője.

Nőket érint az mRNS vakcinák újabb mellékhatása

Az érintett betegek 36 és 61 év közötti (átlagosan 49 éves) nők voltak, akik korábban már mindannyian voltak bárányhimlősek. Reumatikus betegségeik jól kezeltek voltak, állapotuk stabil. Övsömör elleni védőoltást csak egy kapott közülük. Az övsömörre utaló tünetek csak ennél az egy betegnél alakultak ki a második koronavírus-vakcinát követően, a többieknél már az első oltás után 3-14 nappal megjelentek.

A betegség lefolyása minden esetben relatív enyhe volt, néhány héten belül gyógyult, és egyik beteg sem tapasztalt meg ún. disszeminált (a test nagy részére kiterjedő) övsömört vagy poszt-herpetikus neuralgiát. Azon öt nőből, akinél az első adag vakcina után alakult ki a betegség, négyen a második adagot is megkapták. A második oltás után egyikőjüknél sem jelentkeztek további mellékhatások.

Ez is érdekelheti:

A szakemberek szerint bár a vizsgálatnak vannak korlátai (pl. hogy az övsömör diagnózisát csak a klinikai tünetek alapján állították fel és a vizsgálat minta is igen kicsi volt), és egyértelmű ok-okozati viszonyt sem lehet megállapítani, de a jelenség mindenképpen felhívja a figyelmet arra, hogy az autoimmun vagy reumatikus betegségekkel küzdőknél jobban oda kell figyelni a védőoltás után esetlegesen kialakuló mellékhatásokra.

Dr. Furer és kollégái szerint több tényező is szerepet játszhat abban, hogy a védőoltás után néhány személynél övsömör alakul ki. A reumatikus betegségekkel küzdőknél eleve magasabb az övsömörös esetek száma, mint az egészséges embereknél, és a betegségek kezelésére alkalmazott gyógyszerek is növelik annak a rizikóját, hogy a VSV aktiválódjon.

A kutatás eredményeiről a Rheumatology című szakmai lapban számoltak be.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához