Ezeket látta már?

Remdesivir: ki és hogyan kaphatja koronavírus okozta tüdőgyulladás ellen?

Betegségek
2021. április 10. 08:22
remdesivir, koronavírus, ellenszer, gyógyszer, covid

A remdesivir az egyik legígéretesebb koronavírus-ellenes hatóanyag. Egyelőre kórházi kezelés alatt álló, tüdőgyulladásban szenvedő covidos betegek kaphatják, infúzióban. Most azt vizsgálják, hogy enyhébb tünetek esetén is adható legyen a remdesivir.

Remdesivir engedélyezése

Visszatekintve, a nagyszámú tudományos kísérletből és vizsgálatból egyelőre egyetlen hatóanyag került ki győztesen, a remdesivir. Ez volt az első gyógyszeres hatóanyag, amit az EU-ban hivatalosan engedélyeztek a Covid-19 kezelésére. A remdesivirt tartalmazó, Gilead Sciences által gyártott Veklury® márkanevű gyógyszer 2020 júniusában kapta meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyét. Hazai siker, hogy 2020 októberére a Richter Gedeon Nyrt. már megoldotta a remdesivir szintézisét, és le is gyártotta a gyógyszer első adagjait.

Remdesivir hatásmechanizmusa

A remdesivir egy intravénásan alkalmazott, széles antivirális hatással bíró gyógyszer, olyan vírusellenes hatóanyag, ami a koronavírus szaporodásának szab gátat.

Ezt úgy éri el, hogy a remdesivir beépül a vírus RNS-láncába, abban hibát okoz, ilyen módon gátolva a vírusok szaporodását. A hatásmechanizmus ismeretében több szakember vallja, hogy a remdesivir alkalmazásának akkor lehet nagy terápiás jelentősége, ha az alkalmazása akkor történik, amikor a SARS-CoV-2 még nem túl magas számban van jelen a szervezetben. Vagyis, feltételezhető, hogy a remdesivir adása enyhe-mérsékelt súlyosságú Covid-19 esetén a leginkább célravezető.

Remdesivir mellékhatása

A Veklury egészséges önkénteseknél tapasztalt leggyakoribb mellékhatása (10 személy közül több mint 1-nél jelentkezhet) a májenzimek vérszintjének emelkedése (májproblémákra utaló tünet). A leggyakoribb mellékhatás Covid19-ben szenvedő betegeknél a hányinger, amely 10 beteg közül legfeljebb 1-nél jelentkezhet.

A remdesivir alkalmazása

A remdesivir felnőtteknél, valamint 12 éves és idősebb, legalább 40 kg testtömegű serdülőknél alkalmazható. A remdesivirt – betegtájékoztató alapján - kizárólag tüdőgyulladásban szenvedő és a légzésük segítéséhez külön oxigén-kezelést igénylő betegeknél alkalmazzák, olyanoknál, akiknél nem alkalmaznak mesterséges lélegeztetést (azaz gépi lélegeztetési módszereket, amelyekre a spontán légzés segítésére vagy helyettesítésére van szükség).

Az 5-10 napon át tartó kezelések során a betegek kórházban, intravénás infúzió formájában kapják a remdesivirt. Az alkalmazást, adagolást könnyebbé tevő, szájon át szedhető remdesivires szer egyelőre nincs.

Remdesivir – nem fáklyás menet a hatóanyag életútja

A remdesivir 2020-ban hatalmas reményt jelentett a Covid-19 betegek számára csakúgy, mint az egészségügyi szakemberek számára. A remdesivirrel kapcsolatos klinikai vizsgálatok eredményei azonban már meglehetősen megosztóan hatottak a tudományos közvéleményre. A vizsgálatok egy része arra mutatott rá, hogy a remdesivir alkalmazása nem jár a Covid-19-ben történő elhalálozási ráta jelentős javulásával, nem csökkenti lényegesen a mesterséges lélegeztetés szükségességét, illetve nem rövidíti le jelentősen a gyógyulásig eltelt időt.

Ez alapján az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020 novemberében egy olyan iránymutatást adott ki, amiben nem ajánlotta remdesivirt a kórházba került Covid-19-es betegeknél,- függetlenül attól, hogy a megbetegedés enyhe, közepes vagy súlyos formájával küzdöttek. Mindez azonban nem jelenti a remdesivir történetének a végét.

Ez is érdekelheti:

Feltehetően még közzé nem tett értékelésekre és eredményekre alapozva 2021 februárjában az Európai Gyógyszerügynökség bejelentette, hogy vizsgálja a remdesivir alkalmazásának az indikációbővítését. Vagyis, egy olyan lépésre készül a gyógyszerügyi hatóság, ami alapján a remdesivir enyhe Covid-19 esetén való alkalmazását is javasolná.

Valószínűsíthető, hogy a jövőben azoknál a betegeknél is használnák a vírusellenes hatóanyagú gyógyszert, akik még nem szorulnak külön oxigén-kezelésre. Mint korábban említettük, ebben az esetben, a szervezet kisebb vírusterhelése esetén, nagyobb lehet az esélye annak, hogy a remdesivires gyógyszeres terápia eredménnyel jár.

Remdesivir, favipiravir és a koronavírus

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) okozta Covid-19 megbetegedés kezelésének máig sincs magas fokú hatásosságot és biztonságosságot ígérő hatóanyaga. Vírusellenes hatású vegyületeket (pl. favipiravir), szteroid-vázas gyulladáscsökkentőket (pl. dexametazon) jelenleg is alkalmaznak a Covid-19 kezelésére, de ezek nagy része nem speciálisan a Covid-19 kezelésére szolgál.

A favipiravir már a hazai gyógyszertárakban is elérhető az igazoltan SARS-CoV-2-pozitív betegek számára. A favipiravir indikációjában (=alkalmazási javallatában) az influenzavírus okozta fertőzések kezelése szerepel, és a Covid-19 kezelésében úgynevezett indikáción túli alkalmazásról van szó, arra alapozva, hogy az influenzavírusok ellen hatásos vegyület a koronavírus ellen is hatásosnak bizonyul.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Remdesivir # koronavírus # covid # gyógyszer

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés