Ezeket látta már?

Rózsahimlő: így védekezhetünk ellene

Betegségek
2019. április 25. 08:00
rózsahimlő, rózsahimlő kezelése

Bár a rózsahimlő néhány generációval ezelőtt az egyik leggyakoribb gyermekbetegségnek számított, a védőoltás elterjedésének köszönhetően egyre kevesebb esetről tudunk. A védőoltás a legjobb módszer a védekezésre, és a legveszélyeztetettebb csoportok megvédésére.

Annak ellenére, hogy a rózsahimlő enyhe lefolyású gyermekbetegségnek számít, az ellene való védekezés rendkívül fontos, elsősorban azért, mert a várandós kismamák számára különösen veszélyes lehet. Amennyiben a terhesség 16. hete előtt fertőződik meg a kismama, jelentősen megnő a vetélés vagy halva születés rizikója, és a fejlődési rendellenességek kialakulásának esélye is. Minél korábban „találkozik” a magzat a vírussal, annál nagyobb a rizikó: a 12. hét előtt a fejlődési rendellenesség kockázata akár 90 százalékos is lehet! Az úgynevezett kongenitális (veleszületett) rózsahimlő szindróma (CRS) szív-rendellenességeket, szürke-, illetve zöld hályogot, vakságot és siketséget, kis születési súlyt, hepatitiszt és számos neurológiai zavart okozhat.

Rózsahimlő elleni oltás

A rózsahimlő ellen hatékony vakcina áll a rendelkezésünkre, a betegség elleni védőoltás az MMR-vakcina része (a másik két betegség, mely ellen ez a vakcina véd a kanyaró és a mumpsz). Az MMR-vakcinát hazánkban 15 hónapos kapják meg a kisgyerekek, majd 11 éves korban ismétlőoltásra kerül sor.

A védőoltásnak köszönhetően a rózsahimlős esetek száma szignifikánsan csökkent. Az 1960-as években, a vakcina bevezetését megelőzően az USA-ban 30 000 halva születés és 20 000 súlyos fejlődési rendellenességgel világra jött kisbaba volt a rózsahimlőhöz köthető, az egyik legnagyobb járványban pedig közel 58 000-en betegedtek meg. Köszönhetően annak, hogy egyre több helyen elérhető a védőoltás, az ENSz Egészségügyi Világszervezetének, a WHO-nak a jelentése szerint 9 év alatt 82%-kal csökkent az esetek száma a világon. Ennek ellenére, még mindig sajnos közel 100 000 kisbaba születik CRS-sel évente, elsősorban a fejlődő országokban, pl. Afrikában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# zöldhályog # rózsahimlő # vakcina # védőoltás # himlő # vakság # várandós kismama # várandós # terhesség # magzatvédés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés