Ezeket látta már?

Szenzáció volt: H1N1 vakcina - és a Guillain-Barré betegség

A H1N1-vakcina nem köthető a ritka idegrendszeri zavarhoz! A 2009-es pandémiás influenzajárvány idején alkalmazott vakcinák nem emelték észrevehetően egy neurológiai zavar, a Guillain-Barré szindróma előfordulását - közölték kutatók szerdán a The British Medical Journal (BMJ) című szakfolyóiratban.

A vizsgálat egy 35 éves múltra visszatekintő, a kiegészítő szert (adjuvánst) is tartalmazó influenzavakcinák biztonságosságára vonatkozó teszt része.

Szenzáció volt: H1N1 vakcina - és a Guillain-Barré betegség

1976-ban az Egyesült Államokban egy "sertésinfluenza" elleni immunizálást leállítottak, miután az orvosok a Guillain-Barré szindróma előfordulási kockázatában hétszeres emelkedést tapasztaltak. Az ezt követő, a szezonális influenza elleni vakcinák mellékhatásait vizsgáló tanulmányok vagy nem találtak emelkedést a kockázatban, vagy csak kis mértékű kockázatnövekedést állapítottak meg. Az influenza elleni vakcina veszélyességéről szóló vita így azóta is zajlik.

A Guillain-Barré szindróma egyike az autoimmun betegségeknek, amelyekben az immunrendszer a saját szervezet ellen fordul, a gyulladás elsősorban a perifériás idegeket érinti. Igen ritka betegség, évente 100 ezer emberre vonatkoztatva 0,4-4 esetben fordul elő, melyeknek 3-10 százaléka halálos.

A mostani tanulmányt - melyet az európai járványügyi központ, az ECDC támogatott - öt európai országban, 50 millió ember körében folytatták le. Ezekben az országokban adjuvánssal készített influenzaellenes vakcinát használtak a H1N1-járvány idején. A kiegészítőszer erősíti az immunválaszt, így növeli a védőoltás hatékonyságát.

A tanulmány értékelésekor nem találtak bizonyítékot arra, hogy a vakcinálás növelte volna a Guillain-Barré szindróma előfordulási kockázatát. A vizsgálat során összesen 104 Guillain-Barré szindrómás esetet azonosítottak.

A H1N1-influenza 2009 áprilisában bukkant fel először Mexikóban és az Egyesült Államokban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009. június 11-én nyilvánította a járványt pandémiává, amely világszerte legalább 18 449 áldozatot szedett. A világjárvány hivatalosan 2010 augusztusában ért véget.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához