Ezeket látta már?

Bódításban műtenek 2 órán keresztül, ez biztonságos? Az orvos válaszol

ínysorvadás műtét altatás bódítás

Szeretnék érdeklődni, hogy ez így biztonságosnak tekinthető? Mi a protokoll ilyen helyzetre?

A vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett:

"Tisztelt Orvosok!

Alapbetegség nélküli 40 éves nő vagyok, D-vitaminon és fogamzásgátlón kívül gyógyszert nem szedek. Jövő hónapban ínysorvadás miatt 3 kvadránst is nyitott kürettel műtenek, bódításban. Többször voltam már altatva, kifejezetten jól reagáltam mindig. Ezek többsége mélyaltatás volt. Egyetlen intubálás nélküli bódításom volt, akkor egy bölcsességfogat szedtek ki, de ott kb 5 perces művelet volt. Itt 2-3 órára tervezik a beavatkozást. Az altatóorvossal nem kell felvennem a kapcsolatot, vele a helyszínen találkozom. Egyfelől örülök, hogy nincs annyi macera előtte, mint az altatások előtt szokott, másfelől szeretnék érdeklődni, hogy ez így biztonságosnak tekinthető? Mi a protokoll ilyen helyzetre?

Válaszukat előre is köszönöm!"

Az orvos válasza:

"Kedves Kérdező!

Nehéz erre jól válaszolni - talán a tény, hogy nem tudunk egyértelmű választ adni, az önmagában árulkodó.

Nyilván altatáson túl kap majd vezetéses érzéstelenítést, így a beavatkozás fájdalommentes lesz, valószínűleg nem ezért kérte a bódítást.

Mindazonátal a bódítás, mint orvosi entitás egy nagyon homályos dolog (nem teljesen egyértelmű, hogy ki mit ért alatta, mi altatóorvosok egyébként épp ezért nem is szeretjük se a fogalmat, se a bódítást ), nehéz standardizálni, az sem egyértelmű, milyen szerrel és hogyan érik el (többféle készítménnyel érhető el felületes szedáció), az sem, hogy milyen mélységet értenek alatta (ezért van a páciensek körében olyan, aki nagyon mély, más meg egy elég felületes alvásról számol be).

Az alvásmélységen túl fontos kérdés a légutak védelme az anesztéziában, tehát, hogy ne legyen váladéklecsorgás a védtelen (szedációban egyre inkább kikapcsolódik a nyelési és köhögési reflex) légutakba. Egy intubációs narkózis elég jól véd ellene, egy “bódítás” semennyire. A fogászat egy különösen rizikós terület ebből a szempontból, viszont használnak “nyálszívót”, ami részben védi a légutakat.

Szóval a bódítás mellett pro:

+ segíti a félelmeit oldani

+ kis gyógyszerhatás

Kontra:

- nem standardizált

- nem nyújt megfelelő légúti védelmet

- hosszú beavatkozás esetén egyre kevésbé kontrollálható

- a szakmai irányelvek nem támogatják.

Obskúrus:

- légútvédelem kérdése (nincs intubálva, de van valamennyi nyálelszívás)

- monitorozás kérdése

- gyógyszeradagolás kérdése

- gyógyszerválasztás kérdése

- bódítás utáni “megfigyelés” kérdése

Technikailag kivitelezhető a 2-3 óra “bódítás” intubáció nélkül, csak nem elegáns. A biztonságosságról nem szeretnénk nyilatkozni.

Egyébként szerintem vállalja be ébren + esetleg egy 0.5 mg Frontinnal, vagy keressen olyan helyet, ahol pl van hipnózis, mint szolgáltatás (nem viccelek - ha szuggesztibilis eléggé, akkor zseniális kiváltója a farmakológiai behatásoknak, és megmarad a saját spontán légúti védelmi reflexe).

Kitartást!"

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

5 fogászati probléma, amivel a cukorbetegség jelez

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#Fogászat

Forrás: Vakcinainfó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához