Ezeket látta már?

Miért veszélyes a fogerózió?

Betegségek
2015. október 16. 11:17
Módosítva: 2016. január 17. 13:11

Dr. Dima Mária Magdolna főorvos: "Húsz éve rendelek ugyanazon a helyen a praxisban, így alkalmam nyílt figyelemmel kísérni pácienseim fogászati „sorsát”. Az apró gyerekekből sudár felnőttek, egzisztenciák, komoly anyukák, apukák, esetleg nagymamák lettek."

Időtálló tapasztalatokat szerezhettem. Számomra a fogerózió a legszembetűnőbb. Savas ételek, italok, bizonyos betegségek esetén a gyomorsav megtámadja, feloldja a fogzománcot. Ezt a folyamatot nevezzük fogzománc-eróziónak. Amennyiben nem védekezünk ellene sajnos a fog dentinállománya sincsen biztonságban.

dima-magdi-d00001D64d162ae9c2604

Forrás: EgészségKalauz


Az ecetes ételek, savanykás gyümölcsök, valamint a nem megfelelő szájhigiéné is árthat a fogazatnak. Ez a folyamat egy idő után visszafordíthatatlan, ezért érdemes odafigyelni, meg hangsúlyt fektetni a megelőzésre. Sok ember törekszik egészségesen táplálkozni, de a súlycsökkentő diéták egy része vegetáriánus, gyakran túl savas. Sok almát, grapefruitot, citromot, mandarint, narancsot, fogyasztanak, szívesen esznek salátát, amit öntettel tesznek ízesebbé.

Bizonyos betegségek például: a reflux (GERD) esetén a gyomorsav a gyomorból visszajut a szájüregbe, ami a fogzománcot (különösen palatinálisan) károsítja, de hasonlóan a bulimia is, mely a krónikus hányások kapcsán károsítja a fogzománcot.

A terhesség első harmadában jelentkező hányás szinte minden kismamát érint, szintén az erózió rizikótényezője.

A gyomorsav mellett a csökkent nyálképződés is hajlamosít az elváltozásra. Bizonyos betegségek velejárója a nyálcsökkenés, szájszárazság. Pl: kemoterápiás kezelés, rtg-besugárzás: fej-nyak régió stb... A nyál mosó, hígító képessége fontos a savak miatt felpuhult fogfelszín kifejlett remineralizáció képsségeivel.

Az erózió kezdeti tünetei nem járnak különösebb panasszal, így nehéz a diagnosztizálása, fogelszíneződés sincs. A fog ebben az állapotban fénytelennek és simának tűnik. A folyamat ilyenkor még megállítható. Éppen ezért fontos az orvos részéről a jó diagnózis és a rendszeres ellenőrzés.

Közepes fogerózió már tünetekkel jár: elszíneződés, érzékenység. Például: a metszőfog kezd áttetszővé válni, súlyos esetben eltűnik a zománc és előkerül a dentin.

Erősen destruált, károsodott állapotban a fog helyreállítható beavatkozása is szükségessé válhat. Gyakori a tömés esetleg, vagy porcelán korona (ez utóbbi jelentheti a legmegbízhatóbb védelmet.)

fogerozio-d00001D633a1a4bbb9dc5

Forrás: EgészségKalauz


Az erózió káros folyamatának megelőzésére, illetve a kisfokú (enyhe) kopás kiküszöbölésére alkalmazható fogkrém és szájvíz, valamit igen puha (balzsam sörtéjű fogkefe a szájápolásban).

Ezek a szerek általában aminfenoridot, omklaridot tartalmaznak, mely megelőzi a zománc kopását, erősíti a már sérült (kopott) zománc rehabilitációját. A fogápolás helyes technikáját érdemes elsajátítani. Sokszor elmondhatjuk a kevesebb több, azaz "nil nocere", sosem szabad ártani.

Igaz a fogorvosok sokszor mondják, hogy minden étkezés után fogat kell mosni. Alapjában véve érdemes erről "személyre szabott" dentálhigiénikust megkérdezni.

Lényegében a savas ételek, italok, gyümölcsök fogyasztása után érdemes kb. egy órát várni a fogmosással, hogy a felpuhult réteget ne dörzsöljük be. Továbbá ne alkalmazzunk nagy nyomást a fogakra, azaz ne keféljük"túl" a fogakat. Érdemes magas kálcium- és foszfortartalmú ételeket fogyasztani.

Az alapos, egyedi átgondolással végzett szájápolás, táplálkozás jelentős mértékben hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez!

heimpal-logo-d00001D6A8d190a0cf141

Forrás: EgészségKalauz


Dr. Dima Mária Magdolna

mb. osztályvezető főorvos

Fogászati Prevenciós Osztály

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fogászati betegségek # megelőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés