Ezeket látta már?

Gyulladásos bélbetegség: erre figyeljen oda a covid-járvány idején

Betegségek
2022. január 15. 12:20
IBD, koronavírus, gyulladásos bélbetegség, hasfájás

Magyar Gasztroenterológiai Társaság összeszedte a legfontosabb információkat és ajánlásokat gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedő, illetve immunszupprimált betegek számára a koronavírus-járvány idejére.

A koronavírus kiválthatja-e az IBD fellángolását vagy utánozhatja-e azt?

A fertőzés fő tünetei a láz, a száraz köhögés, a gyengeség, a fáradtság, az izomfájdalom és a légszomj. Ritkábban ugyan, de előfordulhat hasi fájdalom, hasmenés, hányinger és hányás is. A rendelkezésre álló adatok nem utalnak arra, hogy a koronavírus-fertőzés a gyulladásos bélbetegség fellángolását okozná. De, ha arra gondolunk, hogy a H1N1 vírus tápcsatornai tünetek nélkül is a gyulladásos bélbetegség enyhe fellángolását okozta a fertőzés első hetében, főként fekélyes vastagbél-gyulladásos (colitis ulcerosás) betegekben, ilyen típusú tünetek megjelenése sem lenne meglepő.

Mire figyeljenek az IBD-s betegek?

  • Stabil állapotban kerüljük az egészségügyi intézményeket. A recepteket, javaslatokat elektronikus formátumban is elérhetjük. 
  • A szükséges gyógyszereinkből legyen otthon tartalék. 
  • Kérjünk 3 hónapra való mennyiséget subcutan módon adható biológiai kezeléséből.
  • Minimalizáljuk azon esetek számát és idejét, amikor elhagyjuk az otthonunkat, és kerüljük a tömeget.
  • Mindenképpen szükséges a gyakori kézmosás szappannal és meleg vízzel, illetve szükség esetén használjunk alkoholos kézfertőtlenítőt. 
  • Fontos tudni, hogy a vírus akár 4 napig is életképes a felületeken, használati tárgyakon, különösen fémtárgyakon, például a kilincsen. Emiatt naponta akár több alkalommal is töröljük át fertőtlenítő szerekkel a gyakran használt felületeket.
  • Ha mégis meg kell jelennünk egy orvosi intézményben, a következőkre figyeljünk: gyakori és alapos kézmosás mellett kerüljük a személyes érintkezést és a potenciálisan fertőzött tárgyak megfogását. Ne érintsük meg mosatlan kézzel a saját orrunkat, szemünket vagy szánkat. Amennyire csak lehet, kerüljük a tömegközlekedési eszközöket.

Olvasson tovább! Ezek a koronavírus tünetei!

Az immunszupprimált/biológiai szerrel kezelt betegek rizikója fokozott a koronavírus-megbetegedésre, illetve a súlyosabb betegség lefolyásra?

A gyulladásos bélbetegek nem fogékonyabbak a koronavírus-fertőzésre. Mivel a betegek döntően fiatalkorúak, a fertőzés várhatóan enyhe tüneteket okozna. Az idős és társbetegségekben (kardiovaszkuláris betegségek, diabetes, krónikus légúti betegségek, magas vérnyomás, daganat) szenvedő betegek rizikója viszont fokozott a súlyos fertőzésre.

Az immunszuppresszív, biológiai kezeléssel kapcsolatos adatok jelenleg a korábbi fertőzések tapasztalataiból származnak, nincs megfelelő mennyiségű adat a koronavírus-betegségről ilyen vonatkozásban. A immunszupprimált betegek között a súlyos fertőzések előfordulásának esélye mérsékelten magasabb, emiatt ugyanezt feltételezhetjük ezzel a vírussal kapcsolatban is.

Le kell-e állítani az immunszuppresszív/biológiai kezelést a koronavírus-járvány esetén?

Esetenként felmerülhet a kezelés leállítása/szüneteltetése, azonban a gyógyszerek hosszú kiürülési idejére gondolva feltételezhetjük, hogy ezzel a fogékonyság érdemben nem csökkenne, viszont a betegség fellángolásának veszélye igen. A fellángolás ismételt orvos-beteg találkozást igényel, ez viszont újabb esélyt ad a fertőzés lehetőségére, különösen magas fertőzöttség esetén.

A korábbi nagy járványok alatt szerzett tapasztalatok alapján érdemes odafigyelni a fokozott szteroiddal kezelt betegekre, ők ugyanis fogékonyabbak lehetnek a fertőzésre, és a következmények is súlyosabbak lehetnek. Súlyos koronavírus-fertőzés esetén az immunszuppresszió/biológiai kezelés leállítása indokolt lehet!

A Magyar Gasztroenterológiai Társaság arra kéri az IBD-s betegeket, hogy kérdés esetén telefonon keressék a biológiai terápiát nyújtó centrumokban dolgozó orvosokat, hogy elkerüljék a személyes érintkezéssel járó fertőzésveszélyt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Magyar Gasztroenterológiai Társaság
# koronavírus # járvány # Covid-19 # IBD # gyulladásos bélbetegség # hasfájás # hasi görcs

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés